ایرانگردیعجایب جهان

دره اجنه مکانی زیبا یا ترسناک ؟

دره اجنه در 60 کیلومتری شهر مقدس مشهد قرار دارد

دره اجنه یکی از دره های فرعی دره اخلمد واقع در روستای اخلمد از توابع شهرستان چناران است که در شصت کیلومتری شهر مقدس مشهد قرار دارد. ارتفاع این دره حدود ۱۴۴۰ متر از سطح دریا می باشد.

اخلمد یکی از زیباترین مکان های ایران زمین و دارای قدمت چند هزار ساله است که از نظر لغوی اسمی پارسی و نام دهی در نزدیکی مشهد است و نقل شده موقع تهاجم اعراب به خطه خراسان مردمان این ناحیه به این محل پناه می برند و سرداری عرب به نام ( خالد ) مامور فتح این دره بوده است ، مردمان این دیار هرگاه سربازان خالد را می دیدند فریاد می زدند خالد آمد خالد آمد و به تدریج اسم این دره به اخلمد یا اخلومد تبدیل شد.

نمایی از آبشار دره اجنه
نمایی از آبشار دره اجنه

در این دره آبشارهای متعددی با بیش ترین مقدار حجم آب و زیبایی خیره کننده ای یافت می شوند که ارتفاع آن ها حتی به ۴۰ متر نیز می رسد. در زیر آبشار ها نیز به دلیل آهکی بودن جنس سنگ های دره حفره های عمیق دایره مانندی تشکیل شده است. آب و هوای دره اجنه نیز به صورت چهارفصل و اغلب مطلوب است.

در مورد نام اجنه نیز باید این طور ذکر کرد که به علت داشتن راه های تنگ ، باریک و تاریک  و آب رو ، به این نام معروف است از آنجا که در زبان عربی کلمه جن به معنای ناپیدایی ، خفا و تاریک بودن است.

دره اجنه
دره اجنه
دره اجنه در روستای اخلمد
دره اجنه در روستای اخلمد

بازدید از این جاذبه طبیعی را به همه مسافران شهر مقدس مشهد توصیه می کنیم.

1 thought on “دره اجنه مکانی زیبا یا ترسناک ؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته