جهانگردی

سفر به کوالالامپور در چند دقیقه

کوالالامپور مقصدی برای همه

کوالالامپور، پایتخت مالزی ، بدون شک یکی از هیجان انگیز ترین و پرجنب و جوش ترین شهرهای آسیا به شمار می رود. در میان آسمان خراش های بلند ، بازمانده هایی از گذشته غنی کوالالامپور در قالب بناهایی قبل از جنگ وجود دارند، که تضاد جالبی را بین این دو دوره متفاوت ایجاد می کند.

زندگی در کوالالامپور از سال ۱۸۵۷ آغاز شد. در آن زمان رجا عبدالله که یکی از اعضای خانواده سلطنتی سلانگور بود تصمیم گرفت که به منظور تجارت قلع در این منطقه یک ناحیه تجاری ایجاد نماید. کارگران معدن به زودی از چین وارد این منطقه شدند تا از کوه ها قلع را استخراج نمایند از این رو شرکتهای زیادی نیز به منظور تجارت قلع وارد این منطقه شدند و این شهر به یکی از مراکز مهم تجاری منطقه تبدیل گردید.

یک روز بارانی در کوالالامپور
یک روز بارانی در کوالالامپور

این منطقه تا سال ۱۹۴۱ تحت نظارت دولت بریتانیا بود و در سال ۱۹۴۲ به اشغال ژاپنی ها درآمد. این اشغال تا سال ۱۹۴۵ به طول انجامید و بعد از جنگ جهانی دوم دوباره بریتانیا در این منطقه حضور یافت.

در سال ۱۹۴۶ دولت بریتانیا اتحادیه مالایا را رسما پذیرفت و در سال ۱۹۵۲ اولین انتخابات در این شهر برگزار گردید. سال ۱۹۵۷ اولین بار پرچم اهل ماله به علامت استقلال کشور از حاکمیت بریتانیا در این شهر برافراشته شد.

مکان های دیدنی شهر کوالالامپور:

برج های دوقلوی پترونانس

برج های دو قلوی پترونانس که در سطح جهانی شهرت دارند ، با ارتفاع ۴۵۱٫۹ متر در مرکز شهر کوالالامپور و یکی از مشهورترین نمادهای این کشور به شمار می روند. وجود پل هوایی در طبقه ۴۱ این برج ، جذابیت این جایگاه بی نظیر، برای مشاهده خط افق شهر را دو چندان کرده است. این ساختمان ۸۸ طبقه که طراحی بیرون آن با شیشه و استیل به شکل مدرن است و طراحی داخلی آن الهام گرفته از طرح های سنتی است ، آرمان های مالزی را نشان می دهد مبنی بر اینکه در حین حفظ هویت ملی و ارزش های سنتی باید به سمت جلو حرکت کرد.

برجهای دوقلوی پترونانس
برجهای دوقلوی پترونانس

موزه ملی

موزه ملی به سبک مینانگ کابائو موزه برتر کشور به شمار می رود که در خیابان جالان دامانسارا قرار دارد این موزه در سال ۱۹۶۳ ساخته شده است و به عنوان مرکز اصلی اطلاعات درباره ی تاریخ و فرهنگ کشور که در بیش از ۴ گالری با مضمون های مختلف قرار گرفته اند ، شناخته شده است.

موزه ملی در کوالالامپور
موزه ملی در کوالالامپور

برج کوالالامپور

برج کوالالامپور در خیابان جالان پونکاک ، خیابان فرعی جالان پی راملی قرار دارد. برج مراقبت آن مناظر گسترده ای از شهر را به نمایش می گذارد.
برج کوالالامپور در سال ۱۹۹۴ با ارتفاع ۴۲۱ متر در شهر کوالالامپور در کشور مالزی ساخته شد. برج کوالالامپور که به برج کِی ال (KL ) نیز مشهور است دارای عرشه شگفت انگیزی است که حداقل ۱۰۰ متر بالاتر از پل هوایی برج های پترونانس است.

برج کوالالامپور
برج کوالالامپور

داتاران مردکا ( میدان مردکا )

داتاران مردکا از لحاظ لغوی به معنی ( میدان استقلال ) است ، و نشانگر یک نقطه در تاریخ است زمانیکه پرچم ملی انگلیس به نشانه استقلال مالزی از بریتانیا پایین آمد، میله پرچم آن با ارتفاع ۱۰۰ متر یکی از بلندترین میله های پرچم در دنیا گزارش شده است. داتاران مردکا در خیابان جالان راجا قرار دارد.

میدان مردکا

محله هندی ها

محله هندی ها در مالزی در قدیمی ترین سکونتگاه های هندی این کشور واقع شده است. این محله که به طور رسمی در سال ۲۰۰۹ برقرار شد ، به سرعت به یکی از مشهورترین نقاط گردشگری این شهر تبدیل شد.

محله هندی ها که از جالان تراورس تا جالان تون سامبانتان امتداد دارد ، درست در کنار استسن سنترال ( Stesen Sentral ) ، مرکز اصلی حمل و نقل شهر ، واقع شده است. این قلمروی قومی پر جنب و جوش و رنگارنگ دارای یک خیابان آجر فرش ، چراغ ها و طاق های تزئینی ، یک فواره ۳۵ متری و فروشگاه های متنوع است که هر آنچه را که به فرهنگ هندی مربوط می شود ، از ساری ها با رنگ روشن گرفته تا خوراکی های سنتی هندی ، عرضه می کنند. محله هندی ها در خیابان بریکفیلدز قرار دارد.

محله هندی ها در کوالالامپور
محله هندی ها در کوالالامپور

ساختمان سلطان عبدالصمد

ساختمان باشکوه سلطان عبدالصمد یکی از برجسته ترین نقاط دیدنی شهر است. این ساختمان که در سال ۱۸۹۷ ساخته شده است. در طول دوره تسلط انگلیس بر مالزی مرکز اداری بوده است. این ساختمان درست در مقابل داتاران مردکا قرار دارد و محل اصلی برگزاری جشن های روز ملی کشور به شمار می رود.

ساختمان سلطان عبدالصمد در کوالالامپور
ساختمان سلطان عبدالصمد در کوالالامپور

مکان های دیدنی دیگری نیز در کوالالامپور وجود دارد  که به نام برخی از آنها اشاره می کنیم :

 • معبد سزی
 • پارک پرندگان کوالالامپور
 • محله چینی ها ( خیابان پتالینگ )
 • باغ های دریاچه تیتیوانگسا
 • معبد تین هو
 • اکواریوم مرکز شهر کوالالامپور
 • ایستگاه راه آهن کوالالامپور
 • یادبود تونکو عبدالرحمن
 • یادبود پی راملی
 • مجتمع صنایع دستی کوالالامپور
 • باغ های گیاه شناسی پردانا
 • معبد سری ماها مریامان

خرید

کوالالامپور که در جای خود بهشتی برای خرید است ، برای هر ذائقه ، سلیقه و بودجه امکاناتی را فراهم می کند. مراکز خرید مناسب که در کنار هم مراکزی با اجناس و فروشگاه های همه جانبه هستند از قبیل پاویلیون کوالالامپور و سوریا KLCC  در سراسر شهر یافت می شوند.
بوکیت بینتانگ ، منطقه خرید برتر شهر ، هشت مرکز تجاری دارد که همه چیز از مد لباس گرفته تا جدیدترین ابزارها در آنجا عرضه می شوند و فاصله بین آن ها را می توان پیاده طی کرد.

در مناطق شلوغ شهر از قبیل جالان توانکو عبدالرحمن و خیابان پتالینگ می توانید برای خرید لوازم از صنایع دستی گرفته تا لباس چانه بزنید ، در حالیکه در حومه شهر از جمله بانگسار، مونت کیارا و هارتاماس مغازه های تخصصی بی نظیر و بوتیک های منحصر به فرد و نیز سمساری های جالبی وجود دارد.

در کارگاه مشهور ظروف مسی رویال سلانگور مالزی سوغاتی های استثنایی ساخته می شوند ، و شما می توانید نحوه ساخت اجناس مسی را تماشا کنید و حتی سوغاتی مسی خود را بسازید و به خانه ببرید.

خرید از مراکز تجاری در کوالالامپور
خرید از مراکز تجاری در کوالالامپور

اگر برنامه‌ای جدی برای خرید در کوالالامپور دارید، یک چمدان بزرگ بخرید، پول خود را پس‌انداز کنید و در سررسید خود سوم خرداد تا دوازدهم مرداد را برای سفر به مالزی علامت بگذارید که زمانی‌ است که کارناوال حراج بزرگ برپا می‌شود. در این دوره زمانی کوالالامپور پر است از حراج‌هایی که تا ۷۰% تخفیف دارند.

غذا

وقتی صحبت از غذا می شود ، کوالالامپور به عنوان یکی از پایتخت های غذایی منطقه یاد می شود. در تمام نقاط شهر در هتل ها ، مراکز خرید ، رستوران های کنار خیابان و فروشنده های دوره گرد ، خوراکی های بین المللی ، تلفیقی و محلی یافت می شود.
اکثر رستوران ها غذاهای حلال سرو می کنند ، بنابراین مسلمانان در این شهر بزرگ احساس می کنند در خانه خود غذا می خوردند.

غذاهای خوشمزه مالایی
غذاهای خوشمزه مالایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته