سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

شهر مشهد ، استان : خراسان رضوی


شهر مشهد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ این شهر با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ نفر جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر به واسطهٔ وجود حرم  امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع)

وجه تسمیه مشهد

واژهٔ «مَشْهَد» بر وزن مفعول به معنی محل شهادت است . امام رضا (ع) پس از شهادت به‌دست مأمون (خلیفهٔ عباسی) در سال ۲۰۳ ه‍. ق، در آرامگاه هارونی سناباد به‌خاک سپرده شدند .
 از آن پس «سناباد نوغان» به‌نام «مشهدالرضا» خوانده شد و کم‌کم بر پهنهٔ آن، به‌ویژه در زمان شاه تهماسب صفوی، افزوده شد و مردم توس  (طوس) به مشهد مهاجرت کردند؛ و به‌مرور زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد. به مشهد بخاطر وجود حرم مطهر امام رضا (ع) نام «قبلهٔ هفتم» را نیز اطلاق می‌کنند.

 حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع) را بدین لحاظ قبله هفتم می‌گویند که مردم در روی زمین به هفت موضع توجه دارند یا هفت موضع از زمین، قبله‌گاه مسلمانان است: ۱. مکه معظمه ۲. مدینه منوره ۳. نجف اشرف ۴. کربلای معلی ۵. مقابر قریش یعنی قبور کاظمین علیهما السلام ۶. سامرا و ۷. مشهدالرضا(ع). بدین جهت آن بزرگوار را قبله هفتم می‌نامند.

وجه تسمیه دیگری که برای اطلاق قید «قبله هفتم» برای حضرت رضا(ع) بیان می‌شود، این است: روزی امام موسی‌بن جعفر(ع) در برابر فرزندان خود موقع نماز فرمودند: باید فرزندم علی برای اقامه نماز جماعت باشد تا من به او اقتدا کنم. بنابراین، حضرت رضا(ع) امام جماعت شدند و از آنجا، حضرت را به قبله هفتم (یعنی قبله امام هفتم) ملقب کردند.)

آب و هوای مشهد

شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشك است و از تابستانهای گرم و خشك و زمستانهای سرد و مرطوب برخوردار است. بیشترین درجه حرارت در تابستانها 43 درجه بالای صفر و كمترین آن در زمستان 23 درجه زیر صفر است .میزان بارندگی متغیر و میانگین بارندگی سالانه در مشهد حدود 253 میلیمتر می‏باشد .

جاذبه های زیارتی ، تاریخی ، فرهنگی و تفریحی مشهد مقدس

صنعت جهانگردی در این شهر از اعتبار و اهمیتی ویژه برخوردار است و به دلیل وجود جایگاه زیارتی و امكانات سیاحتی و گردشگری، مشهد به عنوان یكی از مهمترین قطبهای گردشگری در جهان اسلام و ایران اسلامی, مطرح است .

بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) :

حرم مطهر امام رضا (ع) یکی از مشهورترین بناهای زیارتی ساخته شده در ایران است . علی بن موسی بن جعفر معروف به امام رضا هشتمین امام شیعیان است. امام رضا (ع) 20 سال امامت را بر عهده داشتند . امام رضا در طوس به دست مامون به شهادت رسید.بدن مطهر موسی بن جعفر را بالای سر هارون الرشید دفن کردند. (پای مبارک  ایشان بالای سر هارون است) بعد از این اتفاق آن محل به نام مشهد الرضا (محل شهادت رضا) نامیده شد و  عاشقانش شروع به زیارت و بازدید از بارگاه این امام بزرگوار کردند.

بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) :

مسجد گوهر شاد :

این مجموعه به دستور گوهر شادبیگم همسر شاهرخ در عهد تیموری در مشهد مقدس ساخته شد. مسجد گوهر شاد دارای قدمت تاریخی و معماری زیبایی است که همواره گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. مسجد گوهر شاد به عنوان وسیع ترین و کهن ترین مسجد در اماکن متبرکه رضوی در حرم مطهر همواره محل دائمی نماز جماعت است.

مسجد گوهر شاد

سقاخانه اسماعیل طلا :

این بنای زرین در میان صحن انقلاب در حرم مطهر قرار دارد . بنابر متون قدیمی ، بین سال های 1144 تا 1145ق به دستور نادرشاه افشار سنگابی را یکپارچه از سنگ مرمر  از هرات به مشهد آوردند و شخصی به نام استاد اسماعیل طلاکار بر فراز سنگاب پوشش هشت ضلعی و سقفی گنبدی شکل بنا نهاد و آن را طلاکاری کرد.

نقاره خانه :

از جمله اماکن مهم و تاریخی ، نقاره خانی است که اکنون بر روی ایوان شرقی صحن انقلاب در حرم مطهر قرار دارد بنابر شواهد ، نقاره زنی در آستان مقدس رضوی از دوره غزنویان مرسوم گردیده و در قرون پس از آن ادامه  یافته است. بنا بر رسم قدیمی در طول سال به استثنای محرم و صفر در هر شبانه روز دو نوبت دقایقی قبل از طلوع و غروب آفتاب و ولادت ائمه اطهار (ع)  نقاره با طنین خاصی نواخته می شود. علاوه بر این در مناسبت ها ی مذهبی  و همچنین هنگام بروز کراماتی از سوی حضرت نیز نقاره شادمانی نواخته می شود .

آرامگاه فردوسی :

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در 20کیلومتری شمال مشهد و در منطقه توس در باغی باصفا واقع شده است .معماری آن الهام گرفته از معماری دوره هخامنشی است . پیکر فردوسی را به دلیل شیعه بودن به گورستان راه ندادند و به ناچار او را در باغ خودش دفن کردند. با آنکه آرامگاه او را بارها با خاک یکسان کردند ولی از نو ساخته می شد . موزه و کتابخانه توس از جاهای دیدنی این مجموعه است.

آرامگاه فردوسی

پارک علمی پروفسور بازیما :

این پارک پر از تجربه های متفاوت است ، تجربه هایی مثل مریخ نوردی ، ژیروسکوپ فضایی ، آسمان نمای خورشیدی و آکادمی زیست ، در این مکان می توانید یک گردش علمی داشته باشید .

پارک علمی پروفسور بازیما

آرامگاه نادر شاه و موزه نادری :

باغ موزه نادری یا همان آرامگاه نادر شاه افشار ، بنایی است که به یادبود نادر شاه افشار در ضلع شمال غربی چهار راه شهدا شهر مشهد قرار دارد. آرامگاه نادرشاه پس از حرم مطهر امام رضا (ع)، جزء مهم ترین اماکن گردشگری و تاریخی داخل مشهد مقدس می باشد. این بنا در میان باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ مترمربع ساخته شده و ساختمان این آرامگاه نیز به شکل خیمه و چادر عشایری احداث گردیده است. علاوه بر این ، مقبره نادرشاه افشار دارای سکویی دوازده پله ای و محل گور نیز سکویی در کنار قبر می باشد که مجسمه نادرشاه افشار را در حالی که بر اسبی سوار است به همراه سه تن دیگر نمایش می دهد . باغ موزه نادری شامل ادوات جنگی دوره نادرشاه و آرامگاه محمد تقی خان پسیان  ، سردار خراسان است .

آرامگاه نادر شاه و موزه نادری

شهربازی پارک ملت :

پارک ملت ، یکی از مهم ترین پارک های شهر مشهد می باشد که در غرب این شهر قرار گرفته است. چرخ و فلک پارک ملت بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک مرتفع جهان است.چرخ و فلک (فانفار) این شهربازی با قطر ۸۰ متر  در سال ۱۳۸۴ به بهره‌برداری رسید و قادر است در هر دور خود ۴۵۰ نفر را تا ۸۰ متر بالا ببرد. این شهربازی در سال 1351 خورشیدی احداث شد ، این مجموعه اولین دارنده استاندارد تجهیزات شهربازی در کشور است که از سال 1390 به عضویت IAAPA در آمده است.

شاندیز مشهد :

شاندیز واقع در 38 کیلومتری غرب مشهد است که  از دیرباز به عنوان یکی از ییلاقات دشت طوس مورد توجه بوده است و دارای چشمه سارها و باغ های فراوان ، فضای سبز خرم ، رودخانه و چشم اندازهای زیبا و مصفا است.

طرقبه :

طرقبه با وسعت 1600 کیلومتر مربع از مهم ترین ییلاق های کوهستانی حاشیه مشهد است که در 18 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد . این مکان در امتداد دره بسیار باصفایی واقع شده و به دلیل آب و هوای مطبوع همه روزه پذیرای زائرین و مسافران  شهر مشهد است .

طرقبه مشهد

باغ وحش وکیل آباد :

اولین باغ وحش شهر مشهد در سال 1339 شمسی تاسیس شد . این مکان بزرگترین باغ وحش ایران است و بیشترین حیوانات و گونه های جانوری را دارد . از جمله گونه های موجود در باغ وحش می توان به شیر ، ببر ، خرس ، خوک ، گراز ، گربه وحشی ، انواع پرندگان ، چهار نوع گوزن و شامپانزه اشاره کرد.

باغ وحش وکیل آباد

مراکز تجاری در مشهد :

بازار رضا :

بازار امام رضا (ع) مشهد با قدمتی بیش از سی و پنج سال در پی تخریب بافت قدیمی اطراف حرم رضوی و با هدف سامان دهی به کسبه و فروشندگان در سال ۱۳۵۴ ساخته شد. این بازار قدیمی مشهد با طولی نزدیک به یک کیلومتر در دو طبقه از ضلع جنوب شرقی میدان بیت المقدس (فلکه آب) تا میدان هفده شهریور کشیده شده است. بازار رضا بیشتر محل خرید سوغات مشهد از قبیل سجاده، مهر، تسبیح، انگشتر فیروزه و عقیق، عطر، زعفران، زرشک، نبات و انواع ادویه می باشد. در طبقه دوم بازار رضا کارگاه های صنایع دستی، فیروزه، طلاکاری و گلدوزی مستقر شده است .

مرکز خرید زیست خاور مشهد :

مرکز خرید زیست خاور مشهد از اولین مراکز خرید مشهد و یکی از زیباترین بازارهای مشهد می باشد و هر روزه مورد بازدید هزاران زائر و گردشگر قرار میگیرد. مجتمع و مرکز خرید زیست خاور مشهد آمیزه ایزیبا از هنر معماری ایرانی و اروپایی منحصر به فرد بنا گردیده است. مجتمع زیست خاور در ابتدای خیابان کوهسنگی واقع شده است. مرکز خرید زیست خاور در مرکز شهر مشهد و در میان یکی از معتبرترین میدان های این شهر یعنی میدان دکتر علی شریعتی قرار گرفته و از اماکن مذهبی و نقاط دیدنی شهر فاصله چندانی ندارد و دارای 4 طبقه و 698 واحد تجاری می باشد.

مرکز خرید زیست خاور مشهد

مرکز خرید الماس شرق مشهد :

این مرکز خرید که از بزرگترین و به روز ترین مراکز خرید در مشهد محسوب می شود در محیطی به اندازه ۶۵۰۰ متر مربع بنا شده و در ۵ طبقه احداث شده است. حدودا ۱۲۱۰ واحد تجاری در این مرکز بنا شده که همه در حال فروش محصولات هستند.انواع سازه های زیبا در نما و معماری این ساختمان بکار رفته است که همه به زیبایی این بنا کمک می کنند.

مرکز خرید الماس شرق مشهد

مجتمع تجاری خورشید مشهد :

این مجتمع ۹ طبقه دارای ۴۹ واحد تجاری و اداری است. انواع پوشاک، کیف ، و لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله محصولات این مرکز است .

مرکز خرید پروما مشهد :

مجتمع تجاری پروما که ظاهر خیلی شیک و معماری قشنگی دارد از دور شبیه یه مکعب شیشه ای به نظر می رسد. این مکعب شیشه ای دارای قسمت های مختلف تجاری و تفریحی هست که انواع پوشاک، لوازم آرایشی، لوازم الکترونیکی، انواع ظروف، مبلمان و... عرضه می کند.

بازار ملل مشهد :

بازار بزرگ ملل مجموعه ای تجاری - تفریحی است که ساختی مثلثی شکل دارد و از سه ضلع به شریان های سواره رو با درجات مختلف متصل می شود. ۸۰۰ واحد تجاری دارد و بزرگترین بازار تجاری شرق کشور است .

بازار ملل مشهد

آرمان :

یکی از بزرگترین و مدرنترین مجتمع های تجاری، تفریحی و اقامتی مشهد مقدس  است که با فاصله کمی از حرم امام رضا (ع) احداث شده است، مجتمع آرمان  دارای فضاهای مفرح، آبشار و صخره های خیلی بزرگ، محل بازی و تفریحگاه برای کودکان و بزرگسالان است.

مجتمع آرمان در خیابان نواب صفوی در فاصله 10 دقیقه پیاده تا حزم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد.

اقامت درمشهد :

مسئله دیگری که در سفر به مشهد مورد توجه تمامی گردشگران و مسافران قرار میگیرد اقامت در مشهد است.
برای اینکه شما مسافر عزیز در بدو ورود به شهر مشهد سرگردان نباشید و مکانی برای اقامت خود داشته باشید که خستگی راه را به در کنید بهتر است قبل از سفر، هتل یا مکان اقامتی خود را رزرو نمایید.تا خیالتان از بابت اسکان راحت باشد.

اماکن اقامتی در مشهد به چند دسته ی هتل،  هتل آپارتمان،  مهمانپذیر و خانه های اجاره ای  تقسیم میشوند که بسته به بودجه و سلیقه خود میتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.
سامانه گردشگری و رزرو هتلِ «بیاسفر» طبق قرارداد همکاری که با هتل های مشهد منعقد کرده، امکان رزرو اینترنتی و تلفنی ، هتل های مشهد را با تخفیفات ویژه فراهم نموده است.
جهت مشاهده لیست هتل های مشهد کلیک کنید.

تلفن تماس مشاوره جهت رزرو هتل ، هتل آپارتمان و سوئت در مشهد :  33660642 - 051
همکاران ما در سامانه رزرواسیون بیاسفر آماده ارائه مشاوره در خصوص انتخاب و رزرو هتل به مسافران عزیز هستند.

 • بدیع مشهد

 • مشهد الرضا مشهد

 • اولیا مشهد

 • آبشار مشهد

 • بین المللی کوثر ناب مشهد

 • هاوین مشهد (هومن)

 • بارگاه مشهد

 • آراس مشهد

 • اوستا مشهد

 • طاها مشهد

 • گلچین مشهد

 • ویستا مشهد

 • باغ وحش وکیل آباد مشهد

 • مسجد گوهرشاد

 • پارک علمی پروفسور بازیما

 • طرقبه

 • سقاخانه اسماعیل طلا

 • آرامگاه فردوسی

 • آرامگاه نادرشاه و موزه نادری

 • حرم امام رضا (ع)

 • پارک ملت مشهد

 • مجتمع تجاری زیست خاور

 • سرزمین موج های آبی مشهد

 • مجتمع الماس شرق مشهد

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400