سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

کاشان

شهر کاشان که در نقطه مرکزی ایران قرار دارد از شهرهای باقدمت ایران است. قدمت تاریخی این شهر به هفت هزار سال می رسد. از نظر تاریخی، طبق حفاری هایی که در سال های 1316 و1317 در تپه های سیلک کاشان صورت گرفته است، آثار به دست آمده حاکی از آن است که در حدود هفت هزار سال پیش از این، مردمی در این ناحیه از چادر نشینی به کشاورزی و شهر نشینی رسیده اند. با تکیه بر این موضوع این ناحیه از نخستین مراکز تمدن بشر ما قبل تاریخ شناخته شده است.

کاشان

 

پیشینه نام کاشان

در وجه تسمیه ی کاشان نظریه های متفاوتی مطرح است. تاریخ دانان معتقدند کاشان از لغت«کی آشیان» به معنی جایگاه پادشاهان گرفته شده است. اولین آبادانی های ایران در این شهر و در کنار فین ساخته شد از این رو آن را کی آشان نامیدند.
باستان شناسان می گویند نام کاشان از کلمه کاشو یا کاسو گرفته شده است که نام قومی بوده که در بین النهرین می زیسته اند و سپس به این منطقه نقل مکان کرده اند و نام محل اقامت آن ها کاسیان یا کاشیان خوانده شده است.
همچنین از آنجا که کاشی های این شهر را در هیچ کجای دیگر نمی توان دید زبان شناسان اعتقاد دارند نام کاشان یا کاشیان از کاشی های آن الهام گرفته است.

 

اطلاعات جغرافیایی

شهر کاشان بزرگترین شهر استان اصفهان است که در شمال استان قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی کاشان در 51 درجه و 27 دقیقه طول و 33  درجه و59 دقیقه عرض جغرافیایی می باشد. همچنین ارتفاع آن از سطح دریا 995 متر می باشد. کاشان از شمال با کویر نمک، از جنوب با نطنز، از جنوب غربی با میمه و از غرب با دلیجان هم مرز است و به طور کلی از چهار بخش مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک تشکیل شده است.

 موقعیت جغرافیایی کاشان

 

آب و هوای کاشان

کاشان زمستان های نسبتاً سرد و تابستان های خیلی گرم و خشک دارد. دما در تابستان کاشان گاهی از مرز 40 درجه سانتیگراد هم عبور می کند.
کاشان از سمت شمال شرق با زمین های شوره زار کویر مرکزی ایران هم مرز است و دلیل اصلی خشکی هوای کاشان مجاورت آن با کویر است. در تابستان وزش بادهای کویری که از صبح تا شب هنگام جریان دارد، موجب حرارت و خشکی کاشان می شود. بادهای موسوم به باد سرخ، باد شهریاری، باد سام، بادشمال و باد قبله از بادهای معروف کاشان است که اکثرا از سمت کویر به سوی کاشان می وزد.
شهرستان کاشان درحدود جنوب و غرب در محاصره سلسله کوه های مرکزی ایران قرار گرفته است. وزش باد در دامنه های این کوه ها هرساله زمستانی سرد را برای کاشان به همراه دارد.

 

جاذبه های گردشگری کاشان

کاشان جاذبه های گردشگری زیادی دارد که باعث رونق گردشگری در این شهر شده است و مسافرانی از دور و نزدیک را به سوی این شهر می کشاند. از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر کاشان می توان به حمام و باغ فین، خانه بروجردی ها، خانه عامری ها، خانه طباطبایی ها، مسجد و مدرسه‌ی آقا بزرگ، تپه سیلک و آتشکده ی نیاسر کاشان اشاره کرد.

 

حمام و باغ فین کاشان

حمام و باغ فین کاشان معروف ترین دیدنی این شهر زیبای تاریخی است. این باغ علاوه بر زیبایی های چشم گیری که دارد وقایع مهم تاریخی را در خود جای داده است که از مهم ترین آن ها می توان به جشن تاجگذاری رسمی شاه اسماعیل صفوی و نیز قتل امیركبیر در این باغ اشاره كرد. همچنین موزه ملی کاشان در باغ فین است.

 حمام و باغ فین کاشان

 

خانه بروجردی‌ ها

کاشان، شهر خانه های تاریخی است و خانه بروجردی ها یکی از زیباترین این خانه هاست. خانه بروجردی ها در دوره قاجار ساخته شده و چون شغل صاحب خانه داد و ستد کالا از بروجرد بوده است، خانه به خانه بروجردی ها شهرت پیدا کرد. کلاه فرنگی و بادگیرهای قرینه هلالی شکل بر بام خانه، آن را یکی از قشنگ ترین بناهای موجود در کاشان کرده است.

 خانه بروجردی‌ ها کاشان

 

خانه عامری ها

خانه عامری ها در کاشان یکی از بزرگترین خانه های تاریخی شهر کاشان است که قدمت آن به دوران زندیه برمی گردد. خانه ی عامری ها به بادگیرهای بلندش معروف است. این خانه دارای چندین حیاط است که در همه ی  آن ها بادگیر به کار رفته در آن، بلندترین بادگیر در بین بقیه ی ی خانه های کاشان است.

 

خانه طباطبایی ها

خانه تاریخی طباطبایی‌ها در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان واقع شده است. این خانه که از شاهکارهای هنر معماری قدیم به شمار می رود به حدی زیباست که به عروس خانه های ایرانی معروف است و در سال 2016 از سوی یونسکو به عنوان جاذبه برتر گردشگری انتخاب شد. اگر به کاشان سفر کنید احتمالا با پنجره های رنگی و دلربای این خانه عکس خواهید گرفت.

 خانه طباطبایی ها کاشان

 

مسجد و مدرسه ی آقا بزرگ

مسجد و مدرسه ی آقا بزرگ کاشان، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مساجد ساخته شده در دوران قاجار است. گنبد این مسجد از معماری زیبا و چشم نوازی برخوردار بوده و از نظر نوع ساخت، از کم‌نظیرهای زمان خود محسوب می‌شود.

 

تپه های سیلک کاشان

تپه های سیلک کاشان را قدیمی ترین خاستگاه تمدن بشری عنوان می کنند یعنی آنجا که آریایی‌ها اولین تمدن شهر نشینی را ایجاد کردند. این تپه ها دیدنی های تاریخی زیادی در دل خود دارند.

 تپه های سیلک کاشان

 

آتشکده نیاسر کاشان

آتشکده ی نیاسر به نام های چهاردروازه و چهارقاپو نیز معروف است. این آتشکده در دوره ساسانی بر روی ارتفاعات نیاسر کاشان ساخته شده است و به کل شهر اشراف دارد. آتشکده ی نیاسراز جمله سالم ترین چهارطاقی های ایران به حساب می آید و به ثبت آثار ملی رسیده است.

آتشکده نیاسر کاشان 

 

گلاب گیری کاشان

هر سال در فصل بهار گل محمدی برداشت می شودو از اویل اردیبهشت ماه گلاب گیری شروع می شود و تا آخر خرداد ادامه می یابد. کاشان از این موهبت برخوردار است که قمصر، نیاسر و برزک که مهمترین قطب های گلابگیری ایران هستند در این شهر واقع شده اند و هر ساله تعداد زیادی توریست از سراسر جهان به تماشای مراسم گلاب گیری می آیند. این شهر ها از لحاظ جغرافیایی جالب توجه هستند چرا که در فاصله کوتاهی از کوهستان و کویر واقع شده‌اند و عجیب است که در مرکز خشکی بهترین گل های محمدی کاشت و برداشت می شود.

گلاب گیری کاشان 

 

سوغات

کاشان را همه با عرقیات گیاهی اش می شناسند، به خصوص گلاب که هر سال در فصل بهار گلاب گیری های کاشان همه را به سمت خودش جذب می کند. اگر به کاشان سفر می کنید بهترین عرقیات گیاهی را می توانید پیدا کنید.
سوغاتی کمی بی دردسر تر حاجی بادوم است که در همه ی معازه های کاشان می توانید این شیرینی خوشمزه و خوشبو را پیدا کنید.

 

صنایع دستی

کاشان از قدیم به صنایع دستی اش معروف بوده و یکی از مهم‌ترین مراکز فرش و گلیم بافی، شعر بافی، سفالگری و کاشی سازی بوده است.

 

فرش و گلیم بافی

سابقه قالیبافی در کاشان به قرن ۱۱ هجری برمی‌گردد و در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی نیز کاشان مرکز فرش بافی معرفی شده اما این هنر به دلیل بی‌اهمیتی به آن به دست فراموشی سپرده شده‌ است.

