جهانگردی

۵ مقصد گردشگری سیاه در جهان

هیجان و ترس را در گردشگری سیاه تجربه کنید

گردشگری سیاه یا (dark tourism) شاخه ای از گردشگری است که در آن بازدید کنندگان به مقاصدی سفر می کنند که تداعی کننده غم ، مرگ و بلاهای طبیعی و انسانی باشد.

گردشگری سیاه حس هیجان و ترس بازدید کنندگانش را بر می انگیزد و برای آنها تصویری از گذشته سخت و تلخ انسان ها به نمایش می گذارد.
با بیاسفر همراه باشید تا گذری به ۵ مقصد گردشگری سیاه داشته باشیم:

بازدید از شهرهای هیروشیما و نازاکی ژاپن :

دو شهر هیروشیما و ناکازاکی در پی جنگ جهانی دوم (در ۶ آگوست سال ۱۹۴۵ ) توسط ارتش آمریکا آماج حمله بمب اتمی قرار گرفتند و ۲۲۰ هزار نفر در پی این بمب گذاری کشته شدند.

این ۲ مکان امروزه به عنوان مقاصد گردشگری سیاه مورد بازدید قرار می گیرند و هر ساله بیش از ۲۰۰ هزار توریست جذب مکانی می شوند که از آنچه « بدترین حادثه هسته ای در ربع  قرن گذشته » نامیده شده ، دیدن کنند. « گنبد جنباکو » در نزدیکی « پل Aioi » تها بنایی بود که علی رغم آسیب دیدگی شدید به عنوان ناظر خاموشی بر جنایت بشر سر پا باقی ماند.

این بنا امروزه به عنوان نمادی از این حادثه ، مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

هیروشیما پس از حمله بمب اتمی
هیروشیما پس از حمله بمب اتمی

همچنین در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۱۱ زلزله باشدت ۹۰ ریشتر در زیر آب های سواحل شرقی ژاپن موجب سونامی عظیمی شد که مناطق ساحلی را در هم کوبید و علاوه بر کشتن و یا ناپدید شدن ۱۹ هزار نفر ، با ویران کردن نیروگاه هسته ای و انتشار مواد رادیو اکتیو سراسر منطقه را آلوده و غیرقابل سکونت کرد.
هرساله در روز ۱۰ اوت مراسم بزرگداشتی برای یادبود قربانیان بمباران های هسته ای در پارک یادمان جنگی شهر ناکازاکی برگزار می شود.

خرابه های تایتانیک در آتلانتیک :

کشتی تایتانیک در ۱۰ آوریل سال ۱۹۱۲ اولین و آخرین سفر دریایی خود را از بندر « ساوتهمتپون » در انگلیس به سمت نیویورک آغاز کرد و تنها ۴ روز بعد یعنی در ۱۴ آوریل و در نتیجه برخورد با یک کوه یخی این کشتی عظیم و مجلل در دریا غرق شد.

در این حادثه دریایی از ۲۰ هزار و ۲۲۳ نفر مسافر تنها ۷۰۶ نفر نجات یافتند. غرق شدن کشتی تایتانیک بزرگترین و مشهورترین حادثه دریایی قرن بیستم بود و همچنان لاشه این کشتی در دریا باقی مانده و خانه ماهی ها و جلبکان دریایی شده است.

کشتی تایتانیک
کشتی تایتانیک

بسیاری از قسمت های لاشه غرق شده کشتی تایتانیک را به دلیل فرسودگی و ظرافت نمی توان حرکت داد با این وجود یک تکه از عرشه کشتی در سال ۱۹۹۸ از بدنه جدا شده و به سطح آب آورده شد. این قطعه کشتی به موزه ای در شهر بوستون منتقل شد اما در سال ۲۰۰۶ در سقف مرکز خرید متریون در شهر سانفرانسیسکو قرار گرفت.

آمفی تئاتر رم :

کولوسئوم معروف ترین آمفی تئاتر بیضی شکل جهان است که تعداد ردیف های صندلی آن به ۵۰ هزار و دارای ۸۰ در ورودی است. ساخت کولوسئوم توسط Vespsian ( وسپاسین ) امپراطور سالهای ۹۶ تا ۷۰ رم پایه گذاری شد ، پس از آن پسرش Titus ( تیتوس ) در سال ۸۰ بعد از میلاد آنرا دنبال کرد که نهایتا” توسط Domitan ( دومیتن ) برادر تیتوس که در سال ۸۱ بر وی غلبه کرد و جای امپراطور رم نشست کامل شد.

آمفی تئاتر کولوسئم در رم
آمفی تئاتر کولوسئم در رم

در کولوسئوم گلادیاتورها با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می جنگیدند و اسباب سرگرمی تماشاچیان خود را که اغلب اشراف بودند فراهم می کردند. بعضی اعدام ها مانند اعدام با رها سازی حیوانات وحشی نیز در کولوسئوم انجام می شده است. در این بنای عظیم هزاران گلادیاتور کشته شده اند.

تور قاتل معروف جک درنده لندن :

در سال ۱۸۸۸ در منطقه « وایت چاپل » لندن قتل های زنجیره ای باعث رعب و وحشت زنان شده بود. قاتل این قتل ها که خود را جک درنده معرفی کرده بود قربانیان خود را که زن های شب گرد بودند به طور فجیعی سلاخی می کرد. جک درنده ردپاهایی از خود در صحنه های مختلف جنایت بر جا می گذاشت ، از جمله این ردپاها ، یک پیشبند چرمی خونین بود. او حتی یک بار با گستاخی تمام اعضای بدن قربانی خود را برای (اسکاتلند یارد ) پلیس انگلستان فرستاد.

تور جک درنده در لندن
تور جک درنده در لندن

تور گردشگری سیاه جک درنده در شب برگزار می شود و دقیقا” به مکان هایی می روند که این قاتل جنایت هایش را در آن مرتکب شده است. جک درنده هیچ وقت شناسایی نشد و پلیس انگلستان از دستگیری آن عاجز ماند و برای همیشه به عنوان یک معما باقی ماند.

ارگ بم :

در ساعت ۵ و بیست و هشت دقیقه صبح روز جمعه پنجم دی ماه سال ۱۳۸۲ زلزله ای به قدرت شش و سه دهم ریشتر در شهر تاریخی بم ، شهر قنات ها ، خشت ها و درختان خرما اتفاق افتاد و بسیاری از محله های آنرا ویران کرد.

ارگ تاریخی بم بزرگترین بنای خشتی جهان به مساحت تقریبی ۲۰۰ هزار متر مربع از مجموعه بناهای خشتی است که بیش از ۲۰ قرن مورد سکونت اهالی شهر بم قرار گرفت. برای تخمین زدن قدمت واقعی این پدیده شگفت انگیز تاریخی ، مدارک و مستندات قابل توجهی در دست نیست اما با توجه به متون تاریخی و نقل قول های پیشینیان به نظر می رسد شروع ساخت و احداث این مجموعه عظیم به دوران هخامنشی باز می گردد. زلزله در طی چند ثانیه این ارگ زیبا را به ویرانه ای تبدیل کرد و در حال حاظر ارگ بم به یکی از مقاصد گردشگری سیاه تبدیل شده است.

ارگ بم
ارگ بم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته