راهنمای سفرهتلگردی

ستاره هتل ها در ایران

استاندارد های هتل های یک تا پنج ستاره در ایران

شاید شما هم جزء کسانی باشید که نمی دانند ستاره هتل ها بر اساس چه امکانات و تخصص هایی به هتل ها داده می شود و بعد از انتخاب یک هتل نمی دانند باید چه توقعاتی از هتل مورد نظر داشته باشند. در متن زیر سعی کرده ایم که بر اساس استانداردهای کشورمان و با زبانی ساده شرح کوتاهی از هتل های یک تا پنج ستاره بدهیم .

شرایط کلی هتل های ۱ تا ۵ ستاره

 هتل های یک ستاره :

می تواند دارای اتاق ها و محوطه ی محدود باشد. خدمات محدودی از نظر آشامیدنی ها ، غذا و تسهیلات دارند. معمولا در فضای خانوادگی اداره می شوند. اینگونه هتل ها به خصوص در آلمان و انگلیس زیاد هستند. حتی در انگلستان هتل های یک ستاره دارای سوئیت جهت اقامت خانواده ی مدیر نیز می باشد. دکوراسیون و لوازم اتاق ها بیشتر شبیه به لوازم منازل مسکونی است و در صورت سالم بودن ، رعایت بهداشت ، نظافت و پاکیزگی محل شرایط قابل قبول را خواهد داشت.

۱– ایمنی و امنیت از نظر بنای ساختمان
۲– ایمنی به لحاظ آتش سوزی و اطفاء حریق
۳- وجود سیستم گرمایش و سرمایش دارای کنترل در اتاق خواب ها
۴– رعایت حداقل سطح کیفی در قسمت های مختلف واحد
۵– وجود محلی برای صبحانه خوری متناسب با ظرفیت هتل
۶- حداقل تعداد ۸ اتاق
۷- سه چهارم اتاق ها باید دارای تسهیلات خصوصی و حمام باشد.

هتل یک ستاره وانیا در قشم
هتل یک ستاره وانیا در قشم

هتل های دو ستاره :

در این هتل ها ، اتاق خواب ها باید مجهزتر و راحت تر از یک ستاره باشد. اغلب ، این هتل ها نیز به صورت خانوادگی اداره می شود. می تواند دارای رستوران نباشد اما تامین غذای میهمان ضروری است. و نباید مشکلی در ارائه نوشیدنی های مختلف در حد عرف داشته باشد. تجهیزات ، لوازم و دکوراسیون باید بیشتر هتلی باشد تا مسکونی ، خدمات و برخورد کارکنان و مدیریت باید رسمی و وجود کارکنان آموزش دیده الزامی است.

هتل دو ستاره ساسان در شیراز
هتل دو ستاره ساسان در شیراز

هتل های سه ستاره :

نباید فراموش کنیم که در هتل ها ، همواره کیفیت مهم است ولی معمولا در هتل های ۳ ستاره بخاطر بازدهی اقتصاد تعداد اتاق ها از ۲۰ عدد بیشتر است. کیفیت ، تسهیلات و خدمات در این هتل ها بالاتر و بیشتر از هتل های یک و دو ستاره است. کیفیت و فضای اتاق ها ، کامل تر از دو ستاره است. یونیفرم کارکنان در سطوح مختلف ،بیانگر رسمیت هتل می باشد. برای بیش از ۳ طبقه وجود آسانسور الزامی است. این هتل ها باید دارای یک رستوران و یک تریا باشند. البته هتل های نامبرده می توانند از کف استاندارد بالاتر بروند و تجهیزات ، وسایل و تسهیلات بالاتری را مشمول شوند.

هتل سه ستاره خاتم در یزد
هتل سه ستاره خاتم در یزد

هتل های چهار ستاره :

این هتل ها باید از نظر متراژ کلی ، اتاق ها ، لابی ، محل انتظار میهمان ، پذیرش و محوطه ی عمومی بزرگ تر و مقبول تر باشند و دارای تجهیزات و تسهیلاتی برای میهمان باشد. اینگونه هتل ها باید دارای فضاهای تجاری ، کنفرانس ، ضیافت ، ورزشی ، بهداشت ، تفریحی و تالارهای سمینار و همایش باشند. رستوران اصلی و کافی شاپ ، سرویس ارائه غذا در اتاق ها ، کیفیت بالا ، پرسنل صد در صد آموزش دیده و کارکنان همواره باید از یونیفرم تمیز استفاده نمایند. اسنخر و پارکینگ در این هتل ها لازم است.

هتل چهار ستاره سورینت صدف در کیش
هتل چهار ستاره سورینت صدف در کیش

هتل های پنج ستاره :

این نوع هتل ها بایستی با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته باشند. به اعتقاد نگارنده هتل های شش یا هفت ستاره به علت اینکه تعریفی برای آنها مطرح نشده ، محلی از اعراب ندارد. زیرا که هتل های ۵ ستاره یعنی بالاترین حد امکانات هتلی. دارا بودن سالن بزرگ تشریفات برای برگزاری مراسم هزاران نفری ، سالن های کنفرانس به تعداد ، استخر سرپوشیده و باز ، سوناهای مختلف ، کلینیک پزشکی ، گل فروشی ، فضاهای تجاری ، خدمات اینترنتی ، آرایش و پیرایش زنانه و مردانه ، خدمات اتومبیل ، رستوران فضای باز ، نمای خارجی و داخلی هتل ، دکوراسیون لابی و اتاق ها ، سوئیت های مختلف ، پنجره های بزرگ اتاق ها با شیشه های دو جداره ، ارائه سرویس انواع غذاهای دریایی و غذا های دریایی و غذاهای بین المللی در رستوران اصلی ، نوشیدنی های متنوع مختلف ، رستوران سنتی و بومی و سایر امکانات خاص که در کشور اسلامی جایز نیست. روم سرویس ۲۴ ساعته الزامی است.

پنت هوس هتل 5 ستاره درویشی در مشهد
پنت هوس هتل ۵ ستاره درویشی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینها را هم ببینید

بسته
error: Content is protected !!
بسته