عجایب جهان

نخل رونده: درختی که راه می رود

آیا درختان راه می روند؟

نخل رونده

با دیدن این تیتر ناخودآگاه فکر انسان به فیلم های تخیلی می رود که در آن درختان می توانند حرف بزنند و راه بروند. راه رفتن درختان همان قدر عجیب و باورنکردنی است که مثلا” بگوییم گونه ای از انسانها  می توانند پرواز کنند. با ما همراه باشید تا این درخت عجیب را بهتر بشناسیم.

درخت ساکوراتی نخل رونده
درخت ساکوراتی

نخل رونده یا ( Socratea exorrhiza ) نام درختی است که توانایی عجیبی بر خلاف گیاهان دارد و آن توانایی راه رفتن است. این درختان که بیش تر در جنگل های استوایی ، مرکز و جنوب قاره آمریکا پیدا می شوند، ریشه های بلند و قوی دارند که به سمت بیرون رشد می کنند و شبیه چند پا می شوند. خیلی طول نکشید تا مردم به این باور رسیدند که ریشه ها واقعا پا هستند و این درختان در جنگل حرکت می کنند.

درخت ساکوراتی نخل رونده
درخت ساکوراتی

این نوع درخت از درختان گلدار و تک لپه است و در هنگام تغییر فصل ، با کمک ریشه هایش راه می رود بدین صورت که ریشه ها به یکدیگر پیچیده شده و به طور تدریجی در جهت نور خورشید حرکت می کند. ریشه های جدید از سایه به نور حرکت می کنند و بعد ریشه های قدیمی کم کم در هوا میمیرند که به درخت اجازه می دهد تا به سمت ریشه های جدید حرکت کند. جالب تر این که این درخت هر روز ۲ تا ۳ سانتی متر حرکت می کند و سالانه حدود ۲۰ متر جابه جا می شود.
البته این نظریه صحبت های راهنمایان گردشگری است که سالها برای گردشگرانی که از این درختان دیدن می کردن می گفتند اما حرفهای آنها صحت علمی ندارد و بیشتر شبیه یک افسانه است.

درخت ساکوراتی نخل رونده
درخت ساکوراتی

نظریه کارشناسان :

آقای جراردو آوالوس ( Gerardo Avalos) مدیر مرکز مطالعات توسعه پایدار در آتناس ( Atenas ) کاستاریا یکی از برترین کارشناس های نخل های رونده است که در مقاله ای که با جزئیات راجع به این نخل و ریشه اش در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسانده مشاهده کرده که این درختان قادر به راه رفتن نیستند ، چرا که ریشه های آنان حرکت نمی کند. چند ریشه در این طرف و آن طرف درخت ممکن است بمیرد ولی تنه درخت در همان نقطه می ماند.

درخت ساکوراتی نخل رونده
درخت ساکوراتی

آوالوس می گوید : مقاله ی من ثابت می کند که نخل رونده یک افسانه است. فکر اینکه نخل بتواند واقعا تغییرات نور را با حرکت در دل جنگل دنبال کند یک افسانه است که راهنماهای تورها دوست دارند به بازدیدکنندگان جنگل های استوایی بگویند.

محققان همچنین از نقش ریشه های منقار مانند مطمئن نیستند. بعضی پیشنهاد می کنند که ریشه های متعدد اجازه می دهند تا بدون رشد در قطر تنه، بلند تر شوند و به نور برسند ، در نتیجه کمتر ریشه در زمین رشد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته