ایرانگردی

کلوت ها ؛ آسمان خراشهایی در دل کویر

آسمان خراش هایی که وقتی در کنار آن ها قدم میزنیم به کوچکی خود و بزرگی خالق هستی پی میبریم...

کلوت چیست؟

کلوت در لغت نامه دهخدا به این صورت معنا شده است: «این کلمه از دو واژه کل به معنای آبادی و لوت که نام بیابان معروف ایران است تشکیل شده است و کلوت به کوه های شنی گفته می شود».

به ستون های شنی که به وسیله باد ، آب و فرسایش زمین در کویر بوجود می آیند کلوت می گویند. کلوت ها اشکال بی نظیری دارند و هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کنند.
کلوت ها در مناطقی واقع هستند که باد سرعت کافی برای سایش داشته باشد و دقیقا برعکس فرسایش آبی ، در فرسایش بادی، حرکت مواد در همه جهات امکان پذیر است.
بزرگترین کلوت های ایران و در واقع معروف ترین آن ها در دشت شهداد  منطقه لوت با عرض ۸۰ کیلومتر و طول ۱۴۵ کیلومتر قرار دارد.

کلوت ها
کلوت ها

این منطقه که به شهر خیالی لوت هم شهرت دارد از سوی مجله نشنالِ ژئوگرافیک چند سال پیش به عنوان چهارمین جاذبه طبیعی دنیا انتخاب شده است.

پاییز فصل مناسبی است برای کویر نوردی مخصوصا در زیباترین کویر ایران یا حتی جهان، جایی که رکورد گرم ترین منطقه جهان را به صورت غیر رسمی به خود اختصاص داده است.
کویر شهداد بخشی از حاشیه غربی کویر لوت است . در ۲۵ کیلومتری شرق شهداد شهر کلوت ها قرار دارد.

منطقه ای که نمایشگاهی از شاهکار طبیعت را به نمایش در آورده است .

کلوت ها
کلوت ها

آسمان خراش هایی که وقتی در کنار آن ها قدم میزنیم به کوچکی خود و بزرگی خالق هستی پی میبریم. شهر زیبای کلوت ها حدود ۲۰ هزار سال پیش سر از خاک بیرون آورده اند.

سکوت و آرامش کویر آرامشی بی همتا برای مسافرانش به ارمفان می آورد. کویرها تنها مناطقی هستند که عاری از سکنه می باشند. گویا در سیاره ی ناشناخته دیگری فرود می آیید و هنگامی که کلوت ها را تماشا می کنید باور کردنش سخت می شود که آن ها هنر دست طبیعت هستند.

در کتاب های صدر اسلام گفته شده است که قبلا قومی در این منطقه زندگی می کرده اند ولی احتمال اینکه کسانی بتوانند در این منطقه زندگی کنند تقریبا صفر است بنابراین تاریخ شناسان حدس میزنند که حدود چند هزار سال پیش در این مکان شهری وجود داشته است و بعدها بخاطر شرایط جوی به کویر تبدیل شده است.

کلوت ها
کلوت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینها را هم ببینید

بسته
error: Content is protected !!
بسته