ایرانگردی

معدن نمک گرمسار

تونل نمکی گرمسار جاذبه ای نفس گیر برای طبیعت گردان

معدن نمک گرمسار

گرمسار یکی از شهرهای استان سمنان می باشد که از مهمترین جاذبه های دیدنی آن معدن نمک گرمسار است. در این منطقه ۲۷ معدن نمک وجود دارد که درجه خلوص نمک بسیاری از آن ها بالای ۹۸درصد است. برای دسترسی به این معادن از طریق جاده جدید گرمسار به قم وارد جاده ی معادن می شوید. این معادن در بین معادن نمک کشور از زیبایی خاص برخوردارند و هرساله نظر بسیاری از گردشگران را برای بازدید به خود جلب می کنند.

زیباترین معدن نمک گرمسار

یکی از زیباترین معادن نمک؛ معدن نمک کوهدشت کهن می باشد. این معدن به صورت تونل پیچ در پیچ ۱/۵ کیلومتری (یک و نیم کیلومتر) در دل زمین امتداد دارد. فرم خارجی این معدن به شکل کوهی است که با استخراج نمک از دل آن، غاری بزرگ درونش ایجاد شده است و وجود ستون های نمکی ۱۲ متری در غار بر جذابیت آن افزوده است.

ستون های معدن نمک گرمسار
ستون های معدن نمک گرمسار

در ورودی غار، دیواره ها تیره و طوسی رنگ هستند و هر چه به جلو پیش می رویم روشن تر و براق تر می شوند. نزدیک شدن به سطوح روشن تر گویای این مطلب است که زمان حفر آن نقطه از غار به حال نزدیک تر است. قندیل های زیبای نمکی چون نیزه هایی تیز از سقف غار آویزان شده اند.

در غار نمکی حتی در اوج گرمای تابستان می توانید وزش ملایم باد را روی پوست خود حس کنید. در مسیر رسیدن به غار، صخره های رنگارنگ نمک را می بینید.تنوع رنگ در لایه های مختلف چشم ها را نوازش می دهد و برای لحظاتی مبهوت این همه زیبایی می شوید. این لایه های رنگی به دلیل وجود ترکیبات مختلف در ساختار آن ها است.

در قسمتی از معدن نمک کوهدشت کهن برکه ای سبزرنگ در اثر بارش باران ایجاد شده است که چون نگینی زیبا می درخشد و شما را مسحور می کند.

برکه معدن نمک گرمسار
برکه معدن نمک گرمسار

نمک درمانی گرمسار

شاید با نمک درمانی آشنا نباشید اما درمان با نمک در حقیقت کشف تازه ای نیست. یونانیان باستان دریافته بودند که معادن نمک و غارهای نمکی تاثیر شگرفی بر روی بیماری های تنفسی و همچنین بهبود بیماری های روانی دارند و در گذشته های دور موفق به درمان بیماری های تنفسی شده بودند. همچنین آلمان ها در بحبوحه جنگ های جهانی، برای بهبود تنفس سربازان خود قبل از اعزام به جنگ مدتی آن ها را به غارها و معادن نمکی می فرستادند تا از تاثیرات شگرف نمک در بهبود سلامت سیستم تنفسی و عصبی بهره مند گردند.

همان طور که از نام آن پیداست در نمک درمانی، از نمک خشک برای درمان بیماری های مختلف استفاده میشود. عملکرد آن از طریق قرار دادن بیمار در یک اتاق پوشیده از نمک است، که به بیمار این امکان را می دهد که نمک را تنفس کند.

نمک درمانی برای درمان انواع درد ها که همراه با ورم و یا کبودی هستند، درمان بیماری های ریوی ، آسم و سرفه و ایجاد آرامش در افراد و کاهش استرس، اضطراب و عصبانیت مفید است.

راهنمای بازدید از معدن نمک گرمسار

برای بازدید از معدن نمک گرمسار قبل از هر چیز برای دریافت مجوز از پلیس راهنمایی و رانندگی برای ورود به جاده‌های معدن نمک با اتوبوس اقدام کنید. بازدید از معدن فعال کوهدشت کهن نیز نیاز به انجام هماهنگی با مسوولان معدن دارد.

سپس یادتان نرود همه ی وسایل اضافه را بیرون از غار بگذارید. به دلیل تردد بسیار میانه‌های مسیر به سوی انتهای غار لغزنده است و عبور از کناره‌ها امن تر خواهد بود. همچنین اگر کفش کوهنوردی بپوشید احتمال لغزش کمتر خواهد بود. مهم تر ازهمه اینکه داخل غار تاریک است حتما چراغ قوه به همراه داشته باشید.

معدن نمک گرمسار
معدن نمک گرمسار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته