سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

چگونه به سایت اعتماد کنیم

چگونه به سایت اعتماد کنیم؟

یکی از نگرانی هایی که در خرید های اینترنتی وجود دارد بحث اعتماد به سایت فروشنده است.

لطفا مطلب زیر را تا انتها بخوانید : 

 تشخیص امن بودن سایت

در سایت پلیس فتا درمورد تشخیص امن بودن سایت اینگونه بیان شده است: به طور کلی اگر آدرس اینترنتی (دامنه یا دامین) سایتی موقعی که در مرورگر شما باز شده باشد، با https شروع شود و علامت قفل سبز رنگ در کنار آن مشاهده شود می توان گفت تبادل اطلاعات در آن سایت امن است.

زمانیکه شما صفحه یک سایت را در مرورگر خود باز می کنید، عموما آدرس آن وب سایت با "HTTP"  آغاز می گردد و این بدان معناست که سایتی که شما وارد آن شده اید یک سایت امن نمی‌باشد. زمانی می توان از امن بودن یک وب سایت مطمئن شد که آدرس آن سایت با کلمه HTTPS آغاز گردد. حرف S به Security‌ یا امنیت سایت مربوط می شود.
اصطلاحا این سایت ها دارای گواهینامه امنیتی SSL‌ می باشند.

قدمت سایت

سایت هایی که جعلی هستند و بدون اینکه خدمات یا محصولی را ارائه کنند از مشتریان پول دریافت می کنند معمولا بیش از 6 ماه دوام نمی آورند. چون مشتریان یا مال باختگان با شکایت از آنها و پیگیری پلیس فتا (پلیس فضای مجازی) نهایتا سایت فیلتر و بسته می شود.

سامانه گردشگری بیاسفر از سال 1394 به فعالیت مشغول است و در این مدت هزاران نفر از این سایت محل اقامت خود را رزرو نموده اند. بنابراین جای نگرانی از بابت جعلی بودن و عدم رزرو قطعی هتل وجود ندارد.

مشاهده قدمت سایت:

سایتی در اینترنت وجود دارد که آرشیو کامل تمامی سایت های اینترنتی را در خود جمع آوری نموده است. در این سایت با وارد کردن نام دامنه یک سایت مورد نظر، کلیه تغییراتی که از ابتدا روی آن بوجود آمده را مشاهده می کنید. نام سایت آرشیو کننده  "web.Archive.org" است.

با این روش می توانید قدمت یا عمر یک وب سایت را مشاهده کرده و زمان هایی که تغییرات عمده روی سایت اتفاق افتاده است را ببینید.

به غیر از این روش، می توانید از مطالب موجود در هر سایت و تاریخ انتشار آنها و تعداد بازدید مطالب نیز تا حدودی قدمت سایت را حدس بزنید.

درگاه پرداخت اینترنتی


درصورتی که بخواهید از طریق سایتی پرداخت آنلاین انجام دهید باید به چند نکته درمورد درگاه پرداخت توجه کنید:

  • توجه نمایید که درگاه بانکی جعلی نباشد.

نحوه تشخیص درگاه های بانکی جعلی:

آدرس صفحه بانک باید با https شروع شود. بعد از https:// نام اختصاری بانک و سپس shaparak.ir باید مشاهده شود. مثل:  https://pec.shaparak.ir و در ادامه حروف و کد های دیگر نمایش داده می شوند که اهمیتی ندارند فقط باید به https و shaparak.ir توجه شود.

همچنین علامت قفل سبز رنگ نیز در کنار آدرس باید مشاهده گردد. مانند تصویر زیر:

مرحله بعدی به قسمت "نام پذیرنده" و "آدرس سایت پذیرنده" و "مبلغ قابل پرداخت" در درگاه بانک توجه کنید. اگر نام و آدرس سایت پذیرنده همان سایتی باشد که از آن وارد درگاه بانک شده اید با اطمینان خرید کنید زیرا آن سایت توسط بانک تایید هویت شده و از نظر بانک مورد تایید است. مانند تصویر زیر‌:

توجه نمایید که اخیرا با زیاد شدن کلاهبرداری های اینترنتی ، بانک ها به سایت هایی که هویت آنها مورد تایید نیست و قراردادی با بانک ندارند درگاه پرداخت ارائه نمی کنند. تقریبا می توان گفت که تمام سایت هایی که درگاه پرداخت بانکی معتبر و اصلی دارند قابل اعتماد هستند.

یک روش جالب برای تست جعلی بودن یا اصلی بودن درگاه بانکی این است که شما در موقع وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، رمز دوم کارت یا CVV2‌ را عمداً اشتباه وارد کنید. در صورتی که درگاه بانک اصل باشد، طبعا به سیستم بانک متصل است و خطا خواهد داد که رمز یا CVV2 را اشتباه وارد نموده اید. حالا شما مطمئن هستید که درگاه بانک جعلی نیست.

ولی در صورتی که درگاه بانک جعلی باشد، اطلاعات وارد شده شما را ذخیره کرده (دزدیده) و مثلا پیغامی با این مضمون که "سیستم موقعا قطع می باشد" یا "بعدا دوباره سعی کنید" و... نمایش داده می شود.

نمونه درگاه بانکی جعلی :

 

این سامانه به فروش می رسد. 09391400770 لطفا در واتساپ پیام دهید