ایرانگردی

لاهیجان ؛ لبخند خدا

طبیعت زیبای لاهیجان هر ببیننده ای را شیدا و بوی بهارنارنج آن هر رهگذری را مست می کند

لاهیجان شهر چای ، شهر بهار نارنج ، شهر کلوچه های خوشمزه ، شهر شالیزارهای برنج بی علت نیست که عروس شهرهای گیلان نامیده می شود. این شهر بعد از رشت و انزلی ، سومین شهر پرجمعیت استان گیلان به حساب می آید. طبیعت زیبای لاهیجان هر ببیننده ای را شیدا و بوی بهارنارنج آن هر رهگذری را مست می کند.

در روزگار قدیم جاده ابریشم از لاهیجان عبور می کرد و خود شهر لاهیجان هم بخاطر ابریشم مرغوبش مورد توجه بازرگانان بود . بنابراین به این شهر لاهیجان یعنی  ( شهر ابریشم ) می گفتند.

آب و هوای آن در بخش جلگه‌ای ، معتدل و مرطوب و در قسمت کوهستانی سردسیر و خوش آب و هوا است. در واقع آب و هوای این شهرستان آب و هوای مدیترانه‌ای است.

زبان گفتاری مردم لاهیجان، گیلکی است که با لهجه گیلکی مردم رشت از نظر آوایی، واژگانی و پاره‌ای ویژگی های دستوری تفاوت هایی دارد.
این شهر زیبای منحصر به فرد دارای دو بخش رودبنه و مرکزی و ۷ دهستان به نام‌های رودبنه، شیرجوپشت، آهندان، بازکیاگوراب، لفمجان، لیالستان و لیل با هزاران نفر جمعیت است.

صنعت چای یکی از مهم‌ترین صنایع کشاورزی این شهر است. نخستین بار چای در ایران توسط حاج محمد حسین اصفهانی به سال ۱۳۰۲ قمری در عصر ناصرالدین شاه قاجار کشت شد که پیشرفتی نداشت و موفقیتی به دست نیاورد.

اما شخصی به نام محمد خان قاجار قوانلو ملقب به کاشف‌السلطنه مشهور به چایکار در سال ۱۳۱۹ قمری چای را در لاهیجان کشت نمود و به بار نشاند. وی در حقیقت پدر کشت چای در ایران به شمار می‌آید.

برداشت چای در لاهیجان
برداشت چای در لاهیجان

جاذبه های گردشگری لاهیجان

لاهیجان دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی است که چند نمونه از آنها را در زیر معرفی می کنیم :

شیطان کوه :

یکی از مکان های دیدنی و گردشگری این شهر زیبا، شیطان کوه می باشد. این کوه با ارتفاع ۶۰ متری در ناحیه شرقی شهر لاهیجان قرار دارد. این منطقه سراسر از درختان و همچنین شمشادهای کوتاه و سرسبز است که چشم انداز زیبایی برای توریست ها و گردشگران به ارمغان می آورد.

شیطان کوه در لاهیجان
شیطان کوه در لاهیجان

آبشار شیطان کوه :

آبشار زیبای شیطان کوه از بدنه شیطان کوه سرازیر می باشد که با گذر از تقریبا ۷۵۰ پله در میان درختان سرسبز به قله کوه می رسید.

آبشار شیطان کوه در لاهیجان
آبشار شیطان کوه در لاهیجان

استخر لاهیجان :

استخر لاهیجان: در پای شیطان کوه استخری بزرگ به وسعت ۱۷ هکتار قرار دارد که گفته می‌شود به دستور شاه عباس احداث شده است. استخر دارای جزیره ای زیبا می باشد که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است طول حاشیه این استخر نزدیک به دو کیلومتر بوده و در کنار بلواری زیبا قرار دارد که دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان می‌باشد.

استخر لاهیجان
استخر لاهیجان

بام سبز لاهیجان :

اگر از پای شیطان کوه حدود هزار پله بالا بروید به بام سبز لاهیجان می‌رسید. وقتی به بام سبز برسید چیزی که بیشتر از همه توجه‌تان را جلب می‌کند شهربازی و کافه‌ها و رستوران‌ها و غرفه‌های صنایع دستی اطرافش است. از بام سبز چشم‌انداز زیبایی از شهر و مزارع چای ، پیش رویتان خواهد بود.

بام سبز لاهیجان
بام سبز لاهیجان

روستای بکر و زیبای چی چی نی کوتی:

معنی نام این روستای زیبا که چشم اندازهای زیبایی دارد، لانه گنجشک می باشد. با گشت و گذار در جنگل های کوهپایه ای روستای چی چی نی کوتی معنای اصلی طبیعت بکر را درک خواهید کرد. طبیعتی که هنوز از گزند ما آدمیان آسیبی ندیده است و هنوز گونه های جانوری مختلف از جمله خرس قهوه‌ای، شغال و روباه و کفتار و نوعی خوک خاکستری در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند.

در ضمن تقریبا در پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان نوعی خاص از تمشک وحشی در بیشه زارهای این روستا می‌روید که قطعا طعم آن را جایی دیگر نچشیده اید.باشد که این طبیعت بکر و زیبا پاک و بکر و زیبا باقی بماند.

روستای چی چی نی کوتی
روستای چی چی نی کوتی

تله کابین لاهیجان :

تله کابین لاهیجان از دیگر جاذبه های تفریحی است. طول این تله کابین یک هزار و ۵۵۰ متر می باشد که از بام سبز به قله تاج خروس کشیده شده و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می نماید. این تله کابین دو ایستگاه و پنج دکل و ۳۵۰ متر در مرتفع ترین نقطه از سطح دریا ارتفاع دارد. احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و انواع غرفه های آلاچیق و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران از دیگر برنامه هایی است که برای احداث در ایستگاه‌های تله کابین در نظر گرفته شده است.

تله کابین لاهیجان
تله کابین لاهیجان

شهر لاهیجان بخاطر طبیعت زیبایش سالانه پذیرای هزاران گردشگر می باشد ، گردشگران در هتل هایی که در سطح شهر قرار دارند اقامت می کنند و لحظات بیاد ماندنی برای خود و همراهانشان خلق می کنند. شما هم به عروس شهرهای گیلان سری بزنید و جاذبه های طبیعی و تاریخی آن را با تمام وجود لمس کنید.

یکی از هتل های ۴ ستاره و با کیفیت لاهیجان ، هتل دهدار لاهیجان است که در یک کیلومتری لاهیجان قرار دارد. در لینک زیر می توانید گالری تصاویر، قیمت ها و مشخصات کامل این هتل مشاهده نموده و درخواست رزرو را ثبت نمایید:

« هتل دهدار لاهیجان »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته