سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. بر پایهٔ آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، این شهر جمعیتی بالغ بر ۱٬۲۱۴٬۸۰۸ نفر داشته که این تعداد در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به ۱٬۴۵۵٬۰۷۳ افزایش پیدا کرده‌است.

شهر شیراز در بخش مرکزی استان فارس و در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو،  سبزپوشان،  چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است. شهر شیراز برطبق آخرین تقسیمات اداری به ۹ منطقهٔ مستقل شهری تقسیم شده و مساحتی بالغ بر۱۷۸٫۸۹۱ کیلومتر مربع دارد.

 شیراز

وجه تسمیه شیراز :

بر اساس نوشتارهاي الواح گلي كشف شده در تخت جمشيد نام شيراز با واژه هاي تي رازي ايش و شي رازي ايش ذكر شده است كه نشان گر قدمت اين شهر با عظمت در دوره هاي پيش از اسلام است ( متن دو خشت شماره 42 و 60 ).

 شير در فارسي اوستايي به معني شهر است و راز در زبان به معني اسرار ميباشد.بر حسب اصول دستوري چون دو حرف هم جنس كنار هم واقع شوند يكي حذف ميشود. «شيرراز »، شيراز ميگردد به معني شهر راز.

تاریخچه شیراز :

محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بوده‌است. شهر شیراز در پیش از اسلام قلعه‌ای بوده که قدمت آن به دوران ساسانی و پیش‌تر بازمی‌گردد .این شهر در دوران بنی‌امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی اصطخر - پایتخت قدیمستان فارس - رونق می‌گیرد. شیراز در دوران صفاریان، بوییان و زندیه، پایتخت ایران بوده‌است.

شیراز پس از تبریز و تهران ، سومین شهر ایران است که شهرداری در آن تاسیس گردید ( سال 1296 هجری شمسی ).

شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند.حضرت آیت الله خامنه‌ای -رهبر ایران- لقب «سومین حرم اهل بیت در ایران» را به این شهر نسبت داده است.

جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر شیراز :

دروازه قرآن :

در شمال شرقی شهر شیراز دروازه‌ای قرار دارد که تنها دروازه به جامانده شیراز از زمان قدیم است. در قدیم قرآنی در بالای دروازه قرارداده بودند تا مسافران به سلامتی از زیر آن عبور کنند و از آن زمان به بعد دروازه به قرآن معروف شد. قرآنی معروف به هفت من که این روزها در موزه پارس شیراز نگه داری می‌شود. دروازه قرآن شب‌ها و باوجود نورپردازی دیدنی‌تر است.

 دروازه قرآن

حافظیه :

حافظ شیرازی از جمله مشاهیر ایران و استان فارس است و آرامگاه وی نیز یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز به حساب می‌آید. به طوری که سالانه گردشگران داخلی و خارجی فراوانی برای دیدن این آرامگاه به شیراز سفر می‌کنند.بنای آرامگاه مربوط به سال ۱۳۱۵ و برگرفته از معماری دوره هخامنشی و زندیه است

آرامگاه خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی، در سال 1354 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1009 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 حافظیه

سعدیه :

این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده ‌است.بنای کنونی این آرامگاه به دستور محمدرضا پهلوی به وسیله انجمن آثار ملی ساخته و در سال 1331 رسما افتتاح شد. این بنا با اقتباسی از چهل ستون اصفهان و ابنیه قدیمی دیگر با معماری جدید ساخته شده است.در اطراف مقبره سعدی، قبور زیادی از بزرگان دین وجود دارند که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده‌اند از جمله مهمترین‌های آن می‌توان شوریده شیرازی را نام برد که آرامگاهش به وسیله رواق به آرامگاه سعدی متصل شده‌است.

آرامگاه شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی در سال 1354 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1010 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 سعدیه

تخت جمشید :

آثار تاریخی و باستانی تخت جمشید در نزدیکی شهر مرودشت و در فاصله حدود 60 کیلو متری شمال شرق شیراز قرار دارد . پارسَه یا تخت جمشید یکی از شهرهای باستانی ایران است که سالیان سال پایتخت هخامنشیان بوده است. اسکندر مقدونی سردار یونانی به ایران حمله کرد و این مکان را به آتش کشید. معماری هخامنشی، هنری است از نوع تلفیق و ابداع که از سبک معماری‌های بابل و آشور و مصر و شهرهای یونانی آسیای صغیر و قوم اورارتو اقتباس شده و با هنر نمایی و ابتکار روح ایرانی نوع مستقلی را از معماری پدید آورده است . هخامنشیان با ساختن این ابنیه عظیم می‌خواستند عظمت شاهنشاهی بزرگ خود را به جهانیان نشان دهند. ساخت این مجموعه بزرگ و زیبا بنا به روایتی ۱۲۰ سال به طول انجامید.

 تخت جمشید

نقش رستم :

نقش رستم یکی از مهم ترین و زیباترین آثار باستانی است که در حدود 5 کیلومتری تخت جمشید، در کوه حاجی آباد واقع است.


آرامگاه چند تن از پادشاهان هخامنشی از جمله داریوش بزرگ و خشایارشا، نقش برجسته‌هایی از وقایع مهم دوران ساسانیان از جمله تاجگذاری اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم، بنایی موسوم به کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان در نقش رستم قرار دارد.

آرامگاه چهار شاه هخامنشی در نقش رستم جای گرفته‌است. هر چهار آرامگاه شکلی صلیبی دارند و در دل کوه با ارتفاع قابل توجهی از سطح زمین قرار دارند.

 نقش رستم

شاه چراغ :

شاهچراغ آرامگاهی است که در آن حضرت میر سید احمد فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به شاه چراغ و برادر امام رضا (ع) دفن شده است.

در آغاز قرن 3 هجری شاه چراغ به شیراز هجرت کرد.احمدبن موسی در راه پیوستن به برادر خود به سوی خراسان سفر نمود ولی در راه توسط افراد مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز کشته شد.احمد بن موسی بن جعفر(ع)، از فرزندان امام موسی کاظم(ع) معروف به سید السادات و شاهچراغ است که از شخصیت‏های عالی مقام و جلیل القدر و پرهیزکار بود.

 شاه چراغ

پاسارگاد :

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته‌است.

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.

این مجموعه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در نشست یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

 پاسارگاد شیراز

مسجد نصیر الملک :

این مسجد که از جمله بناهای دیدنی دوران قاجار در شهر شیراز و استان فارس است در سال ۱۲۹۳ قمری توسط حسنعلی نصیرالملک ساخته شد.مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ شمسی به طول انجامیده است. مرمت، حفظ و نگهداری این بنای باشکوه و ارزشمند با رعایت استانداردهای بین‌المللی مرمت آثار تاریخی از سال‏ها پیش آغاز شده است.مسجد نصیرالملک در سال 1358 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 396 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 مسجد نصیرالملک

بازار وکیل :

بر اساس نوشته‌های تاریخی ساخت بازار وکیل شیراز به دستور کریم خان زند در سال ۱۱۷۲ هجری قمری آغاز می‌شود و پس از گذشت ۲۱ سال در ۱۱۹۳ هجری قمری آخرین مراحل ساخت آن به پایان می‌رسد. با پایان کار ساخت و ساز، حجره‌های بازار وکیل به محلی برای انجام تمام امور بازرگانی، خرید و فروش کالاهای خارجی و داخلی، صدور و دریافت حوالجات و امور صرافی تبدیل شدند.

حمام وکیل :

ین بنا در غرب مسجد وکیل ساخته شده‌است. این حمام بزرگ از پیشرفته‌ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده‌است. حمام وکیل در دورهٔ زندیه به‌دست کریم خان زند ساخته شد. این حمام در کانون شهر قرار گرفته است. این بنا با شمارهٔ ۹۱۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت و نگاشته شده‌است.

 حمام وکیل

مسجد وکیل :

مسجد وکیل یا مسجد سلطانی، مسجدی تاریخی مربوط به دوره زندیان در شیراز است که به دستور کریم‌خان زند ساخته شد. این مسجد در غرب بازار وکیل و در انتهای راستهٔ شمشیرگرها واقع شده‌است .
طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است. این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا، بوجود آورده‌است. کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی نیز بسیار زیبا و از انواع هفت رنگ و معرق می‌باشد.

 مسجد وکیل

باغ ارم :

باغ ارم شیراز (باغ گیاه شناسی شیراز) یکی از زیباترین باغ های استان فارس و حتی کل کشور است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای دیدن آن از اقصی نقاط کشور و جهان راهی این منطقه می شوندباغ ارم شیراز به طور مسلم از دوره سلجوقیان و در تمام دوره آل اینجو و آل مظفر و گورکانیان وجود داشته است. با توجه به اینکه بسیاری از باغ های شیراز به همت اتابک قراچه که از طرف سنجر پسر ملکشاه سلجوقی به حکومت فارس منسوب شده بودحداث گردیده اند، احتمال می رود که باغ ارم نیز به دستور و خواست وی احداث شده باشد.

 باغ ارم شیراز

ارگ کریم خان زند :

ارگ کریم‌خان که با نام زندان کریم‌خان نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۱۰۸ هجری قمری و به دستور کریم‌خان زند، موسس سلسله‌ی زندیان در شیراز ساخته شد. این بنا که از برجسته‌ترین آثار معماری دوران زندیان به شمار می‌رود، هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. در سال ۱۳۵۰ این ارگ به سازمان میراث فرهنگی واگذار و از چند سال قبل نیز مرمت آن آغاز شد و قرار بر این است که پس از اتمام مرمت به عنوان موزه‌ی بزرگ فارس مورداستفاده قرار گیرد.

مراکز خرید شیراز :

مجتمع زیتون فارس :

یکی از بزرگترین مراکز خرید شیراز، زیتون فارس است. این مجتمع ۴۰۰ فروشگاه، شهربازی، سینمای سه بعدی، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های زیادی را در خودش دارد و به ایستگاه خط دومترو هم نزدیک است. قیمت‌ها در این مجتمع به نسبت سایر جاها خوب است و جزو پرطرفدارترین مراکز خرید شیراز محسوب می‌شود.

مجتمع ستاره فارس :

مجتمع ۹ طبقه‌ی ستاره فارس واقع در شمال شهر شیراز، از بزرگ‌ترین، گران‌ترین و لوکس‌ترین مراکز خرید این شهر است. در این مجتمع ۴۵۰ واحد تجاری با انواع کالاهای مورد نیاز از جمله لباس‌های مردانه، زنانه و بچگانه، تلفن همراه، لوازم تزئینی، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره وجود دارد.

 مجتمع ستاره فارس

مرکز خرید سلطانیه :

از دیگر مجتمع‌های دیدنی شیراز می‌توان به مرکز خرید سلطانیه اشاره کرد. این مرکز در میدان مطهری، بلوار قدوسی شرقی قرار دارد.

مجتمع بزرگ تجاری-اداری آفتاب فارس :

این مجتمع  ۷ طبقه، با وسعت ۳۳ هزار مترمربع با ۲۳۷ واحد تجاری و ۲ طبقه پارکینگ با طرفیت ۵۰۰ خودرو پذیرای بازدیدکنندگان است. از ویژگی‌های این مجتمع نزدیک بودن آن به ایستگاه مترو است.

همچنین امکاناتی چون رستوران و کافی شاپ، سرویس بهداشتی، آسانسور و سیستم‌های امنیتی و بسیاری موارد دیگر از دیگر ویژگی‌های این مجتمع عظیم و پر رفت و آمد است.
این مجتمع  ۷ طبقه، با وسعت ۳۳ هزار مترمربع با ۲۳۷ واحد تجاری و ۲ طبقه پارکینگ با طرفیت ۵۰۰ خودرو پذیرای بازدیدکنندگان است. از ویژگی‌های این مجتمع نزدیک بودن آن به ایستگاه مترو است.

بازار مشیر:

این بازار از دیگر بازارهای قدیمی شیراز است که انواع صنایع دستی در آن یافت می‌شود. قدمت این بازار مربوط به دوران قاجار است.

مجتمع تجاری هامون :

این مجتمع که در بلوار ستارخان قرار داره یکی از مرکز خریدای لوکس شیراز هست که انواع لوازم لوکس و لوازم مورد نیازتون رو می تونین ازش تهیه کنین. بعد از خرید هم می تونین سری به فست فود و شهربازی مدرن این مجتمع بزنید و خوش بگذرونید.

مجتمع تجاری - اداری سپهر :

با سر زدن و یه نگاه جزئی به فروشگا های این مرکز خرید شیک ، متوجه می شوید که این مرکز خرید یکی از بهترین مراکز خرید شیرازه. دکور شیک و متفاوت و جنس های خوب و با کیفیت این مرکز خرید علاوه بر جذب شما، باعث می شود که دست خالی از اینجا بیرون نیایید. بیشتر اجناسی که در این مرکز خرید عرضه می شوند، پوشاک هستن که به جز اونا می توانید انواع عطر و ادکلن، لوازم تزئینی،

اسباب بازی ، برند و مارک و ... رو از اینجا تهیه کنید.

اقامت در شیراز :

مسئله دیگری که در سفر به شیراز مورد توجه تمامی گردشگران و مسافران قرار میگیرد اقامت در شهر شیراز است.
برای اینکه شما مسافر عزیز در بدو ورود به شهر شیراز سرگردان نباشید و مکانی برای اقامت خود داشته باشید که خستگی راه را به در کنید بهتر است قبل از سفر، هتل یا مکان اقامتی خود را رزرو نمایید.تا خیالتان از بابت اسکان راحت باشد.

مکان های اقامتی درشیراز به چند دسته ی هتل،  هتل آپارتمان،  مهمانپذیر و خانه های اجاره ای  تقسیم میشوند که بسته به بودجه و سلیقه خود میتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

سامانه گردشگری و رزرواسیون بیاسفر طبق قرارداد همکاری که با هتل های شیراز منعقد کرده، امکان رزرو اینترنتی و تلفنی ، هتل های  را با تخفیفات ویژه فراهم نموده است.

جهت مشاهده لیست هتل های شیراز کلیک کنید.

همکاران ما در سامانه رزرواسیون بیاسفر آماده ارائه مشاوره در خصوص انتخاب و رزرو هتل به مسافران عزیز هستند.

  • کیوان شیراز

  • ساسان شیراز

  • پارس شیراز

  • پرسپولیس شیراز

  • پارک سعدی شیراز

  • ستارگان شیراز

  • ارگ شیراز

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400