ایرانگردی

روستای قلعه بالا شاهرود

آشنایی با روستای قلعه بالا و پارک ملی خارتوران

روستای قلعه بالا در شاهرود

روستای قلعه بالا در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود در بخش بیارجمند واقع شده است. بیارجمند مرکزیت روستاهای اطراف است. از بیارجمند تا قلعه بالا تقریبا ۲۲ کیلومتر مسیر در پیش است.

مسیر شاهرود تا قلعه بالا
مسیر شاهرود تا قلعه بالا

این روستا در کنار پارک ملی و حفاظت شده توران (خارتوران) قرار گرفته و جاذبه های دیدنی آن گردشگران بسیاری را جذب کرده است.
جمعیت روستا حدود ۵۰۰ نفر است و آب و هوای آن کویری می باشد.

روستای قلعه بالا شاهرود
روستای قلعه بالا

فصل بهار و پاییز بهترین زمان سفر به روستای قلعه بالا است.

آب کشاورزی روستا بوسیله قنات تامین می شود.

هنوز روستای قله بالا مشهور نشده است به همین دلیل طبیعت روستا و اطراف آن تقریبا بکر می باشد. این روستا به خاطر داشتن ارتفاع بیشتر نسبت به روستاهای اطراف چشم انداز کاملی بر دشت بیارجمند دارد و به همین دلیل، قلعه بالا را نگین سبز توران می نامند.

روستای قلعه بالا
روستای قلعه بالا

با توجه به قرارگیری روستای قلعه بالا در دامنه کوه، قسمتی از بافت روستا و زمین های زراعی به صورت پلکانی ساخته شده است. در سفر به این روستا حتما از منطقه حفاظت شده خارتوران دیدن کنید.

در پارک ملی توران گونه های جانوری و گیاهی فراوانی وجود دارند از جمله یوزپلنگ ایران، گور ایرانی، زاغ بور، غزال ایرانی (آهو)، گوسفند وحشی، سیاهگوش، گربه شنی، جبیر، گربه پالاس، کفتار، گرگ، شغال، ‌روباه قرمز، شاه روباه و…

یوز پلنگ ایران
یوز پلنگ ایران در دشت توران

جالت است بدانید زاغ بور از خانواده کلاغ ها است ولی تفاوت های زیادی با آنها دارد از جمله زمین زی بودن به طوری که هنگام احساس خطر دویدن را به پرواز ترجیح می دهد.
منطقه حفاظت شده خارتوران (یا توران) به آفریقای ایران نیز مشهور است. مساحت آن حدود ۱/۴۷۰/۰۰۰ هکتار است که بزرگترین زیستگاه موجودات زنده در ایران و دومین زیستگاه بزرگ در جهان ،‌بعد از سرنگیتی در تانزانیا است. ۲۵۰ گونه جانور پستاندار، خزنده، دوزیست و پرنده در این منطقه زندگی می کنند.

زاغ بور
زاغ بور

میزان کم بارش ها در سالهای اخیر مشکلات جدی را برای جانوران و گیاهان دشت توران بوجود آورده است. مسئولین اداره پارک ملی توران در این مدت تلاش های زیادی در زمنیه مدیریت منابع آب و آبرسانی و ساخت آبشخورها و تهیه علوفه برای حیوانات انجام داده اند. اهالی روستا هرساله در حرکتی خودجوش اقدام به پخش علوفه برای حیات وحش توران می نمایند که به این کار نذر طبیعت می گویند.

هرساله در آبانماه جشنواره هایی در قلعه بالا و بیارجمند برگزار می شود که از جمله آنها «جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور» و جشن «سفر به توران» می باشد.

باغ انگور
باغ انگور

در صورتی که تصمیم به سفر به روستای قلعه بالا گرفته اید حتما یک شب در روستا اقامت داشته باشید. همجواری روستای قلعه بالا با کویر فرصتی بسیار عالی فراهم نموده تا گردشگران شب های زیبای پرستاره کویری را نظاره کنند. طلوع خورشید در کویر لذت بخش ترین و دیدنی ترین چیزی است که یک مسافر کویر می تواند تجربه کند. زیبایی طلوع خورشید در پهنه کویر وصف شدنی نیست و باید آنرا تجربه کنید.

در جریان رونق گردشگری در کشور چندین خانه قدیمی در روستا توسط مالکان آنها به اقامتگاه های بوم گردی تبدیل شده و آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران با فرهنگ هستند.

«اقامتگاه بوم گردی کوچه باغ قلعه بالا»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته