ایرانگردیگردشگری سلامت

چشمه های آب گرم سرعین

گردشگری سلامت در سرعین اردبیل

در سال های اخیر گردشگری تبدیل به یک صنعت و تجارت جهانی شده است. بسیاری از کشورهای توریست پذیر قدرتمند ترین کشورها در جهان هستند. آن ها گردشگران را دلار زنده می بینند و برای جذب آنها به هر کاری دست می زنند.

گردشگری سلامت یا پزشکی یکی از مهمترین انواع گردشگری است.
گروهی از مسافران برای استفاده از خدمات پزشکی به مکان هایی که تسهیلات درمانی موردنظرشان وجود داشته باشد سفر می کنند، بنابراین چنین سفری شامل فعالیت های گوناگونی می شود که با هدف تامین بهداشت و سلامت فرد یا گردشگر انجام می شود مانند مراقبت بهداشتی، گذراندن دوره نقاهت و باز پروری.

سرعین اردبیل به سبب دارا بودن چشمه های آب گرم و خواص درمانی آن به یک قطب بزرگ گردشگری تبدیل شده است.
سرعین شهری کوچک در ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل و مرکز شهرستان سرعین است. سرعین به زبان ترکی (سریین) به معنای محل خنک می باشد. سرعین در فرهنگ لغات عربی به معنی سرچشمه است . در ادوار گذشته از این منطقه به نام های ساری قیه ، سرائین یاد می شده است .

چشمه های آب گرم :
در طبیعت مکانی را که آب گرم همیشه از آن خارج می شود، چشمه آب گرم یا چشمه گرمابی می گویند. برخی از این چشمه ها که در ایران نیز تعدادشان کم  نیست، دارای درصد بالایی مواد معدنی حل شده است. به همین خاطر بسیاری از مردم از خاصیت درمانی آن ها استفاده می کنند. چشمه های آب گرم سرعین سالها با بی توجهی مسئولان به روشی سنتی و بدور از اصول بهداشتی ، نگه داری می شد که خوشبختانه طی سالهای اخیر توجهات ویژه ای به آن شده و زمینه استفاده هر چه بهتر مردم از آن فراهم شده است.

چشمه های آب گرم سرعین
چشمه آب گرم سرعین

در سرعین چندین چشمه آب گرم وجود دارد که بسیاری گردشگران برای تفریح و بسیاری دیگر برای خواص درمانی آن ها این شهر را انتخاب می کنند.
به غیر از آب گرم ، دو استخر آب سرد با آبی گازدار نیز در این شهر وجود دارد که می توان از آب گازدارش نوشید این استخرها در ۵ کیلومتری سرعین قرار دارد و در دره ای به نام ویلا واقع شده که طبیعت و چشم انداز فوق العاده ای دارد.

آبگرم ساری سو، آب معدنی ارجستان، آبگرم ژنرال (جنرال)، گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قره سو، پهنلی سو، آبگرم چشم و مجتمع های آبدرمانی سبلان، بش باجیلار و حمام طبیعی شفا از چشمه های آبگرم این شهر هستند.

چمشه آب گرم سرعین
چشمه آب گرم سرعین

خاصیت درمانی چشمه های آب گرم سرعین :

چشمه آب چشم ( گوز سویی ) :

چشمه گوزسویی در مجتمع آب درمانی قهوه سویی و در شهر سرعین واقع شده است. آب آن کمی اسیدی است. آبدهی این چشمه ۴ لیتر در ثانیه و جریان آن به صورت دایمی و متغیر می باشد .دمای آب ۴۷درجه سانتی گراد است. ظاهر آب کمی تیره و مزه آن کمی ترش است.
خاصیت درمانی: از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می کنند به همین خاطر به «چشمه آب چشم» معروف است.

چشمه ساری سو :

این آبگرم در مرکز شهر سرعین واقع شده است. آبدهی آن حدود ۵ لیتر در ثانیه و جریان آب به صورت دائمی و متغیر در فصول مختلف است.
خاصیت درمانی: برای دردهای روماتیسمی ، مفصلی و به طور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد .

چشمه قره سو ( اعصاب سویی ) :

این چشمه در شهر سرعین و در جنب آبگرم ساری سو واقع شده است. آبدهی آن در حدود ۵ لیتر در ثانیه و دارای جریانی دایمی و متغیر با فصول و به صورت جوشان در سطح زمین است .
خاصیت درمانی: برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامش دهنده اعصاب و روان می باشد .

چشمه ژنرال ( جنرال ) :

آبدهی آن ۶ لیتر در ثانیه و دمای آب ۴۳درجه سانتی گراد و مزه آب کمی ترش و بیرنگ است.
خاصیت درمانی: به علت داشتن عناصر فوق، بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می شود.

چشمه قوه سویی :

آبدهی این چشمه ۴ لیتر در ثانیه و جریان آن به صورت دایمی و متغیر می باشد .دمای آب ۴۷درجه سانتی گراد است . ظاهر آب کمی تیره و مزه آن کمی ترش است .
خاصیت درمانی: برای درمان بیماریهای سیستم حرکتی (درد دست و پا) و اعصاب استفاده می شود.

چشمه پهنلو :

آبدهی چشمه ۱,۸ لیتر در ثانیه به صورت دائمی و دمای آن در حوض ۳۷ درجه سانتی گراد و حالت نیمه اسیدی دارد. رنگ آن مایل به سبز است .
خاصیت درمانی: از آب این چشمه برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده می شود.

چشمه گاو میش گلی :

چشمه گاومیش گلی (پر آب ترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران) با آبدهی ۵۰ لیتر در ثانیه است. آب آن به صورت دایمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراکنده و دمای آب ۴۶  درجه سانتی گراد است.
خاصیت درمانی: از آب این چشمه برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده می شود.

آب گرم سرعین
چشمه آب گرم سرعین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینها را هم ببینید

بسته
error: Content is protected !!
بسته