ایرانگردیهتلگردی

دهکده گردشگری عباس برزگر

عباس برزگر دستفروشی که میلیاردر شد

عباس برزگر

اقامتگاه عباس برزگر در روستای امام زاده بزم در چندکیلومتری شهرستان بوانات در استان فارس است. اقامتگاهی که اکثرا اتاق های آن برای سال های متمادی رزرو شده است و به سختی می توان اتاق خالی برای اقامت پیدا کرد. جالب است بدانید که عباس برزگر تا حدود سال ۱۳۷۸  هیچ پولی نداشته است و اکنون به یک سوپر میلیاردر تبدیل شده است. با ما همراه باشید تا زندگی نامه این انسان با اراده و کارآفرین را مرور کنیم. عباس برزگر مرد ساده و بی آلایش روستایی از صبح تا شب کارگری و بنایی می کرده تا بتواند خرج خانواده اش را بدهد. او خیلی وقت ها سنگ قبر میشسته و میوه هایی که خیرات می داده اند را جمع کرده و به خانه می برده است. بعد از کلی کارگری و دوندگی می تواند خانه ای در جنوب شهر شیراز بخرد اما او به سختی می توانسته زندگیش را بگذراند. بنابراین خانه اش را می فروشد و به روستای بزم برمی گردد و در آنجا ۸۰متر زمین ، یک بقالی و یک طویله میخرد. کم کم بقالی را بزرگتر و به سوپر مارکت تبدیل می کند.

عباس برزگر
عباس برزگر

یک اتفاق که بی شباهت به معجزه نیست زندگی عباس را دگرگون می کند : یک شب بارانی ۲ موتور سوار آلمانی که از پاسارگارد به کرمان می رفتند راه را گم  می کنند و به خانه عباس پناه می برند او و خانواده اش که دلشان به حال آنها میسوزد از آنها در خانه شان پذیرایی می کنند. خانم او از کته گوجه ای که برای شام برای خودشان آماده کرده بود به آنها میدهد و بعد از شام از انها با چایی زنجبیل پذیرایی می کند . موتورسواران شب را در خانه عباس می خوابند و بعد از صبحانه مختصری ، از آنها خداحافظی می کنند و می روند. عباس بخاطر پذیرایی ساده و شام مختصرش خجالت زده بوده است اما او نمی دانست روزگار چه خواب خوشی برای او دیده است. ۲ماه بعد ۵ نفر آلمانی با مترجم به خانه عباس آمدند و درخواست می کنند شب را در خانه عباس بمانند و کته گوجه بخورند! عباس تعجب می کند و درابتدا قبول نمی کند ولی آنها بسیار اسرار می کنند و می گویند دوستانشان به آنها گفته اند که از برلین تا چین بهترین غذا را در خانه او خورده اند. عباس از آنها در خانه شان پذیرایی می کند و آنها ۲۰۰ هزار تومان برای تشکر به عباس می دهند. این اتفاق باعث می شود جرقه ای در ذهن عباس زده شود او با خود میگوید درآمد یک ماه من ۳۰ هزار تومان است در حالی که من توانستم یک شبه ۲۰۰ هزار تومان در بیاورم . بنابراین او شروع به جذب توریست میکند. به آژانسهای هواپیمایی شیراز و اصفهان میسپارد که برایش مسافر بفرستند. آنها از اقامتگاه عباس بازدید میکنند و برایش کم و بیش مسافر میفرستند تا این که یک اتفاق جادویی او را در دنیا معروف میکند. در سال ۲۰۰۶ ، ۲ مسافر از استرالیا ، برای اقامت در اقامتگاه عباس برزگر به روستای بزم سفر کردند. عباس طبق معمول  آنها را به ماهیگیری و گردش در روستا میبرد . یکی از گردشگران که گویا دل و دماغ نداشته توجه اش را جلب می کند عباس از همراهش جریان را می پرسد و متوجه میشود که آن روز ، روز تولدش است دختر عباس (زهرا ) با انعام هایی که جمع کرده بود برای آن توریست کیک و شمع میخرد و برای او تولد میگیرند. توریست استرالیایی از این اتفاق بسیار شگفت زده میشود و از شدت خوشحالی شروع به گریه کردن میکند و از جشن تولدش با دوربین حرفه ای عکسهای زیادی می گیرد

خوشحال کردن یک توریست توسط زهرا برزگر
خوشحال کردن یک توریست توسط زهرا برزگر

دو ماه بعد از آن جریان آقای یزدان پناه مجری تلوزیون ، صدا و سیما فارس به عباس زنگ میزند و می گوید : تلویزیون استرالیا عکس های تو و اقامتگاهتان را پخش کرده است و تو مشهور شدی . او توضیح میدهد : آن کسی که دو ماه پیش برایش تولد گرفتید پدرش صاحب یک شبکه تلویزیونی در استرالیا بوده و مستند شما را پخش کرده است .

بعد از آن اتفاق چند شبکه خارجی دیگر از اقامتگاه عباس برزگر بازدید کردند. روز به روز تعداد مسافران او بیشتر و بیشتر می شد و با پولهایی که به دست می آورد خانه اش را گسترش می داد . خانه ۸۰ متری رو به ۱۰۰ متر ، ۲۰۰ متر ، و به هزار متر گسترش داد و درآمد ماهیانه ۷۰ هزارتومان به ماهیانه ۱۰ میلیون هم رسید ؛ اما او هر چه درآمد داشته است هزینه می کرده تا بتواند منطقه بزرگتری را برای گردشگری و جذب توریست آماده کند او مجبور می شود اکثر زمین های اطراف را با چند برابر قیمت واقعیش بخرد. دهکده گردشری او اکنون به ۱۲۰ هزار متر رسیده است.

دهکده گردشگری عباس برزگر
دهکده گردشگری عباس برزگر

دهکده تفریحی عباس برزگر

وقتی مسافران از راه می رسند زهرا با لباس قشنگ محلی به استقبال آنها میرود و برایشان اسپند دود میکند. تمام خوراکی ها توسط خود عباس و خانواده اش کشت و برداشت می شود و همگی ارگانیک هستند.

استقبال از مهمانان
استقبال از مهمانان

توریست ها از روستای بزم و چادر عشایر دیدن می کنند و از این همه سادگی لذت میبرند . آنها از طویله گوسفند ها و از مراحل پخت نان دیدن میکنند و در سر تا سر این بازدید ها باهیجان عکس میگیرند. بچه های او که دیگر الان به زبان انگلیسی مسلط هستند راهنمایان گردشگران هستند.

پرورش گوسفند در اقامتگاه عباس برزگر
پرورش گوسفند در اقامتگاه عباس برزگر

 

بازدید توریست ها از مراحل پخت نان
بازدید توریست ها از مراحل پخت نان

حالا شهرت عباس برزگر به اندازه ای رسیده است که تمام ظرفیت اقامتگاه منحصر به فردش در ٣۶۵ روز سال اشغال می شود. می گویند درآمدش تا سال ۱۴۰۰به اندازه تمام صادرات نفت ایران خواهد رسید. یونسکو در کتاب راهنمای گردشگری خود ، تور عشایری او را به عنوان شگفت انگیزترین تجربه گردشگری در ایران معرفی کرده است.

خانواده عباس برزگر
خانواده عباس برزگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!
بسته