جهانگردی

ارمنستان

ارمنستان را بهتر بشناسید

ارمنستان کشوری کوچک با مساحت ۲۹۸۰۰ کیلومتر مربع در ناحیه قفقاز جنوبی است که از شمال با گرجستان ، از شرق با جمهوری آذربایجان ، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم مرز است. پایتخت کشور ارمنستان ، ایروان است.

این کشور در مجموع ۷ استان دارد که هر کدام از طبیعت زیبا و بکر بهرمند هستند از جمله این استان ها می توان از ایروان ، کوتایک ، تاووش ، وایوتس جور ، آرماویر ، آرارات و سیونیک نام برد.

وجه تسیه :

برای اولین بار نام ارمنستان ( Armenia ) به عنوان نام یک کشور و ارامنه ( Armenians) به عنوان نام یک ملت در یک کتیبه به خط میخی از یکی از پادشاهان پارسی در ( ۵۲۲ – ۴۸۶ قبل از میلاد ) ذکر شده است و در قرن پنجم برای اولین بار بر روی نقشه جهانی بابلیان ظاهر گردید.

پیشینه ارمنستان :

ارمن ها از نژاد هند و اروپایی بوده و در قرن ۶ یا ۷ پیش از میلاد به سرزمین اورارتو وارد شدند ، آنجا را فتح کرده و زبان خود را در آنجا رواج دادند. سپس ساکنان اولیه اورارتو در میان آرمن های هند و اروپایی حل شدند و این ادغام باعث شد که ملت جدید را دیگران آرمن و یا ارمن و خود ، های ( Hay ) بخوانند.

ارمنستان را اغلب به عنوان یک موزه در فضای آزاد ( Open air museum ) می شناسند.

در نزدیکی شهر سیسیان مجموعه ای از سنگ های عظیم وجود دارد که به صورت ردیفی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و فرم یک دایره را تشکیل داده اند که به کاراهانج شهرت دارند به گفته محققان و باستان شناسان این بنای تاریخی در قرن ششم ساخته شده است ، در آن زمان به عنوان رصد آسمان و ستاره شناسی قرار گرفته است در بسیاری از این بناها شکاف های ایجاد شده است که دقیقا شبیه ستارگان آسمان می باشد ( Armenian Karahunj in ) ،  بیش از ۵۰۰ بنای تاریخی و نقاشی مربوط به زمان قبل از تاریخ که بر روی غار کشیده شده است و همچنین سیستم آبیاری ، قلعه ها ، صعومه ها ، ساختمان های سکولار ، خاچکار که تا به امروز باقی مانده است در سراسر ارمنستان مدرن امروز پراکنده شده است.

"<yoastmark

بایرون ( Byron ) شاعر انگلیسی زبان می نویسد : در سراسر جهان سرزمین دیگری را نمی توان یافت که به شگفت انگیزی سرزمین ارمنستان باشد.

آب و هوا در ارمنستان :

آب و هوا در ارمنستان معتدل و در زمستان بسیار سرد می باشد ، آب و هوای این کشور به غیر از مناطق کوهستانی ، آب و هوای بسیار معتدل و مناسب دارد که همین مزیت ارمنستان را به کشوری توریستی تبدیل کرده است. تابستان های ارمنستان دارای آب و هوای بسیار خوب است که به ۲۵ درجه سانتی گراد می رسد ، این دما در نواحی کوهستانی آرارات به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد.
پاییز و اواسط بهار بهترین فصل برای بازدید از ارمنستان است همراه با آب و هوای ملایم و آفتابی، رنگ های روشن ، منظره ها و فراوانی میوه های پاییز.

مذهب مردم ارمنستان :

ارمنیان بیش از گرویدن به دین مسیحیت بت پرست بوده و بت های بیشماری از جمله آناهید را می پرستیدند. پس از ظهور مسیحیت و از قرن اول میلادی نحستین پیام آوران مسیحیت وارد ارمنستان شدند و به تبلیغ این دین پرداختند.
با اینکه از همان ابتدا و به ویژه آغاز قرن دوم میلادی به بعد عده ای از مردم ارمنستان به دین مسیحیت گرویدند. ولی تا پایان قرن سوم میلادی بت پرستی همچنان اصلی ترین مذهب حاکم بر این کشور بود، در واقع مقدر بود که مسیحی کردن ارمنستان نوسط گریگور مقدس صورت گیرد.

کلیسای گریگوری
کلیسای گریگوری

گریگور ( Gregory ) منسوب به خانواده اشکانیان و بنا به روایتی ، همان مردی بود که به تحریک شاهان ساسانی ، خسرو اول پادشاه ارمنستان را کشته بود. گریگور و همه افراد خانواده اش ، در شهر کاپادوکیه ، واقع در شرق آسیای صغیر مقیم شدند و در آنجا گریگور با آموزه های مسیحی آشنا گردید و مسیحی شد.

اکثر مردم این کشور پیرو کلیسای حواری ارمنی هستند که نزد ایرانیان با نام کلیسای گریگوری شناخته می شود و کلیسای ملی ارامنه محسوب می شود. کلیسای حواری ارمنی از اولین کلیساهای دنیای مسیحیت است و جزء کلیسای ارتدوکس شرق به شمار می رود.

غذاهای ارمنی :

ارمنی ها از نظر ذائقه و طعم غذاهایشان خیلی به ایرانی ها شبیه هستند. مرکز شهر ایروان بهترین جا برای شکم‌گردی و تست غذاهای ارمنستان است. از نظر خیلی از بازدیدکنندگان، اگر کافه‌ها و رستوران‌ها را از ایروان بگیرند، شهر نسبتاً خالی می‌شود. قیمت مناسب و منوهای متنوع باعث شده ارمنستان یکی از مقاصد اصلی خوش‌خوراک‌ها باشد.

غذاهای ارمنی
غذاهای ارمنی

غذاهای ارمنی بیشتر غذاهای اروپایی است که شامل سوپ ، انواع کبابها ، دلمه و حلیم است. استفاده از برنج در غذاهای ارمنی بسیار کم است و تقریبا شباهتی به طبخ برنج ایرانی ندارد. آنها به جای برنج از سیب زمینی استفاده می کنند که در کنار بادمجان و انواع پنیر ها جایگاه ویژه ای در سفره ارامنه دارد.

واحد پول ارمنستان:

در حال حاظر درام واحد پول ارمنستان است ، این پول که نام آن از درهم گرفته شده است از ۲۲ نوامبر سال ۱۹۹۳ در این کشور جریان یافت. تا پیش از این تاریخ ارمنستان که یکی از جمهوری های شوروی سابق بود از واحد پول روبل استفاده می کرد.
هر درام معادل تقریبا ۲۸ریال ایران است.سکه های ۱۰ و ۲۰ و ۵۰ و ۱۰۰ و ۲۰۰ و۵۰۰ درامی و اسکناسهای ۵۰ تا ۵۰۰۰۰ درامی در این کشور رایج است.

"واحد

ارمنستان تاریخ مشترک زیادی هم با ایران داشته است . ایروان صدها سال قبل بارها در نبرد ایران و عثمانی ، به تاراج رفت و دوباره به ایران بازگشته است ، تا این که در سال ۱۸۲۸ به دنبال جنگ ایران و روس و بر اساس عهدنامه ترکمن چای ، از تسلط ایران رسماً خارج شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته