ایرانگردی

قبرستان جن ها

قبرستان جن ها در کنار کوه پیلوند در سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان های ایران است و پس از استان خراسان ،دومین استان وسیع ایران به حساب می آید که در جنوب شرقی کشور واقع شده است.

مرزهای طولانی آبی و خشکی سیستان و بلوچستان با افغانستان، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس موقعیت خاصی را به این استان بخشیده و گویش های مختلف ، چند قومیتی و چندگانگی مذهبی و تعلقات قومی و قبیله ای از دیگر ویژگی های این استان است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۵ استان سیستان و بلوچستان  دارای هفت شهرستان، ۲۹ بخش، ۱۶شهر، ۹۲ دهستان و ۶۰۳۸ آبادی دارای سکنه بوده است.
شهرستان‌های آن عبارتند از: ایرانشهر، چابهار، خاش، زابل، زاهدان، سراوان و نیک شهر.

چابهار:

چابهار جنوبی ترین شهر استان سیستان و بلوچستان است که بخاطر نزدیکی به منطقه استوایی از تغییرات دمای اندکی در فصول مختلف سال برخوردار است.در واقع این شهر زمستان و پاییز ندارد و همواره هوای این شهر بهاری است. دلیل نام گذاری این شهر به چابهار هم همین مطلب است یعنی چهار بهار  در ۴ فصل سال.

این شهر در زمان قدیم بندر تیس نام داشت که خرابه های آن در ۹ کیلومتری چابهار امروزی واقع است.
قدمت این روستا به ۲۵۰۰ سال قبل می رسد و نام آن در کتاب های فتوحات اسکندر مقدونی  به عنوان تیز معروف بوده که بعدها به تیس تبدیل شده است.

قبرستان جن ها:

این قبرستان بر روی تپه ای در پای کوه پیل بند (یا پیلوند) در روستای تیس قرار دارد و به قبرستان شماره یک معروف است  و اگر چه قبرستان انسان ها هم در نزدیکی قبرستان جن ها قرار دارد ولی  اهالی این روستا به گونه ای به قبرستان می روند که به تاریکی هوا  برخورد نکنند چرا که آنها  اعتقاد دارند در شب ها جن ها به بالای سر امواتشان می آیند و به مرثیه سرایی می پردازند و اگر کسی در نزدیکی آن مکان باشد مورد نفرین آنها قرار میگیرد و چند روز  بعد میمیرد.

قبرستان جن ها
قبرستان جن ها

شکل این قبرستان به گونه ای است که از  توان ساخت انسان خارج است . قبر های کوچک و بزرگی که در دل صخرهای  سنگی حفر شده اند  با سنگ قبرهای عظیم الجثه سوال های زیادی را ایجاد میکند ، چه کسی این قبرها را درست کرده است؟  با چه وسیله ای در دل سنگ، قبر ایجاد کرده اند؟ قبرهای با بزرگی ۲۲۵ سانتی متر متعلق به چه کسانی است؟ و چون انسان ها پاسخی برای این پرسش ها ندارند ساخت این مکان را به نیروهای ماورالطبیعه نسبت می دهند مثل جنیان و باور دارند این مکان قبرستان جن ها است.

قبرستان جن ها
قبرستان جن ها

شاید بگویید چرا جن ها؟  چون میگویند جن ها می توانند  حتی اجسامی با ۵۰۰ تن وزن را جابه جا کنند. برای همین هم هست که ساخت اهرام ثلاثه مصر را هم به جنیان نسبت داده اند. بعضی مردم محلی می گویند که در شب ها از این منطقه صدا های مانند صدای گریه و شیون  شنیده اند برای همین افراد بومی  در شب ها از این منطقه دوری میکنند. به نظر شما قبرستان جن ها واقعیت دارد؟

قبرستان جن ها
قبرستان جن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته