متفرقه

چرا در پرچم هیچ کشوری رنگ بنفش نیست؟

واقعیاتی در مورد رنگ بنفش که از آن آگاه نبودید!

تاریخچه رنگ بنفش، شخصیت شناسی و بنفش در سیاست

۱۹۶ کشور در جهان وجود دارد که هیچکدام در پرچم خود رنگ بنفش ندارند. دلیلش این نیست که مردم رنگ بنفش را دوست ندارند. چون برای مدت ها این رنگ برای مردم دست یافتی نبود. در تمام طول تاریخ هیچگاه بنفش نماد کشور یا هیچ ملتی نبوده است ولی نماد خاندان سلطتنی، اشرافی گری و تجمل بوده است. بنفش به پادشاهان،‌ ملکه ها و اشرافیت گره خورده است.

چرا رنگ بنفش دست یافتنی نبود؟

امروزه بنفش، رنگ محبوبی است. پس چرا هیچ کشوری نباید آنرا در پرچم خود داشته باشد؟ جواب خیلی ساده است:
بنفش بسیار گران قیمت بود. هیچ کشوری از بنفش استفاده نکرده چون تا دهه ۱۸۰۰ میلادی رنگ بنفش از وزن معادل آن با طلا گران قیمت تر بود.

بنفش در پرچم کشورها
بنفش در پرچم کشورها

بنفش قرن ها نماد خاندان سلطنتی، قدرت و ثروت بوده است. در واقع ملکه الیزابت همه مردم را (به غیر از خاندان نزدیک سلطنتی) از پوشیدن لباس هایی با رنگ بنفش منع کرده بود.
خاص بودن و گران بودن رنگ بنفش به خاطر کمبود و هزینه بالای رنگدانه ای است که برای ساخت آن به کار می رفت.

ماده ای که برای ساخت رنگ بنفش استفاده می شد از شهر تجاری تایر در فینیقیه (کشور لبنان امروزی) می آمد. رنگدانه بنفش از یک حلزون یا اسفنج دریایی کوچک که تنها در این بخش از مدیترانه یافت می شد به دست می آمد. تلاش زیادی برای فرآوری آن لازم بود. حدود ده هزار حلزون برای ساخت یک گرم رنگ بنفش نیاز بود.

تاریخچه بنفش
تاریخچه بنفش

از آنجا که تنها حاکمان ثروتمند توانایی خرید و پوشیدن لباس های بنفش را داشتند این رنگ به نماد سلطنت در پادشاهی های رم و مصر تبدیل شد. رومی ها بنفش را نماد مقام و منزلت می دانستند. همچنین این رنگ به نماد خدایان و قداست هم تبدیل شد چرا که پادشاهان و ملکه های قدیم که این رنگ را می پوشیدند به عنوان خدا یا نوادگان خدا شناخته می شدند.

امپراطور قرن سوم میلادی در رم به نام ارلیون به همسرش اجازه خرید یک شال ابریشمی بنفش رنگ را به دلیل هزینه بالای آن نداد. هزینه آن شال تقریبا از هم وزن معادل آن به طلا بیشتر می شد.

بنابر این به دلیل هزینه بالای رنگ بنفش، هیچ کشوری توانایی آن را نداشت که آن را در پرچم خود استفاده کرده و تولید پرچم با رنگ بنفش در تعداد زیاد مقدور نبود.

حدود ۱۶۵ سال قبل رنگ بنفش برای افراد با توانایی مالی متوسط و ضعیف هم قابل خرید شد. در سال ۱۸۵۶ شیمیدان ۱۸ ساله انگلیسی ویلیام هنری پرکین، وقتی می خواست که کنینین که یک داروی ضد مالاریا بود را سنتز کند به طو تصادفی ماده ای بنفش ساخت.

برای همین او این روش را ثبت و سپس تولید کرد و بسیار ثروتمند شد. سپس رنگدانه بنفش به تولید انبوه رسید و همه مردم توانستند رنگ نبفش مصنوعی را بخرند. افراد مشهود و ثروتمند دیگر به بنفش بها ندادند و جایگاه نماد گونه آن هم از بین رفت.

هنری پرکین
هنری پرکین کاشف بنفش

اما رنگ پرچم کشور ها ثابت ماند. از سال ۱۹۰۰ پرچم های جدیدی برای چند کشور طراحی شد و تنها چند مورد از بنفش در پرچم خود استفاده کردند. قسمتی از طوطی پرچم جزیره کارائیب دومینیکا و قسمت بسیار اندکی از پرچم نیکاراگوئه.

شخصیت شناسی رنگ بنفش:

افرادی که از رنگ بنفش استفاده می کنند، افرادی جاه طلب با تفکرات درونی هستند.
آنها به چیز هایی که دیگران فکر می کنند اهمیت نمی دهند.
این افراد آرمان گرا و رؤیا پردازند. به آینده زیاد فکر می کنند و یک دنیای فانتزی زیبا و عالی در ذهن خود می سازند.
این افراد ایده ها یا باورهایی را که با نظر آن ها متفاوت است به سختی قبول می کنند.
افرادی که این رنگ را دوست دارند از اقلام لوکس استفاده می کنند و می خواهند که همیشه بهترین باشند.
آنها نیاز به فضایی باز و خانه ای بزرگ با فضاهای باز برای خودشان دارند. انها اهل سفر و خوش گذرانی هستند.
آن ها دوست دارند مستقل باشند و غرور آنها باعث می شود از کسی کمک نگیرند.
کسانی که از بنفش در وسایل و لوازم اطراف خود استفاده می کنند خلق و خوی متغیری دارند. یک روز حالشان خوب است و ممکن است چند لحظه بعد ناراحت و در لاک خود باشند.
در طول تاریخ لباس ها، اتومبیل ها، جواهرات و تزئینات به رنگ بنفش و توسط افراد ثروتمند و با نفوذ جامعه استفاده شده است.

اتومبیل رولزرویس با طراحی داخلی بنفش
اتومبیل رولزرویس با طراحی داخلی بنفش

بنفش و سیاست:

در جهان سیاست رنگ ها معانی دیگری هم دارند. در زمان های مختلف جریان های سیاسی یا انقلاب ها در بعضی از کشور ها از رنگ های خاصی استفاده کرده اند که به انقلاب های رنگی یا انقلاب های مخملی مشهور شده اند. مانند انقلاب نارنجی در اکراین ، انقلاب قرمز در قرقیزستان و…

برخی جریان های سیاسی کشورمان نیز از رنگ ها استفاده کرده اند. در جریان انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز اخیرا بعضی کاندیداها از رنگ ها استفاده کرده اند. مانند سبز در انتخابات ۱۳۸۸ توسط یکی از نامزد های ریاست جمهوری و بنفش در انتخابات ۱۳۹۲ توسط آقای روحانی. تنها استفاده از رنگ بنفش در سیاست در طول تاریخ نیز همین مورد است.

جالب اینجاست که به گفته اغلب کارشناسان سیاسی تمایل به اشرافی گری و تجمل در میان دولتمردان و مدیران دولتی در زمان ریاست جمهوری روحانی افزایش داشته است.

2 thoughts on “چرا در پرچم هیچ کشوری رنگ بنفش نیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته