جهانگردی

ایتالیا و جاذبه‌های وسوسه انگیز آن

ایتالیا

ایتالیا (Italy) کشوری در جنوب اروپاست. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردینا در دریای مدیترانه تشکیل شده است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی محسوب می شود.

بر اساس محاسبه ای که یونسکو انجام داده بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است و با ۵۴ اثر بالاترین جایگاه را از این نظر در یونسکو دارد، کشوری کوچک که مساحتش فقط ۲۵ صدم درصد از کل خشکی های جهان است. نشانه های باقی مانده از گذشته، آثار هنری و تنوع فوق العاده طبیعت در شبه جزیره ایتالیا از جمله عوامل جذب توریست به این کشور می باشد که امروزه یکی از توریستی ترین کشورهای جهان به شمار می آید.

پایتخت این کشور تاریخی شهر زیبا و توریستی رم است از دیگر شهرهای توریستی این کشور میتوان به ونیز، میلان و فلورانس اشاره کرد. در ادامه با این شهرهای زیبا آشنا می شوید:

شهرهای توریستی ایتالیا

رم (Rome)

رم تنها یک شهر و پایتخت نیست بلکه یک شهر هنری با معماری زیبا به حساب می آید که جزو برنامه هر بازدید کننده ای از ایتالیاست. این شهر هنری دارای جذابیت های زیادی است و غنای هنری پراکنده در این شهر به چشم می خورد.

از سوی دیگر هنرهای مردم ایتالیا در رم سبب تنوع سنت های منطقه ای شده است. علاوه بر معماری قدیمی ساختمان های رم، میادین و موزه های زیادی در این شهر موجود است که دنیای رنگارنگی از هنر چند سال قبل از میلاد را در بر می گیرد. رم یک پایتخت باستانی با آثاری اصیل و بی نظیر است.

رم ایتالیا
رم ایتالیا

ونیز (Venice)

ونیز به شهر آب ها و کانال ها مشهور است. شهر ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته است. شهر ونیز به دلیل تعداد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیون ها نفر از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند. ونیز به صورت جزیره های کوچک است و خشکی ها به وسیله کانال ها از هم جدا شده اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می گیرد.

میلان (Milan)

میلان دومین شهر بزرگ ایتالیا و پرجمعیت ترین شهر آن است. این شهر در دشت لومباردی قرار دارد، در حد فاصل بین کوه های آلپ و آپنین واقع شده است. شهری زیبا و مدرن که توانسته ترکیبی از ایتالیای دیروز و امروز را در معرض دید همگان قرار دهد. علاوه بر اینکه از نظر هنری بسیار قوی است، تاریخ و فرهنگ منحصر به فرد دارد و امروزه پایتخت تجارت، مد و موسیقی کشور ایتالیا به حساب می آید.

میلان ایتالیا
میلان ایتالیا

فلورانس (Florence)

فلورانس یکی از شهرهای تاریخی و بسیار زیبا در ایتالیا است و هم اکنون پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا می باشد. این شهر از سال ۱۸۶۵ تا ۱۸۷۰ پایتخت پادشاهی ایتالیا بوده است.

در سده های میانه فلورانس کانون بازرگانی و امور مالی اروپا بوده و بعدها رنسانس ایتالیا از این شهر آغاز شد. انواع هنر به ویژه هنر معماری و تندیسگری در آن جایگاه ویژه ای داشته و دارد به طوری که این شهر را به یکی از مهم ترین مراکز هنری اروپا تبدیل کرده است.

فلورانس همچنین دارای بیش از چهل موزه و نگارخانه هنری می باشد که مهم ترین آن ها گالری دلیی اوفیتزی و پالاتزوپیتی به شمار می آیند.

فلورانس ایتالیا
فلورانس ایتالیا

ناپل (Naples)

ناپل سومین شهر بزرگ ایتالیا به شمار می رود و یکی از شهر‌های ایتالیا است که با پیتزا‌های خوش مزه‌اش شهرت یافته است. در این شهر که در جنوب ایتالیا واقع شده، حدود ۴ میلیون نفر زندگی می کنند. شواهد موجود در ناپل نشان می دهند از عصر نوسنگی زندگی در ناپل جریان داشته است بی دلیل نیست در این شهر می توانید جاذبه های تاریخی گوناگونی را مشاهده کنید.

ناپل ایتالیا
ناپل ایتالیا

جاذبه های گردشگری ایتالیا

آمفی تئاتر کولوسئوم (Colosseum)

آمفی تئاتر کلوسئوم بزرگ ترین آمفی تئاتر دنیا در رم است. تاریخ ساخت این بنا، به دوران رم باستان باز می گردد. این آمفی تئاتر ۴ طبقه دارد که ساخت آن در سال ۷۲ بعد از میلاد شروع شد و در سال ۸۰ میلادی به پایان رسید.

کولوسئوم با طرحی شبیه به استادیوم های فوتبال امروزی مکانی برای برگزاری مسابقات گلادیاتورها، جنگ با حیوانات، نبردهای مشهور و نمایش‌های درام بوده است. تمام افراد رومی می‌توانستند به صورت رایگان برای تماشای برنامه ها به اینجا بیایند.

اشراف زادگان و مقامات عالی رتبه در طبقات اول و دوم و مردم عادی در طبقات سوم و چهارم جای می گرفتند. شهرت و محبوبیت کلوسئوم در رم، به اندازه برج ایفل در پاریس است.

کولوسئوم ایتالیا
کولوسئوم ایتالیا

برج کج پیزا  (Leaning Tower of Pisa)

برج پیزا را کمتر کسی است که نشناسد و دلیلی که این برج را محبوب و معروف می کند، پایداری آن با وجود مورب بودن آن در طول سال ها است. دلیل کج بودن برج پیزا این است که به محض اینکه ساخت آن در سال ۱۱۷۳ شروع شد، به خاطر فندانسیون ضعیفش شروع به کج شدن کرد.

با شروع دوباره ساخت آن مهندسین به این نتیجه رسیدند با ساختن طبقات بیشتر به شکلی که یک طرف آنها بلندتر از طرف دیگر باشد، کج بودن برج را جبران کنند. سرانجام در نیمه دوم قرن چهاردهم ساخت برج پیزا به پایان رسید. در نهایت احداث برج با ساخت آخرین طبقه آن و قرار دادن ناقوس در آن توسط معماری به نام پیزانو پایان یافت.

برج کج پیزا ایتالیا
برج کج پیزا ایتالیا

کانال بزرگ ونیز (The Grand Canal)

همانطور که گفتیم ونیز به شهر آب ها و کانال ها مشهور است. از نظر گردشگران زیباترین بخش شهر ونیز کانال بزرگ است. این کانال ۳۸ متر طول دارد و عرض آن نیز از ۳۰ متر تا ۹۰ متر متغیر است. این کانال خود از تعداد زیادی کانال های کوچکتر تشکیل شده است. اگر در سفر به ایتالیا به دنبال مکانی دیدنی و رمانتیک هستید فرصت تماشای کانال بزرگ ونیز را از دست ندهید.

کانال بزرگ ونیز ایتالیا
کانال بزرگ ونیز ایتالیا

شهر پمپی (Pompeii)

پمپی یکی از شهرهای رم باستان است. در سال ۷۹ بعد از میلاد، آتشفشان وزوو در نزدیکی این شهر فوران کرد و پمپی زیر مواد مذاب و خاک مدفون شد. خرابه ها و مجسمه های این شهر مربوط به فوران آتشفشان است. شهر پمپی در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری معروف ایتالیا است و هر ساله حدود ۳ میلیون نفر از آن دیدن می کنند.

کلیسای سن پیتر (St. Peter’s Basilica)

کلیسای سن پیتر واقع در شهر واتیکان در رم  بزرگ ترین کلیسای جهان است. سن پیتر کلیسایی باشکوه است و گنبد زیبایی در راس آن به شکوه آن اضافه کرده است. این کلیسا در قرن ۱۶ ساخته شد و مربوط به دوره رنسانس می باشد.

کلیسای سن پیتر محل دفن سن پیتر یکی از حواریون حضرت مسیح است که در حال حاضر به خاطر نمای بیرونی زیبا و هنری که در ساخت آن به کار رفته است، مورد توجه توریست ها و گردشگران می باشد.

کلیسای سن پیتر واتیکان رم
کلیسای سن پیتر واتیکان رم

کلیسای جامع میلان (Milan Cathedral)

کلیسای جامع میلان که در نزد اهالی میلان به ال دوئومو مشهور است مثالی بی‌نظیر برای معماری زرق و برق‌ گوتیک است. این کلیسا پس از کلیسای سنت پیتر دومین کلیسای بزرگ ایتالیا است و سومین کلیسای بزرگ در جهان محسوب می‌شود. ساخت کلیسا در قرن چهاردهم میلادی آغاز شد اما ساخت نمای آن تا اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی توسط ناپلئون تکمیل نشد.

داخل بنا با ۱۳۵ قطعه سنگ تراش خورده و بخش بیرونی بنا با ۲۰۰۰ مجسمه مرمر تزئین شده است. فضای کم فروغ داخلی در مقایسه با عظمت و شکوه بخش بیرونی، تضادی جذاب و عجیب ایجاد می کند.

کلیسای جامع میلان ایتالیا
کلیسای جامع میلان ایتالیا

کلیسای سنت مارک ونیز (Saint Mark’s Basilica)

کلیسای سنت مارک یک کلیسای معروف و بزرگ است که در قرن یازده در ونیز ساخته شد. معماری کلیسا ترکیبی از سبک های معماری است و گنجینه ای هنری به حساب می آید. این کلیسای دارای ۵۰۰ ستون و چندین گنبد خیره کننده و کاشی کاری های زیبا است. همچنین میدان معروف پیزا سان کو در مقابل کلیسای سنت مارک قرار دارد.

کلیسای سنت مارک ونیز
کلیسای سنت مارک ونیز

دریاچه کومو (Lake Como)

دریاچه کومو یکی از بهترین مکان های دیدنی ایتالیا است. مناظر طبیعی خیره کننده، هوای تازه، آب گوارا و کوه های اطراف آن باعث می شوند لحظاتی خوش را به سر ببرید.

همچنین دریاجه کومو به خاطر وجود ویلاهای جذاب و خیره کننده اطراف آن مشهور است که از زمان رومن ها تا به امروز در جزیره ساخته شده اند. اگر در سفر به ایتالیا به دنبال این هستید که از مناظر طبیعی لذت ببرید دریاچه کومو بهترین گزینه است.

دریاچه کومو ایتالیا
دریاچه کومو ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته