ایرانگردی

سرعین، بهشت چشمه های ایران

سرزمین چشمه های جوشان، دره های سرسبز و کندوهای عسل

سرعین یکی از شهرهای مهم کشور در زمینه صنعت توریسم است که سالانه گردشگران بیشماری را به ویژه در فصل بهار و تابستان راهی این دیار زیبا می کند.
همانطور که میدانید شهر سرعین معروف است به چشمه های آب گرمش … چشمه هایی که از دل زمین می جوشند و با خاصیت درمانی فراوانی که دارند به نوعی جزو گردشگری سلامت محسوب می شوند.
البته سرعین جدا از چشمه های آب گرم، طبیعت و مناظر فوق العاده جذاب و زیبایی دارد و در کنار هوای خنک و مطلوبش در فصول گرم سال و خوراکی های خوش مزه و موقوی اش زبانزد خاص و عام است.
شهر سرعین در ۳۰ کیلومتری غرب شهر اردبیل واقع شده و در فرهنگ لغات فارسی کلمه سرعین به معنای « سرچشمه » است.
با ما همراه شوید تا مهمترین جاذبه های گردشگری سرعین را به شما معرفی کنیم تا بتوانید به راحتی از سفر خود لذت ببرید.

مجموعه آب درمانی سبلان

مجموعه آب درمانی سبلان سرعین
مجموعه آب درمانی سبلان سرعین

آبگرم و مجموعه آب درمانی سبلان از بزرگترین مراکز آب درمانی ایران و خاورمیانه است. این مجتمع امکانات تفریحی و درمانی از جمله استخرهای متعدد سرپوشیده، حوضچه های آب گرم تحت فشار (جکوزی)، سونای خشک و بخار، دوش و وان های انفرادی متعدد،بخش فیزیوتراپی با امکانات ویژه، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای آقایان و بانوان، پارکینگ اختصاصی، بوفه و رستوران و سالن های انتظار را دارا می باشد.

آدرس: سرعین، خیابان دانش، روبروی هتل بین المللی لاله

آبگرم بش باجیلار

بش باجیلار دومین آبگرم سرعین از نظر ظرفیت و یکی از قدیمی ترین آبگرم هاست که در میان اهالی قدیم سرعین به « دره لر سویی » معروف است. این چشمه در دره ای سرسبز پوشیده از چمنزارها و درختان سپیدار و چنار قرار گرفته است و دمای آب آن به ۳۵ درجه سانتی گراد می رسد. آب آن طعمی ترش مزه و کمی بودار با ظاهری کدر دارد.

آبگرم بش باجیلار سرعین
آبگرم بش باجیلار سرعین

آب گرم چشمه اصلی از ۵ چشمه می جوشد و به همین دلیل به آن بش باجیلار می گویند. مجموعه آب درمانی بش باجیلار در کنار همین چشمه ساخته شده و آب استخر آن از آب چشمه های بش باجیلار و آب دوش های آن از آبگرم گاومیش گلی تامین می شود. مجتمع آب درمانی بش باجیلار دارای استخرهای سرپوشیده بزرگ، حوضچه های جکوزی آبگرم، سونا خشک و بخار، دوش های انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی، بوفه و پارکینگ است.
افرادی که از بیماری های عمومی و دردهای مفصلی و عصبی رنج می برند، استفاده از این آبگرم توصیه می شود.

آبگرم قره سو

چشمه آبگرم قرو سو (اعصاب سویی) از غربی ترین چشمه های آبگرم سرعین است با دمای حدود ۴۴ درجه سانتی گرادکه در فصل های مختلف جریان آب آن تغییر میکند و به صورت جوشان در سطح زمین ، جریان دائمی دارد.

آبگرم قره سو (اعصاب سویی) سرعین
آبگرم قره سو (اعصاب سویی) سرعین

طعم آب این چشمه کمی گس است و بی رنگ و بدون بوست و شامل مواد معدنی ای همچون سولفات، کلرور، بیکربنات و سدیم، پتاسیم و منیزیم است.
آب این چشمه برای آرامش اعصاب و همچنین تسکین دردهای روماتیسمی مفید و سودمند می‌باشد.

آدرس: سرعین، چهار راه قهوه سویی جنب آبگرم ساری سو

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوارس سرعین
پیست اسکی آلوارس سرعین

پیست اسکی آلوارس بزرگترین پیست اسکی ایران است و به دلیل ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا در حدود ۶ تا ۸ ماه از سال پوشیده از برف است.
پیست اسکی آلوارس در دامنه های مرتفع سبلان و در نزدیکی روستای زیبای آلوارس قرار دارد. روستای آلوارس از قدیمی ترین روستاهای منطقه است که در گذشته محل محل ییلاق شاهسون ها بوده است.

تله سیژ پیست آلوارس
تله سیژ پیست آلوارس
دره آلوارس سرعین
دره آلوارس سرعین

دور شدن از شلوغی شهر و تجربه رفتن به آلوارس در دل طبیعت و حس هم نشینی با مردم میهمان نواز و خون گرم روستای آلوارس بی شک یکی از ماندنی ترین خاطرات شما از سفر خواهد شد.
این پیست در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس و در ۲۴ کیلومتری سرعین قرار دارد.

دره گلستان (دره آلوارس)

دره گلستان آلوارس
دره گلستان آلوارس

دره گلستان که به آن دره آلوارس نیز گفته می شود یکی از زیباترین و باصفاترین دره‌های سرعین است از دره‌های شرقی منطقه سبلان به شمار می‌آید. در فصل بهار و تابستان با ذوب برف و یخ های کوهستان طراوت و سرسبزی به این منطقه ارمغان داده میشود و مناظر چشم نوازی را به وجود می آورند.

دره گلستان آلوارس سرعین
دره گلستان آلوارس سرعین

این دره به خاطر وجود چشمه‌های پُرآب و یخچال‌های طبیعی، چمنزارها و گلزارهای فراوان، هرساله مورد توجه گردشگران زیادی قرار می‌گیرد و چه خوب است که در عین لذت بردن از این طبیعت زیبا در حفظ و پاکیزگی آن نیز کوشا باشیم.

دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران

دهکده سنگی ویند کلخوران با خانه های سنگی و دیواره های تراش خورده و ظریف اش، یکی از پدیده های معماری و باستانی استان اردبیل و شهر سرعین است. خانه هایی با چند اتاق که با ظرافت و مهارت خاصی در دل کوه و صخره به زیبایی تراشیده شده است. شکل کنده شدن این منازل در زیر تپه های سنگی و رسوبی و نوع کنده شدن آنها که نهایتاً منجر به آفرینش چنین آثاری شده است، در نوع خود کم نظیر می باشد.

دهکده سنگی ویند کلخوران سرعین
دهکده سنگی ویند کلخوران سرعین

مناطقی که خانه های سنگی در آن قرار گرفته اند قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری نامیده می شود.
در ورودی این دهکده سنگی، قبرستانی وجود دارد که دیدن سنگ های قدیمی آن خالی از لطف نیست.
دهکده صخره ای باستانی ویند در حدود ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر قرار گرفته است.

تپه باستانی آناهیتا

تپه باستانی آناهیتا در غرب شهر سرعین واقع شده است. در طی کاوش های انجام گرفته در این منطقه باستانی اشیا و سفالینه های تاریخی ای یافت شده که قدمت برخی از این سافلینه ها به اواخر هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

تپه آناهیتا سرعین اردبیل
تپه آناهیتا سرعین اردبیل

در این منطقه معابد و آتشکده هایی وجود داشته که برای عبادت و انجام فرایض دینی زرتشتیان ساخته شده. دو آتشکده ای که آثار ان هنوز پا برجاست « آناهیتا » و « آذر فریق » نام دارد.

تپه آناهیتا سرعین
تپه آناهیتا سرعین

چشمه گورگور

چشمه گورگور از معروف‌ترین و مشهورترین چشمه‌های سبلان است. این چشمه در دره آلوارس که یکی از عریض‌ترین و باصفاترین دره‌های سبلان است، جای گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۴۲۰ متر می باشد.

چشمه گورگور سرعین
چشمه گورگور سرعین

آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران نیز در دامنه‌های سرسبز سبلان و در میان دشت‌های سرسبز و خُرم جای گرفته است و میتوان آن را یکی از بکرترین نقاط دیدنی شهر سرعین به شمار آورد.

چشمه ورگه سران سرعین
چشمه ورگه سران سرعین

روستای بیله درق ( ویلا دره)

روستای ییلاقی و باصفای بیله درق یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی سرعین است و در فاصله ۳ کیلومتری شمال آن قرار دارد. این روستا با برخورداری از نعمت های طبیعی فراوان مانند آب‌های معدنی، در‌ه‌های زیبا با درختان و چمنزارهای مملو از گل و گیاه و کندوهای عسل از جذابیت‌های خاصی برخوردار است و هر ساله میزبان گردشگران بیشماری است که به این منطقه سفر می کنند.

روستای بیله درق (ویلا دره)
روستای بیله درق (ویلا دره)

دره جنگلی ایردموسی

دره جنگلی ایردموسی در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب اردبیل قرار گرفته و از نزدیکی‌های سرعین شروع شده و تا روستای نوران کشیده می‌شود. چشم‌اندازهای بسیار زیبا، نهرها و چشمه‌سارها، چمنزارهای انبوه و باغات میوه، باعث شده تا این دره یکی از نقاط جذاب و دیدنی سرعین و استان اردبیل قرار گیرد.

دره جنگلی ایردموسی
دره جنگلی ایردموسی

روستای آتشگاه

روستای آتشگاه یکی از مناطق کهن و تاریخی سرعین است که در فاصله چند کیلومتری از شمال این شهر قرار گرفته است. نام دیگر این روستا «آغ مام» می باشد. در این روستا وجود تپه باستانی، معابد و آتشکده‌های کهن در کنار طبیعت سرسبز و بسیار دیدنی و جذابش هر گردشگری را قانع می کند تا حتماً به اینجا سر بزند.

روستای آتشگاه سرعین
روستای آتشگاه سرعین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته