سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

روستای اخلمد ، خراسان رضوی , مشهد

  • روستای اخلمد

روستای اخلمد

روستای اخلمد در ۸۴ کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد – قوچان واقع شده است. اخلمد روستایی سرسبز پوشیده شده از باغ های میوه است که آبشار باشکوه، کوه های مسطح و باغات فراوان آن مناظری بدیع برای گردشگران ایجاد کرده است.

این روستا یکی از گردشگاه ها و مکان های تفریحی طبیعی است که گردشگران زیادی به آن جا سفر می کنند و از طبیعت زیبای آن و لطافت و هوای پاک این روستا و آبشار زیبایش لذت می برند.

در حقیقت این روستا در دره ای در دل کوه های بینالود قرار گرفته است. این کوه ها دنباله ی رشته کوه های البرز است. رشته کوه های اخلمد نیز به کوه های بینالود وصل است.

قدمت چند هزار ساله این روستا هم قابل توجه است. زمین و رسوبات این منطقه به دلیل پیدایش فسیل های آمونیت متعلق به اواخر دوران ژوراسیک است.

این دره چندین آبشار فصلی و دائمی دارد. آبشار اخلمد در 2 کیلومتری روستای زیبای اخلمد قرار دارد و از زیباترین آبشارهای این استان است.

آبشار اول ۲۳ متر ارتفاع دارد و این زیبایی را تکمیل می کند بعد از گذشتن از این آبشار و به فاصله یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با حدود ۸۵ متر ارتفاع قرار دارد.

آبشار اخلمد در تابستان های گرم مشهد هوا را مانند بهار خنک و مطبوع می کند. به همین دلیل مردم منطقه این مکان را به آبشار اخلمد می شناسند.

به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان، آبشار اخلمد در ماه‌ های ابتدای سال بیشترین آب را دارد که زیبایی فریبنده ای به نمایش می گذارد.

آبشار اخلمد مشهد به دیواره های عمودی و بلند کوه های آن،‌ هوای پاکیزه و ییلاقی،‌ و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است.

اخلمد

این دره دارای دیواره های سنگی و پوشش گیاهی متراکم می باشد.

آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است . از دیواره های معروف آن می‌توان به دیواره سفید، الله اکبر و عقاب اشاره کرد.

این دره دارای دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰متر می باشد که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگ نوردی در ایران می باشد

در وجه تسمیه اخلمد گفته می شود موقع حمله اعراب به خراسان مردم این سرزمین به این جا پناه آوردند. خالد سردار عرب ماموریت داشت این دره را فتح کند مردم هم هر وقت سربازان خالد را می دیدند با صدای بلند فریاد می زدند خالد آمد خالد آمد و کم کم اسم این دره به اخلمد یا اخلومد تبدیل شده است.

از دیگر جاذبه های روستای تاریخی اخلمد، بند اخلمد و غار اخلمد است که از جاذبه‌ های کم نظیر این منطقه گردشگری به حساب می آید.

در همان ورودی دره اخلمد بندی وجود دارد که از نظر تاریخی دارای اهمیت است. این بند حدودا در نیمه اول سده نهم به وسیله شاهزاده میرزای تیموری پسر شاهرخ نوه نابینای نادرشاه افشار و حاکم آن زمان شهر توس ساخته شده است. این بنا از آثاری است که مورد توجه علاقمندان به آثار و بازمانده هایی تاریخی است.

غار اخلمد

اگر به این منطقه گردشگری سری زدید کمی هم دل و جرات به خرج دهید و به غار اخلمد بروید. این غار به دلیل وجود راه های تنگ و تاریک و باریک به «دره اجنه» معروف شده است.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400