 

شعر بافی

شعربافی بافتن پشم و یا ابریشم است. در فرهنگ زبان فارسی، شعر به موی باریک گفته می شود و به خاطر ظرافت تار و پود پشم و ابریشم شعر به این اسم موسوم شده است. شعربافی از قدیمی ترین بافندگی ها در ایران است و این روزها در حال فراموشی است اما هنوز در كاشان شماری به بافتن آن مشغولند و از تولیدات آن به عنوان شال، روسری، لباس و پرده می توان استفاه می کنند.

 

سفالگری

سفالگری یکی دیگر از صنایع دستی کاشان است که قدمتی ۷ هزار ساله در این شهر دارد. سفالگری یکی از اولین صنایع دستی بوده که بشر به آن دست پیدا کرده است. ورود اسلام به ایران باعث تحول در نقش و نگارهای ظروف سفالی شده است. البته این هنر در سال‌های اخیر رو به زوال رفته اما هنوز هم هنرمندانی پیدا می‌شوند که با آب و خاک، زیباترین آثار هنری را خلق می‌کنند و ظروف زیبا و رنگارنگی می سازند.

سفالگری کاشان

 

کاشی سازی

کاشی سازی از دیگر هنرهای قدیمی این شهر است که از گذشته با رنگ‌های زیبا همچون فیروزه‌ای ساخته می‌شده و دیوار مساجد و اماکن مذهبی را زینت می داده است.

 

گیوه بافی

گیوه بافی در بسیاری از شهرهای ایران رایج است اما برخی از شهرها و مناطق ایران، شهرت ویژه‌ای در تهیه و تولید آن دارند. نشلج نام روستایی از توابع نیاسر کاشان است که به این هنر سنتی معروف است. در این روستا از دیرباز اهالی به تخت کشی و گیوه ‌بافی مشغولند.
هنوز هم پیرمردان زیادی در این روستا در کارگاه‌های کوچک خود کار تخت کشی گیوه را انجام می‌دهند و زنان دور هم جمع می‌شوند و رویه‌ی گیوه‌ها را می‌بافند.

 

غذای سنتی کاشان

اگر قصد سفر به کاشان را دارید حتما آبگوشت و دیزی کاشان را امتحان کنید. شاید با خود بگویید آبگوشت و دیزی که در بسیاری از شهرهای ایران یافت می شود اما واقعیت این است که در هیچ کجا به این لذیذی طبخ نمی شود. دیزی کاشان غذایی است محلی که در روستایی از توابع کاشان طبخ می‌شود. لوبیا چشم‌بلبلی، گوشت بره، پیاز، زردچوبه و نمک مواد اصلی تشکیل دهنده‌ی این غذای خوشمزه است.

غذای سنتی کاشان

 

نکته ی باقی مانده درمورد کاشان رودخانه ها، چاه های عمیق، نیمه عمیق و چشمه سارهاست. مهمترین رودخانه های این شهر رودخانه های هنجن، قهرود، لتحر و چم رود می باشند که همگی فصلی هستند و بیش از 130 رشته قنات دراطراف شهر وجود دارد که بین 40 الی 50 رشته آن هم اکنون مورد بهره برداری قرار می گیرد. علاوه برقنات ها بیش از 8 چشمه سار وجود دارد که بین آنها چشمه سلیمانیه فین از آب دهی و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اقامت در کاشان :

مسئله دیگری که در سفر به کاشان مورد توجه تمامی گردشگران و مسافران قرار میگیرد اقامت در تبریز است.

برای اینکه شما مسافر عزیز در بدو ورود به کاشان سرگردان نباشید و مکانی برای اقامت خود داشته باشید که خستگی راه را به در کنید بهتر است قبل از سفر، هتل یا مکان اقامتی خود را رزرو نمایید تا خیالتان از بابت اسکان راحت باشد.

مکان های اقامتی در کاشان به چند دسته ی هتل، اقامتگاه های بوم گردی و خانه های اجاره ای تقسیم میشوند که بسته به بودجه و سلیقه خود میتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.


جهت مشاهده لیست هتل های کاشان کلیک کنید.

همکاران ما در سامانه رزرواسیون بیاسفر آماده ارائه مشاوره در خصوص انتخاب و رزرو هتل به مسافران عزیز هستند.  • کاسیان کاشان

  • خانه تاریخی احسان کاشان

  • سرای سایه کاشان

  • کاشانه روشن کاشان

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400