ایرانگردی

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان یکی از بزرگترین و زیباترین باغ پرندگان خاورمیانه

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان جاذبه ای بی نظیر در اصفهان که باید حتما به آنجا بروید و از زیبایی های آن دیدن کنید.

تاریخچه و مشخصات باغ پرندگان اصفهان

باغ پرنده های اصفهان
باغ پرنده های اصفهان

در سال ۱۳۷۵ شهرداری اصفهان به منظور توسعه گردشگری شهر، طرح تاسیس باغی برای جمع آوری، نگهداری و تکثیر پرندگان از گونه های مختلف را در دستور کار قرار داد.

زمینی به مساحت ۵۵۰۰۰ متر مربع در بهترین نقطه در کنار زاینده رود و در پارک بزرگ ناژوان برای احداث در نظر گرفته شد. فضای داخلی باغ پرندگان ۱۷۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و ۵۰۰۰ پرنده را در خود جایی داده است.

بیش از ۱۳۰ گونه از پرنده های شناخته شده و کمیاب از نقاط مختلف ایران و کشور های دیگر مانند استرالیا، اندونزی، چین، تانزانیا و… در کنار هم در این باغ بزرگ جمع آوری شده اند.

برای حفاظت از باغ و جلوگیری از فرار پرندگان سقفی توری به مساحت ۴۰۰۰۰ مترمربع بر فراز این باغ نصب شد.

توصیف زیبایی های باغ پرندگان

قدم زدن در این باغ بزرگ و پر از پرنده های گوناگون و زیبا تجربه ای بی نظیر و ساعاتی فرح بخش برایتان رقم خواهد زد.
بیشتر پرنده ها به طور آزادانه در محیط باغ گردش می کنند و در قفس نیستند. در حالی که در باغ پرندگان قدم می زنید پرنده ها نیز اطراف شما هستند و با شما همراهند.

باغ پرندگان اصفهان
باغ پرندگان اصفهان

فقط بعضی از پرندگان کمیاب ، حساس یا گرانقیمت و خطرناک در قفسه های مخصوص خود نگهداری می شوند.
برای هر نوع پرنده جایگاه و شرایط خاص آن نوع پرنده در نظر گرفته شده است. مانند صخره ها و بلندی ها برای پرندگانی مانند عقاب و کرکس و شاهین، لانه های مخصوص برای جغد ها، مناطق سنگلاخی برای کبک ها و تیهو و بلدرچین ها، برکه و دریاچه برای پرندگان آبزی مانند پلیکان، اردک ، فلامینگو ها و قو ها، قفس های مخصوص برای طوطی ها، توکان ها ، بلبل ها و مرغ عشق. محوطه هایی برای شتر مرغ ها و…

طاووس ها، قرقاول ها، کبوتر ها و انواع پرنده های جنگلی، در همه جای باغ به طور آزادانه در حرکتند و فرصت بی نظیر دیدن یک طاووس با تمام زیبایی هایش را برای شما فراهم کرده اند و دیگر هر که طاووس خواهد الزاما نباید جور هندوستان کشد! و کافی جور اصفهان کشیده و به باغ پرندگان اصفهان بیاید.! (:

باغ پرندگان اصفهان
باغ پرندگان اصفهان

نگهداری از این همه پرنده و تهیه اغذیه برای آنها بسیار دشوار و هزینه بر است. به بازدید کننده ها توصیه اکید می شود که به پرنده ها غذا ندهند و سعی نکنند خیلی به آنها نزدیک شوند چرا که احتمال آسیب رسیدن به پرنده وجود دارد و بهبود آنها زمان بر و کار مضاعفی را به پرسنل و بخش کلینیک باغ تحمیل می نماید.

باغ پرندگان اصفهان یکی از معدود باغ پرندگان ایران است که از لحاظ گونه ها غنی و پر شمار است. برای دیدن همه ۵۰۰۰ پرنده از ۱۳۰ گونه مختلف اگر بخواهید به هر قسمت باغ نیم نگاهی بیاندازید تقریبا ۳ ساعت زمان نیاز است.

محیط باغ بسیار تمیز و با صفا است. تمیزی فضای باغ برای بازدید کنندگان دلنشین است و این مدیون کارکنان زحمتکش و بازدید کننده های با فرهنگ است.

باغ پرنده های اصفهان
باغ پرنده های اصفهان

واحد های تخصصی موجود در باغ پرندگان :

در باغ پرندگان اصفهان واحد هایی به شرح زیر برای نگهداری و رشد و تغذیه پرنده ها وجود دارد:

واحد تکثیر:

این قسمت به تکثیر پرنده پرنده ها اختصاص دارد. در این قسمت شرایط لازم برای تخم گذاری و رشد و نمو جوجه ها در نظر گرفته شده است. جوجه ها پس از رسیدن به بلوغ به محیط باغ آورده می شوند.
تعداد پرندگان باغ به چند طریق رو به افزایش است: ۱- تکثیر پرنده ها در واحد تکثیر ۲- اهداء پرنده ها از طرف مردم ۳- آوردن گونه های جدید به باغ توسط کارشناسان مجموعه

واحد تغذیه:

نیازهای غذایی هر گونه با گونه های دیگر متفاوت است و حتی در فصول مختلف سال غذای پرنده ها متفاوت خواهد بود. تهیه غذا طبق جدول نیاز های غذایی (NRC) براساس آخرین یافته های علمی در دنیا تدوین شده و آماده سازی می شود. این حجم گسترده از مواد غذایی، تهیه و آماده سازی آنها به عهده این قسمت می باشد.

واحد کلینیک و بهداشت:

وظیفه این واحد معاینه پرندگان، تشخیص بیماری و معالجه پرندگان بیمار می باشد. همچنین این واحد وظیفه ضد عفونی کردن و بهداشت کل مجموعه را نیز برعهده دارد.

واحد قرنطینه:

در این بخش پرندگان مشکوک به بیماری ، پرندگان تازه اهدا شده و نیز آنهایی که به تازگی توسط کارشناسان مجموعه خریداری شده اند نگهداری می شوند تا پس از طی زمان معین و تایید سلامت به محوطه اصلی باغ منتقل شوند.

واحد تاکسیدرمی:

این بخش نیز وظیفه تاکسیدرمی کردن پرنده هایی که به هر دلیل می میرند را برعهده دارد.

بهترین زمان بازدید از باغ پرندگان اصفهان از اردیبهشت تا آبان ماه می باشد. بعد از بازدید از این مجموعه می توانید از جاذبه های گردشگری نزدیک آن مانند تونل آکواریوم بزرگ اصفهان، باغ خزندگان، باغ پروانه ها نیز بازدید نمایید.

باغ پرندگان اصفهان
باغ پرندگان اصفهان

1 thought on “باغ پرندگان اصفهان”

  1. من باغ پرندگان اصفهان رفتم . خیلی قشنگ بود و اینکه وقتی داری راه میری نزدیکت یه طاووس زیبا داره راه میره حس خیلییییییییی خوبی به آدم دست میده. اگه دوباره بیام اصفهان حتمابه اینجا بازم سر میزنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته