متفرقه

شهاب سنگ ها

سنگ های طرد شده توسط سیاره ها

شهاب سنگ چیست ؟

شهاب سنگ ها ردی از نور هستند که از سمتی به سمت دیگر آسمان می روند و سپس ناپدید می شوند.

شهاب سنگ ها از کجا می آیند؟

شهاب سنگ ها تکه های کنده شده از خرده سیاره های سرگردان در منظومه شمسی هستند. در کمربند سیارک ها بین مدار مریخ و مشتری انبوهی از آنها وجود دارد که برخوردهای پیاپی میان آنها از ابتدای منظومه شمسی تا به امروز تعداد بسیار زیادی تکه سنگ های سرگردان را ایجاد کرده است.

این سنگ ها وقتی از جسم مادر خود کنده می شوند ممکن است میلیون ها سال در فضا سرگردان باشند تا به طور تصادفی به کره ای مانند زمین برسند. منشا آنها متفاوت است برخی از شهاب سنگ ها بر اثر برخورد های فضایی شدید با سطح ماه یا مریخ به فضا پرتاب می شوند و پس از مدتی سرگردانی به دام گرانش زمین می افتند.

شهاب سنگ ها
شهاب سنگ ها

شهاب سنگ ها به چند نوع تقسیم می شوند ؟

شهاب سنگ ها به طور کلی به سه نوع تقسیم می شوند.
۱- سنگی
۲- آهنی
۳- سنگی – آهنی

یافتن شهاب سنگ های سنگی مشکل تر است. زیرا از سیلیکات هایی مانند سیلیکات های سنگ های زمینی تشکیل شده اند.

شهاب سنگ های آهنی، شهاب سنگ هایی هستند که عمدتا از آهن و نیکل تشکیل شده اند.

شهاب سنگ های سنگی – آهنی نادرترین نوع شهاب سنگ ها هستند. در آنها بلور های سنگی در زمینه فلز دیده می شود ، و در مواردی سنگ و فلز با هم مخلوط شده اند.

شهاب سنگ ها در ایران:

ایران دهمین کشور شکارچی شهاب سنگ در جهان شد به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به این ترتیب رتبه ایران که پیشتر در میان ۱۳۶ کشوری که تا امروز شهاب سنگ در آنها پیدا و ثبت شده است در جایگاه ۱۲۲ قرار داشت، در ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی به جایگاه دهم جهان از حیث تعداد شهاب سنگ‌های مشاهده و ثبت شده ارتقاء یافته است.

تا به امروز ۹۱۳۱ قطعه شهاب سنگ از شمال غرب آفریقا، ۴۱۰۶ قطعه از عمان، ۲۱۶۴ قطعه از آمریکا، ۱۵۰۱ قطعه از لیبی، ۱۲۰۱ قطعه از مراکش، ۹۲۴ قطعه از شیلی، ۷۵۴ قطعه از استرالیا، ۴۷۹ قطعه از صحرای غربی آفریقا، ۲۳۴ قطعه از چین و ۲۱۲ قطعه شهاب سنگ از ایران در بولتن انجمن بین‌المللی شهاب سنگ‌شناسی تا نیمه اول سال ۲۰۱۷ به صورت رسمی تایید و ثبت شده است.

شهاب سنگ ها در ایران
شهاب سنگ ها در ایران

بارش سالیانه پرساوشی :

بارش شهابی پرساوشی یکی از جذاب ترین شهاب باران های سالیانه است. شهاب های کوچک پرساوشی که معمولا درخشان و رنگارنگ هستند توسط گرد و غباری که سیاره زمین از مدار دنباله دار «سویفت-تاتل » جاروب کرده ، تشکیل می شوند. در روزهای ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه اوج بارش شهابی پرساوشی است که در این روزها رصدگران می توانند از رصد این پدیده نجومی لذت ببرند.

چطور بارش شهابی را رصد کنید؟

برای رصد بارش شهابی کافی است که به منطقه‌ای به دور از روشنایی شهرها بروید. برای رصد بارش‌های شهابی به هیچ ابزار خاصی نیاز ندارید اما یک دوربین دو چشمی می‌تواند حسابی هیجان‌انگیز باشد. احتمال عبور شهاب از تمام قسمت‌های آسمان وجود دارد اما تراکم شهاب‌ها در مناطق نزدیک به کانون بارش بیشتر است. بنابراین بهتر است بیشتر توجه‌تان متمرکز حوالی صورت فلکی پرساوش باشد. صورت فلکی پرساوش حوالی نیمه‌شب از افق شمال شرقی طلوع می‌کند. صورت فلکی W شکل ذات‌الکرسی می‌تواند راهنمای مناسبی برای پیدا کردن پرساوش باشد. اگر با آسمان آشنایی ندارید از اپلیکیشن‌های مختلف رصد آسمان روی گوشی هوشمند استفاده کنید. این اپلیکیشن‌ها خیلی سریع شما را با آسمان آشنا می‌کنید.

شهاب سنگ ها
شهاب سنگ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته