جهانگردی

دانستنی هایی در مورد تفلیس

سوار شدن در آسانسور در تفلیس رایگان نیست!

تفلیس پایتخت فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی گرجستان است. این شهر توریستی همواره سورپرایزهای ویژه ای برای بازدید کنندگان و گردشگران خود دارد. این شهر زیبا توسط پادشاه گرجستان در قرن ششم میلادی به عنوان پایتخت گرجستان برگزیده شد. در سر تا سر تفلیس شما می توانید خیابان های مدرن و خیابان های قدیمی باریک که یادگار قرون وسطی هستند را ببینید و هم چنین از دیدن کلیساهای مسیحی و مساجد در کنار یکدیگر لذت ببرید که البته این نشان دهنده آزاد اندیشی مردم این کشور است.

در تفلیس تنوع گسترده ای از رستوران ها، هتل های لاکچری وجود دارد اگرچه پیدا کردن اقامتگاه های ارزان قیمت در شهر کار مشکلی نیست.
در تفلیس شما می توانید در مکان های قدیمی گرجستانی یک فنجان قهوه و غذا نوش جان کنید.

نکته قابل توجه که بسیار برای گردشگران جذاب است وای فای رایگان در سر تا سر شهر تفلیس برای گردشگران است.

گرجستان یکی از زیباترین و جذاب ترین مقاصدی است که هر گردشگر می تواند برای سفر خود انتخاب کند. طبیعت زیبا در کنار تاریخ غنی ، این کشور را به یکی از زیباترین کشورها تبدیل کرده است و پایتخت آن تمام زیبایی هایی که یک توریست انتظار دارد را در دل خود جای داده است.

این کلان شهر عظیم بزرگترین شهر قفقاز و دقیقا در مرکز قفقاز است. تفلیس سالانه میزبان همایش ها و نشست های متعددی است که باعث شده این شهر در شرق اروپا مطرح و اسم آن در دنیا زبانزد شود. تاریخ پرفراز و نشیب این شهر را می توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی ، معماری نو کلاسیک و معماری استالینسیت است.

"<yoastmark

تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردمی مختلف با نژاد ، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ، ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی به حساب می آید.

نام تفلیس در زبان گرجی ( تبیلیسی ) است که از واژه تبیلی به معنای گرم مشتق گرفته شده است. از آنجایی که این شهر یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلامی به حساب می آمد ، با نام عربی خود یعنی طفلیس مشهور شد. به خواسته دولت گرجستان دستور تغییر نام این شهر به نام اصلی آن داده شد، ولی در کشورهایی مثل  ترکیه ، آلمان ، قزاقستان و کشورهای عربی این شهر تفلیس خوانده می شود.

در این مطلب به سراغ حقایق جالب در رابطه با شهر تفلیس رفته ایم ، با ما همراه باشید :

۱ تفلیس در هزاره چهارم تا سوم پیش از میلاد مسکونی شد ، برای اولین بار در سالنامه قرن چهارم میلادی از تفلیس به عنوان قلعه – شهر نام برده است.

۲- تفلیس قدیمی از ۴ بخش تشکیل می شد که ۳ بخش آن در ساحل ( راست کر ) واقع شده بود که در ساحل رود از شمال به جنوب و به شمال غربی و جنوب شرقی انحنا پیدا کرده است.

۳– حمام های قدیمی در سطح شهر قرار دارد که با هر حمام قدیمی که تا کنون دیده اید فرق دارد. به دلیل اشباع گوگرد و برخی مواد معدنی در آب این شهر ، بویی شبیه تخم مرغ گندیده به مشام میرسد.

۴– همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، معنای واژه تفلیس یا همان تبلیس به زبان گرجی ، به معنای گرم است. بر اساس افسانه هایی روزی واختانگ یکم بنیانگذار تفلیس در حال شکار بوده است که چشمش به گونه ای نادر از نوعی پرنده می افتد ، او پرنده را با تیر شکار نمی کند ، بلکه او را اسیر می کند و زنده در بخار آب می اندازد و به اندازه ای آب را گرم می کند تا پرنده از گرما میمیرد. برخی معتقد هستند به همین دلیل نام این شهر، به معنای گرم است.

"نمایی

۵– به مدت ۴۰۰ سال پایتخت گرجستان، منطقه عرب نشین آن با نام امارت تفلیس بود ، امروزه به وضوح می توان تاثیر فرهنگ و هنر اسلامی را در بخش هایی از این شهر دید.

۶– در سال ۲۰۰۵ یکی از خیابان های تفلیس با نام ( ملانکاجا ) به خیابان جرج دبلیو بوش ، رئیس جمهور وقت آمریکا تغییر نام داد به همین دلیل در آن سال جورج بوش از تفلیس بازدید کرد.

۷– تفلیس بر خلاف بسیاری از شهرهای گرجستان سیستم مرکزی گرمایش آب در سطح معماری شهری و ساختمان ها ندارد. بسیاری از ساکنان از بخاری های برقی یا گازی برای گرمایش استفاده می کنند. به همین دلیل ساکنان شهر برای حمام کردن زمان زیادی را در حمام صرف می کنند.

۸– سوار شدن در آسانسور در تفلیس رایگان نیست ! برای استفاده از آسانسور و آپارتمان های شهر باید همیشه در جیب خود سکه داشته باشید. اگر سوار آسانسور شدید و سکه ای پرداخت نکنید آسانسور به هیج وجه تکان نمی خورد، هزینه هر بالا و پایین رفتن از آسانسور های تفلیس ۳ تا ۵ سنت است.

۹– سیگار کشیدن در میان خانواده ها در شهر تفلیس و کشور گرجستان بد نیست و بسیاری از خانواده های قدیمی در این شهر سیگار کشیدن را معیاری برای سنجش افراد می دانند.

۱۰– زبان گرجی ، زبانی بسیار خاص است ، در این زبان حرف بزرگ دیده نمی شود در واقع زبان گرجی را می توان تلفیقی از زبان روسی و زبان انگلیسی دانست که املای آن کمی ریزتر از زبان انگلیسی است. در زبان کهن گرجی ، برای تفکیک زن و مرد ضمیر مجزایی وجود نداشت. زبان گرجی را می توان زبانی سخت با قوانینی پیچیده خواند که در دستور زبانش برای یک کلمه ۸ معنا و مفهوم مجزا یافت می شود.

۱۱– مساحت شهر تفلیس برابر با ۲۸۰ کیلومتر مربع است که کمی از منچستر هم بزرگتر است.

۱۲- واحد پول گرجستان ، لاری گرجستان است که هریک لاری به ۱۰۰ تتری تقسیم می شود. واژه لاری برگرفته از گرجی باستان است و معنای آن دارایی و ذخیره کردن است.

۱۳- هزینه تلفن در تفلیس بسیار پایین است در این شهر تا دلتان بخواهد می توانید تلفن صحبت کنید و پیش شماره بین المللی آن ۰۰۹۹۵ است.

۱۴– قلعه ناریکالا، قلعه‌ای باستانی متعلق به قرن چهارم است که یکی از جاذبه های دیدنی تفلیس است. این قلعه به سبک ارگ های ایرانی ساخته شده و یکی از برجسته ترین و قابل تشخیص ترین ساختارها در خط افق شهر قدیمی می باشد.

"قلعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته