ایرانگردیراهنمای سفر

جزیره قشم

از سیر تا پیاز جزیره قشم

جزیره قشم

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران و متعلق به استان هرمزگان است که مقصد گردشگری بسیار جذابی است.

قشم به یکی از مکان های با پتانسیل بالا برای گردشگران و سرمایه گذاران تبدیل شده است.

بیشترین جذابیت جزیره قشم به دلیل وجود جاذبه های گردشگری فراوان و بازار های آن است.

نزدیک ترین “بندر مهم” در جنوب کشور به جزیره قشم ، بندرعباس است.

نزدیک ترین نقطه جزیره قشم به ساحل جنوبی ایران از بندر لافت در قشم به “بندر پل” می باشد که طولی برابر ۱۸۰۰ متر دارد و قرار است یک پل به نام “پل خلیج فارس” بین این دو نقطه احداث شود.

در ادامه با این جزیره بیشتر آشنا می شویم.

تاریخچه جزیره قشم

قشم زمانی زیر آب دریا بوده است و سپس با فروکش کردن آب بوجود آمده است. وجود صدف ها و فسیل جانواران دریایی در کوه های آن گواه این مطلب است.

این جزیره صدها میلیون سال است که وجود دارد. برآورد دقیقی از زمان پیدایش آن و زمان سکونت انسان ها در آن در دست نیست. ذکر این نکته کافی است که قدمت نمک های غار نمکی حدود ۵۷۰ میلیون سال برآور شده و همچنین زمان پیدایش جنگل های حراء چیزی حدود ۳۰ الی ۴۰ میلیون سال قبل می باشد.

در مورد زمان ورود انسان ها به آن ، تاکنون آثاری از زمان نئاندرتال ها (۱۵۰ هزار سال قبل) در بام قشم کشف شده است. همچنین آثاری از دوران ساسانیان و مادها در جزیره یافت شده است.

مشخصات جغرافیایی قشم

این جزیره در دهانه تنگه هزمز واقع شده است. مساحت جزیره قشم ۱۴۹۱ کیلومتر مربع است. از شرقی ترین قسمت تا غربی ترین قسمت جزیره حدود ۱۱۰ کیلومتر فاصله وجود دارد. کمترین عرض جزیره قشم حدود ۸ کیلومتر است.

جزیره قشم بزرگترین جزیره غیر مستقل جهان است که از لحاظ مسافت بزرگتر از ۲۲ کشور جهان است.

نقشه جزیره قشم

طبق آخرین تقسیمات کشوری ۶۹ روستا و شهر در این جزیره وجود دارد. عمده ترین سکونت گاه جزیره، شهر قشم در شرقی ترین قسمت جزیره می باشد.

جمعیت جزیره قشم

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت کل جزیره قشم حدود ۱۴۹۰۰۰ نفر است که از این تعداد حدود ۶۷۰۰۰ نفر در نقاط شهری و ۸۲۰۰۰ نفر هم در نقاط روستایی سکونت دارند.

شهر قشم” در شرقی ترین قسمت و  “بندر درگهان” در شمال شرقی جزیره دو نقطه پر تردد و بیشترین جمعیت را دارند.

جاذبه های دیدنی و گردشگری جزیره قشم

اکثر جاذبه های گردشگری قشم جزو جاذبه های طبیعی هستند.

دره ستارگان

دره ستارگان قشم
دره ستارگان

دره ستارگان در ۲۰ کیلومتری شهر قشم و ۵ کیلومتری ساحل، براثر فرسایش خاک توسط باد و باران بوجود آمده است. قدمت آن حدود ۲ میلیون سال برآورد شده است.

جنگل های حرّاء

جنگل های حراء

در شمال جزیره قشم ، سمت غربی دماغه تا سواحل ایران، انبوه درختانی از خانواده مانگرو در درون آب شور رشد کرده اند که به جنگل حرّاء معروفند و در تمام طول سال سبز هستند. عمق آب در این مناطق متغیر است و گاه تا نزدیکی بالای درختان میرسد. وسعت این جنگل ۲۲ هزار کیلومتر مربع است.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتقالی ها

پرتغالی ها زمانی در جنوب ایران برخی از بنادر و جزایر را به استعمار خود درآورده بودند. از آنها چند قلعه نظامی مخروبه برجای مانده است که یکی از آنها در جزیره قشم است. این قلعه که در سال ۱۵۰۷ میلادی ساخته شد محل نگه داری اسلحه و مهمات و ادوات جنگی بوده است. براثر مرور زمان بخش های وسیعی از آن به زیر خاک رفت که در سال ۱۳۸۷ از زیر خاک بیرون کشیده شد. دیدن این قلعه خالی از لطف نیست.

غارهای خربس

غارهای خربس
غارهای خربس

مجموعه ای از غار های تو در تو است که در یک تپه بزرگ به ارتفاع ۳۰ متر قرار دارند. در ابتدا این غار ها براثر فرسایش بوجود آمده اند و بعد ها انسان ها آنها را توسعه داده و نقش هایی نیز در غار ایجاد کرده اند.

غار نمکدان یا غار نمکی

غارنمکدان قشم
غارنمکدان قشم

در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم کوهی گنبدی شکل وجود دارد که یکی از طولانی ترین غار های نمکی جهان در آن شکل گرفته است. قدمت نمک های آن حدود ۵۷۰ میلیون سال برآورد شده است. در کف غار جریان کمی از آب اشباع شده از نمک وجود دارد. طول غار بیش از ۶ کیلومتر است. نمک های آن خاصیت درمانی دارند.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

چاهکوه، تنگه ای است که براثر فرسایش آب و باد به مرور زمان شکل گرفته است. بیشترین عمق این دره حدود ۱۰۰ متر است. اشکال جالبی که در سنگ ها بوجود آمده اند ماننده کاسه ، تاقچه و تندیس ها زیبایی خاصی به آن داده است. همچنین وجود آب در حوضچه ها سنگی آن زیبایی آن را دو چندان کرده است.

قبرستان انگلیسی ها

قبرستان انگلیسی ها
قبرستان انگلیسی ها

در ۱۳۵ کیلومتری شهر قشم قبرستانی با قدمت بیش از ۳۹۰ سال وجود دارد که مربوط به زمان اشغال این منطقه توسط انگلیسی ها است. این قبرستان ویران و متروکه است که اکثر قبر های آن نیز نبش و نابود شده اند ولی ستونی به شک آبِلیسک با لوح یادبود و سنگ نوشته ای برروی آن تنها چیز باقی مانده است. البته سنگ نوشته آن نیز نابود شده است. در سال های اخیر تعدادی از قبر ها مرمت شده اند.

جزایر ناز

جزایر ناز
جزایر ناز

در قسمت جنوبی جزیره قشم دو جزیره بسیار کوچک وجود دارد که به جزایر ناز معروفند. هنگام فروکش کردن آب دریا (جزر) تقریبا این جزایر به قشم متصل شده و با پای پیاده و قدم زدن در آب کم عمق می توان به آنها رسید. تعدادی تفریحات آبی در ساحل نزدیک این دو جزیره وجود دارد.

چاه های تل آب

چاه های تل آب
چاه های تل آب

در ۷۵ کیلومتری شهر قشم (قسمت شمال جزیره) در بندر لافت چاه های متعددی در یک منطقه در کنار هم حفر شده اند تا محل جمع آوری آب باران باشند. هم اکنون حدود ۶۰ حلقه چاه در این مکان وجود دارد. قدمت این چاه ها را به دوران هخامنشیان نسبت می دهند. تلفظ درست “تل آب” یا “تل آو” می باشد که به اشتباه بعضی ها آن را طلا می نامند. این چاه ها در دل سنگ حفر شده اند و در موقع بارندگی از آب باران پر شده و مانند یک منبع آب برای ساکنان می باشد. آثار تاریخی بسیار قدیمی دیگری نیز در کنار چاه ها وجود دارند.

پارک کروکودیل

پارک کروکودیل قشم
پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل قشم که “نوپک” نام دارد تنها پارک پرورش و نگهداری کروکودیل در ایران و خاورمیانه است که در سال ۱۳۸۹ توسط یک زوج علاقمند که به جزیره قشم مهاجرت کرده بودند تاسیس شد. بازدید از این پارک را در سفر به قشم فراموش نکنید.

بام قشم

بام قشم

ارتفاعاتی در نیمه غربی جزیره قشم قرار دارند که همان سطح جزیره در سال های اولیه پیدایش بوده اند ولی بر اثر فرسایش خاک و سنگ از میلیون ها سال پیش تا کنون خاک اطراف آنها شسته شده و به مناطق دیگر منتقل شده و مناطقی که فرسایش نشده اند به صورت ارتفاعاتی بلند خودنمایی می کنند. با رفتن بر روی بام قشم می توان چشم اندازی بسیار زیبایی از جنگل های حراء و سواحل شمالی خلیج فارس را تماشا کرد. آثاری از انسان های اولیه مربوط به ۱۵۰ هزار سال پیش بر روی بام قشم کشف شده است.

درخت انجیر معابد (که دیگر وجود ندارد)

درخت انجیر معابد
درخت انجیر معابد

در نزدیکی روستای تام سنتی (Tomsenati) درختی با ریشه های زیاد و شاخ و برگ بسیار که همیشه سبز است وجود داشت. میوه آن هنگام رسیدن به رنگ نارنجی و خوشمزه بوده است. این درخت از گونه درختان لور به شمار می آید و در مناطق هندوستان و جنوب شرقی آسیا رشد می کنند. به اعتقاد بوداییان ، بودا در زیر یکی از این نوع درختان به مراقبه می پرداخت به همین دلیل نام این نوع درخت به انجیر معابد مشهور شده است.

در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۰ این درخت قدیمی و با ارزش بر اثر خشکسالی، بی توجهی مسئولان مربوطه و عدم نگهداری درست از آن خشک شد و بر زمین افتاد. این درخت ۲۰۰ ساله دیگر جزو جاذبه های گردشگری قشم محسوب نمی شود.

ساحل صخره ای ریگو

ساحل ریگو
ساحل ریگو

در جنوب شرقی قشم در نزدیکی روستای ریگو ساحلی وجود دارد که به صورت صخره ای و نه ماسه ای است. این ساحل یکی از سواحل زیبای جزیره قشم است که لاکپشت های آبی در آنجا برای تنفس و تغذیه به روی آب می آیند. از این رو به ساحل لاکپشت ها نیز معروف شده است.

دره تندیس ها

دره تندیس ها
دره تندیس ها

دره تندیس ها در بخش جنوبی جنگل های حرا قرار دارد. دره تندیس ها از لحاظ ساختاری شبیه دره ستاره هاست با این تفاوت که وسعت آن بیشتر است. غار نمکدان قشم نیز در این دره وجود دارد. این تندیس ها ناشی از فرسایش خاک در میلیون ها سال بوجود آمده اند. باور این که این تندیس های غول پیکر را طبیعت بوجود آورده است کمی سخت است.

روستای دیدنی لافت (بندر لافت)

روستای لافت
روستای لافت

بندر لافت یکی از بنادر معروف در قشم است که در دماغه شمالی جزیره در نزدیکی بندر پل قرار گرفته است. این روستا در گذشته مرکزیت قشم بوده حتی زمانی نام کل جزیره به نام جزیره لافت بوده است. معماری این روستا برای بعضی گردشگران جالب توجه است. بارزترین ویژگی آن وجود بادگیر های فراوان در اندازه های مختلف در خانه هاست. معماری خانه ها خشت وگل و کاملا سنتی است. شغل بیشتر مردم روستا لنج سازی، لنج داری و صیادی است.

روستای گوران و سد گوران

روستای گوران
روستای گوران

در میانه جزیره قشم نزدیک ساحل شمالی روستای تاریخی گوران قرار دارد. این روستا تا شهر قشم حدود ۹۰ کیلومتر فاصله دارد. روستای گوران قدیمی ترین و بزرگترین محل ساخت و ساز لنج های سنتی در ایران است. بیش از ۱۰۰ سال است که کارگاه های لنج سازی در این منطقه به ساخت لنج های غول پیکر چوبی می پردازند ولی در سال های اخیر بسیاری از آنها به دلیل رقبایی از صنایع بزرگ در کشتی سازی و لنج سازی مدرن و عدم حمایت از این صنایع سنتی، از رونق افتاده اند. تعدادی اقامتگاه سنتی و بوم گردی در این روستا وجود دارد.

سد گوران مهمترین منبع آب شیرین در جزیره قشم محسوب می شود که پی ریزی این سد در دوران هخامنشیان انجام شده و در دوران ساسانیان هم بر تاج سد افزوده شده است.

روستای توریان

روستای توریان
روستای توریان

در قسمت شرقی جزیره قشم و در فاصله زیاد از دوساحل شمالی و جنوبی در حدود ۳۰ کیلومتری شهر قشم واقع شده است. مردم روستای توریان بیشتر کشاورز هستند و زمین های زیبایی از آفتاب گردان، صیفی جات و نخلسان های خرما در آنجا وجود دارد. بیش از ۲۰۰۰ نفر در این روستا زندگی می کنند.

کاسه سلخ

کاسه سلخ
کاسه سلخ

در بخش میانی جزیره قشم (قسمت کم عرض) در نزدیکی ساحل جنوبی، روستایی به نام سلخ وجود دارد. کاسه سلخ بخش مهم و دیدنی این منطقه است. یک منطقه کاملا برهوت و بدون هیچ موجود زنده ای که وقتی پا به آن می گذارید انگار به یک سیاره دیگر رفته اید. منطقه ای در حدود ۳۵ کیلومتر مربع که پوشیده از تپه های مخروطی ریز و درشت است که ناشی از سرد شدن گدازه های آتشفشانی در قدیم می باشد همچنین یک چشمه آب حاوی گوگرد نیز در انجا وجود دارد.

آکواریوم قشم

در سال ۱۳۸۸ در شهر قشم و در نزدیکی مراکز خرید، آکواریوم پروانه طلایی قشم افتتاح شد. مساحت این آکواریوم ۱۰۰۰ متر مربع است و ۱۸۰ گونه مختلف از ماهیان و آبزیان و گونه های بیسیار کمیاب را در آن می توان دید. آکواریوم پروانه طلایی قشم در قسمت زیر زمین ساختمان سیمرغ در ضلع غربی میدان امامقلی خان قرار دارد.

موزه ژئو پارک قشم

موزه ژئو پارک قشم که به عنوان بخشی از ژئو پارک قشم است در سال ۱۳۷۴ توسط سازمان منطقه آزاد قشم تاسیس شد و یکی از بزرگترین موزه های ایران می باشد. این موزه شامل بیش از ۳۰۰ گونه از جانواران ، خزندگان، پرندگان، ماهی ها و حشرات تاکسیدرمی شده است. زیستگاه اغلب این جانواران در خود جزیره قشم است. به طور متوسط روزانه نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از این موزه بازدید می کنند. در بعضی از روزها این تعداد از ۱۸۰۰ نفر هم فراتر می رود. این موزه همچنین شامل بخش سنگواره ها، مردم شناسی و انتشارات و یک کارگاه تاکسیدرمی است. کوچکترین پستاندار جهان که یک حشره خوار است و اسکلت بزرگترین جانور دنیا (نهنگ گوژ پشت) در این موزه موجود است.

موزه مشاهیر (موزه غدیر)

در کنار پارک زیتون قشم در عمق ۶ متری خلیج فارس موزه غدیر قشم قرار دارد. این موزه تنها موزه زیر آب کشور است که برای دیدن آن باید لباس مخصوص غواصی داشته باشید. مجسمه ۷ تن از مشاهیر به نام کشور: پرفسور محمود حسابی، زکریا رازی، استاد محمد حسین شهریار، ابوالقاسم فردوسی، غلامرضا تختی، میرزا محمد تقی خان امیر کبیر و محمد حسین فهمیده در این موزه قرار دارد.  بازدید از این موزه رایگان است.

پارک زیتون قشم

پارک زیتون
پارک زیتون

پارک زیتون یا بوستان زیتون قشم در ساحل جنوبی شهر قشم ، انتهای بلوار چهارباغ قرار دارد. این پارک یکی از محبوب ترین و زیبا ترین پارک های جزیره قشم است. نمای زیبای دریا یکی از ویژگی های بارز آن است. امکانات مختلف ورزشی در پارک زیتون وجود دارد مانند زمین فوتسال، بسکتبال، والیبال ساحلی، اسکیت و دوچرخه سواری. رستوران ، کافی شاپ و قهوه خانه نیز در پارک وجود دارد. آلاچیق ها و درختان نخل بلند در سراسر پارک وجود دارند. امکان چادر زدن هم در پارک وجود دارد.

هتل های جزیره قشم

بیشتر هتل های جزیره در “شهر قشم” قرار دارند. تعدای نیز در بندر درگهان وجود دارند.

تا این زمان (۱۳۹۸) هیچ هتل ۵ ستاره ای در جزیره قشم ساخته نشده است. قرار است در مجتمع تجاری سیتی سنتر ۲ قشم یک هتل ۵ ستاره احداث شود.

بیش از ۷۰ مکان اقامتی در جزیره قشم وجود دارد که شامل : ۵ هتل ۴ ستاره ، ۲۶ هتل ۳ ستاره ،‌ حدود ۲۲ هتل ۲ ستاره و ۵ هتل یک ستاره. تعدادی اقامتگاه بوم گردی و مهمانسرا نیز وجود دارد که توسط افراد محلی به مسافران داده می شود.

هتل های ۴ ستاره قشم

هتل آتامان قشم
هتل آرتا قشم
هتل ارم قشم
هتل ساحل طلایی قشم
هتل بوتیک ایرمان قشم

هتل های ۳ ستاره قشم

هتل ژئو پارک قشم
هتل کیمیا ۲ قشم
هتل کیمیا ۳ قشم
هتل کیمیا ۴ قشم
هتل مارینا ۱ قشم
هتل مارینا ۲ قشم
هتل بهشت قشم
هتل آپارتمان پلاس قشم
هتل الوند قشم
هتل الوند ۲ قشم
هتل رویال قشم
هتل ساحلی خلیج فارس قشم
هتل آرکا قشم
هتل سما ۱ قشم
هتل آپارتمان سما ۲ قشم
هتل آرام قشم
هتل شمس قشم
هتل آپارتمان آرش قشم
هتل آپارتمان پرشیا قشم
هتل ریحان قشم
هتل بوتیک فولتون قشم
هتل رخسار قشم
هتل شهریار درگهان
هتل پرشین گلف درگهان
هتل سینگو درگهان
هتل آلاله ۲ درگهان
هتل آپادانا قشم
هتل ایران زمین قشم

هتل های ۲ ستاره قشم

هتل المپیک قشم
هتل آپارتمان آدینه قشم
هتل سان سیتی قشم
هتل آپارتمان آنا قشم
هتل نخل هنگام قشم
هتل آرمان قشم
هتل آپارتمان شادناز قشم
هتل آپارتمان کیمیا قشم
هتل آپارتمان شادناز ۲ قشم
هتل پارک قشم
هتل دیانا قشم
هتل آسماری قشم
هتل آسمان قشم
هتل نخل زرین قشم
هتل آپارتمان گل پونه قشم
هتل آپارتمان قباد قشم
هتل امیر قشم
هتل آپارتمان کاوان قشم
هتل آزادی قشم
هتل آپارتمان گل پونه قشم
هتل دیپلمات قشم
هتل توس قشم

هتل های یک ستاره قشم

هتل مروارید قشم
هتل آپارتمان وانیا قشم
هتل آپارتمان خانه سبز قشم
هتل آپارتمان دوستان قشم
هتل آلاله قشم
هتل قابوس قشم

مراکز تفریحی قشم

پیست سافاری
ساحل بنانا سواری
مدرسه غواصی

بازار های جزیره قشم

بازار های قشم در بین مردم ایران بسیار محبوب هستند. به دلیل اینکه این جزیره جزو مناطق آزاد تجاری ایران است اجناس خارجی با قیمت پایین در آن فراوان است و از این رو یکی از دروازه های ورود کالاهای خارجی مصرفی به ایران محسوب می شود.

بازار ها دو دسته اند: بازار های سنتی و قدیمی و بازار های جدید و مجتمع های تجاری. به طور کلی از لحاظ قیمت، بازارهای درگهان قیمت های مناسب تری نسبت به بازارهای قشم دارند.

درگهان یکی از مناطقی است که هم‌اکنون به قطب تجاری جزیره قشم تبدیل شده است. اکثر کالاها از گمرک ترخیص شده و مستقیما به این منطقه می‌روند. بیشتر کالاها در این منطقه به صورت عمده عرضه می‌شوند.

بازار بزرگ فردوسی

آدرس: میدان گلها ، بلوار ولیعصر، نزدیک بازار ستاره

شامل ۳ طبقه است. طبقه سوم دارای ۱۸۰ واحد تجاری و مسکونی است و طبقات اول و دوم در مجموع شامل ۴۵۰ واحد تجاری است که کالاهایی همچون دوچرخه و ماشین شارژی، انواع پوشاک، انواع صندل و دمپایی در آن عرضه می‌شود. همچنین در طبقه پایین این مجتمع یک فروشگاه بزرگ انواع محصولات تزیینی و دکوری خانه را به‌طور مستقیم از کشور چین عرضه می‌کند.

بازار پردیس

آدرس: میدان گلها – بلوار ولیعصر ، روبروی بازار فردوسی

این بازار در ۴ طبقه احداث شده است. طبقه اول و دوم دارای ۱۴۸ واحد تجاری است. طبقات سوم و چهارم نیز شامل هتل و رستوران پردیس می باشد. اکثر غرفه های بیرونی به بانک ها و موسسات اعتباری اختصاص داده شده و در غرفه های داخلی انواع کیف و کفش و پوشاک و وسادل تزینی ارائه می شود. لباس های مجلسی این بازار نسبت به سایر بازارهای قشم زیباتر و شکیل تر هستند.

بازار سنتی قدیم قشم

بازار قدیم قشم
بازار قدیم قشم

این بازار که از زمان قدیم تا کنون به فعالیت مشغول است روبروی بندرگاه قشم قرار دارد. قیمت اجناس در این بازار بسیار مناسب است و می‌توانید کالاهایی نظیر انواع پوشاک ، چرم و کاپشن، کیف و کفش، انواع صندل و دمپایی، شال و روسری، انواع پارچه‌های محلی و ساده، ملحفه پتو و روتختی، پلاستیک و بلور، تزیینی، چمدان، لوازم ورزشی، محصولات آرایشی و بهداشتی، انواع زیورآلات دریایی، طلا و جواهر و همچنین خوراکیهای محلی را بیابید.

بازار بزرگ بین المللی ستاره

آدرس: میدان گلها، بلوار ولیعصر

این بازار با بیش از ۳۰۰۰ متر زیر بنا و ۷۰۰ واحد تجاری در ۳ طبقه یکی از قدیمی ترین و معروف ترین بازار های قشم است که همه نوع جنسی در آن یافت می شود. این بازار برای خرید لوازم خانگی، لوازم آرایشی و عطر و ادکلن و بدلیجات و کیف و کفش جای ایده‌آلی است.

مجتمع تجاری خلیج فارس

این مجتمع تجاری در ۳ طبقه شامل ۸۰ فروشگاه در طبقات اول و دوم و ۳۰ واحد اداری و مسکونی در طبقه سوم و رستوران خلیج فارس در طبقه چهارم می باشد. این بازار محل مناسبی برای خرید لوازم آشپزخانه به خصوص انواع ظروف و خرده‌ریز آشپزخانه و لباس های ارزان قیمت است.

مجتمع تجاری سیتی سنتر

سیتی سنتر قشم
سیتی سنتر قشم

شامل دو مجتمع سیتی سنتر ۱ و ۲ می باشد که بوسیله یک راه هوایی به یکدیگر متصل شده اند و محل فروش اجناس لوکس و برند می باشند. تنوع و قیمت ها در این دو بازار بالاتر از بازارهای دیگر است. همچنین یک رستوران بسیار زیبا نیز در این مجتمع وجود دارد که انواع غذاهای ایرانی و دریایی را ارائه می دهد.

مجتمع تجاری دودلفین درگهان

بازار دو دولفین درگهان
بازار دو دولفین درگهان

یکی از محبوب ترین بازارهای درگهان است که شامل دو طبقه می باشد. که در طبقه اول همه نوع جنس اعم از پوشاک و کیف و کفش با قیمت بسیار مناسب موجود است و طبقه دوم نیز بیشتر عمده فروشی است. برای خرید لباس حتما به این بازار سر بزنید.

بازار نخل درگهان

یکی از زیبا ترین بازار های درگهان است که با معماری به سبک سنتی ساخته شده است. اصلی ترین فعالیت این بازار در صنف پوشاک و به صورت عمده‌فروشی است.

در درگهان بازارهای زیادی همچون بازار دو دلفین، بازار نخل، بازار اطلس، بازار زمرد، بازار صدف، بازار نور و … وجود دارد و همچنین قسمتی از منطقه به بازار قدیم معروف است که از قدیم، اهالی در این منطقه به فعالیت و کسب‌وکار مشغول بوده اند و هم‌اکنون نیز دایر است.

به دلیل اینکه برخی سودجویان به بازار های قشم راه پیدا کرده اند و اجناس تقلبی مخصوصا لوازم برقی را به مسافران می فروشند باید این نکته را به خاطر داشته باشید که برای خرید بهتر است به فروشگاههایی بروید که توسط افراد محلی اداره می شوند. محلی های قشم کمتر اهل فروش اجناس تقلبی هستند.

فصل حراج در قشم از اردیبهشت تا اواخر است. ماه رمضان نیز زمان مناسبی برای خرید است. سعی کنید ماه فروردین را برای خرید انتخاب نکنید زیرا به دلیل شلوغی زیاد علاوه بر آنکه کمی قیمت‌ها بالا می‎رود جنس‌ها نیز جور نیست. در اوایل دی ماه نیز فصل حراج مجدد آغاز می‎شود.
یکی از بهترین سوغاتی‌هایی که در جزیره قشم وجود دارد ادویه جات ، نان و شیرینی محلی و صنایع دستی آن است.

علاوه بر سوغاتی‌های منحصر به فرد، آنچه با قاطعیت می‌توان در مورد خرید از بازارهای قشم گفت قیمت ارزان پوشاک است. اما در مورد خرید لوازم برقی و لوازم منزل حتما از اصل بودن برند ها مطمئن شوید.

آب و هوای قشم

در فصل های بهار و تابستان آب و هوای قشم شرجی است و در فصول سرد سال آب و هوای آن بسیار مطلوب است. اختلاف درجه حرارت فصلی این جزیره بسیار زیاد است. گرم‌ترین زمان‌ها اوایل خرداد تا اواخر شهریور و سردترین ماه‌ها دی و بهمن است. در تابستان درجه حرارت حدود ۴۰ درجه و در زمستان حدود ۲۳ درجه می باشد.

متوسط رطوبت هوا در تابستان های گرم جزیره ی قشم ۵۰ درصد و حداقل به ۳۰ درصد می رسد.

۱۲ خرداد سال ۱۳۹۴ مردم قشم رطوبت صفر درصد و دمای هوای ۴۹ درجه سانتی گراد بالای صفر را تجربه کردند.

با توجه به اینکه بیشتر جاذبه های گردشگری قشم رو باز هستند ، اگر در تابستان و اوج گرما به قشم سفر کنید ممکن است گرمای هوا مانع از لذت بردن از گردش در جزیره شود. ولی برای خرید و شنا فصل تابستان بهتر است. در فصول سرد سال هوای قشم برای گردشگری مطلوب تر و برای شنا و خرید نسبت به تابستان بدتر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته