غذاهای خوشمزه

دوغ گوشفیل اصفهان

«دوغ گوش فیل» و «دوغ باقلوا» خوراکی پرطرفدار و لذیذ اصفهان

دوغ گوشفیل و دوغ باقلوای اصفهان: دو شیرینی لذیذ که باید حتما در اصفهان میل کنید.

از زمان شاه عباس دوغ گوشفیل در اصفهان تهیه می شده است. گوشفیل نوعی شیرینی سنتی اصفهان است که به روشی خاص تهیه می شود و چون خیلی شیرین است خوردن آن با دوغ که ترش و شور است، طعمی بسیار استثنایی و عالی به آن میدهد.

دوغ گوشفیل
دوغ گوشفیل اصفهان

بعضی از فروشندگان اصفهانی هم دلیل خوشمزه بودن آنرا اینطور عنوان می کنند که: (با لهجه اصفهانی) « دوغ سردس آ گوشفیل گرمس به همین خاطر با هم که بخوری خوشمزه س. !» البته منظور از سرد بودن دوغ، طبیعت دوغ هست و گرم بودن گوش فیل نیز به طبیعت مواد تشکیل دهنده آن بر می گردد.

دوغ گوشفیل اصفهان
دوغ گوشفیل اصفهان

البته در اصفهان علاوه بر «دوغ گوشفیل» ، «دوغ و باقلوا» هم تهیه می شود. در واقع در اینجا ، باقلوا نیز نوعی شیرینی سنتی و بسیار مقوی اصفهان است که نباید آنرا را باقلوای یزد اشتباه گرفت.

باقلوای اصفهان با خمیر مخصوصی درست شده که آنرا پهن می کنند و پودری از خشکبار مانند توت خشک، مغز گردو و… به همراه طعم دهنده ها مثل دارچین و… که مخلوط شده اند را روی آن ریخته و آنرا به شکل مثلث می پیچند و درون فر قرار می دهند تا پخته شود. باقلوای اصفهان شیرینی بسیار مقوی و شیرین با اندازه ای بزرگتر از کف دست بی نظیر ترین شیرینی سنتی است که می توانید میل کنید. اما چون بسیار شیرین است و به اصطلاح «دل را میزند» آنرا با دوغ محلی می خورند.

دوغ باقلوا
دوغ باقلوای اصفهان

«دوغ باقلوای اصفهان» را حتما در سفر به اصفهان میل کنید. در خیابان سهروردی (سیمین) یکی از بهترین فروشگاههای دوغ و باقلوای اصفهان وجود دارد که در حضور مشتری باقوا را درست کرده و تحویل می دهند.

همه اول فکر می کنند که خیلی عجیب است که یک شیرینی را با دوغ بخورند! اما گوشفیل و باقلوا فرق می کند.

دوغ باقلوا
دوغ باقلوای اصفهان

اگر به شهر زیبای اصفهان سفر کردید حتما و حتما “دوغ گوشفیل” و “دوغ باقلوا”را امتحان کنید.

لیست هتل های اصفهان

جاذبه های گردشگری اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته