سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

ییلاق شاندیز ، خراسان رضوی , مشهد

  • ییلاق شاندیز

ییلاق شاندیز

ییلاق شاندیز که در 38 کیلومتری غرب شهر مشهد واقع شده است یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مشهد است. این منطقه که امروزه به یکی از شهرهای استان خراسان رضوی بدل شده، دارای آب و هوای بسیار خنک ودل نوازی است.

شاندیز از دیرباز به عنوان یکی از ییلاقات دشت توس مورد توجه بوده است.

منطقه توس در سده های گوناگون، دارای جایگاه ویژه ای بوده که این اهمیت سبب ایجاد راه های ارتباطی گوناگون با این منطقه می شد و در گذشته راه کاروانروی تابستانی مسیر شاندیز به توس از پستی و بلندی های همین منطقه عبور می کرده است.

وجود باغهای انبوه، مناظر متنوع، آب و هوایی دلچسب و رودخانه‌های پر آب و دره‌های متعدد، این منطقه را به یکی از محورهای اصلی گردشگری استان بدل ساخته که ساکنین مشهد و مسافران و گردشگران بسیاری را همه روزه به سمت خود جذب می کند.

در انتهای شاندیز و در مجاورت میدان قرمه خوران این شهر، پارک جنگلی ایجاد شده که با برخورداری از آب فراوان و درختان سر به فلک کشیده، یکی از بهترین مناطق برای طبیعت گردی و سپری کردن روزهای گرم سال بشمار می آید.

در این منطقه درختان متعددی شامل چنار، سپیدار، اشن، ارغوان و ارس است.

این تنوع در حیات وحش آن نیز به چشم می خورد که از گونه های شاخص آن می‌توان به گوسفند وحشی، گراز، گرگ و… اشاره کرد.

همچنین هدهد، توکای سیاه، دم جنبانک و… در فهرست پرندگان این منطقه قرار دارد.

شاندیز علاوه بر جاذبه های طبیعی و چشم انداز های زیبا دارای جاذبه های تاریخی و تفریحی بسیاری است.

شاندیز

از جاذبه های دیدنی شاندیز می توان به موزه رباط ویرانی، شهر رویایی پدیده، پیست موتور کراس ویرانی، ورزشگاه ثامن و پیست اتومبیل رانی و آرامگاه شیخ حافظ ابردهی اشاره کرد.

در اواخر دوره صفوی، برای رفاه حال مسافرانی که از مسیر شاندیز و دشت توس عبور می کردند، کاروانسرایی ایجاد شد که به «رباط ویرانی» معروف است. این بنا که به دلیل ساخته شدن در منطقه ای کوهستانی، فاقد حیاط مرکزی بوده و دارای ۹غرفه با طاق های جناقی است.

«رباط ویرانی» از سال ۱۳۸۵به عنوان مرکزی برای معرفی مشاغل سنتی استان خراسان رضوی به ویژه شهر مشهد تغییر کاربری داده است.

در بخش‌های مختلف این مجموعه می توان صنایع دستی از جمله فیروزه تراشی، زین‌سازی، گاری‌سازی، جاروبافی، حصیربافی، عطاری و گیاهان دارویی، پوستین دوزی و حلاجی و کفاشی را تماشا کرد.

«مجتمع تفریحی و تجاری تعطیلات پدیده»، یکی از جدیدترین مجموعه های تفریحی و تجاری مشهد بوده که از امکاناتی مانند پیست پاتیناژ، مرکز خرید، خیابان سنگ فرش، خیابان غذا و رستوران های ملل برخوردار است.

در محل روستای ویرانی و در تپه های مشرف به این روستا، پیست موتور سواری ایجاد شده که علاقه مندان می توانند برای استفاده از آن و نیز بازدید به این پیست بروند.

همچنین در مسیر جاده مشهد به شاندیز و در محل روستای حسن آباد، ورزشگاهی بزرگ با امکانات ویژه ایجاد شده است.

این ورزشگاه امکاناتی مانند زمین چمن فوتبال، چندین زمین فوتسال، پیست موتور سواری و پیست اتومبیل رانی دارد که می تواند هیجان شما را در شاندیز به حد اعلی برساند.

همچنین بقعه و بنایی در غرب شهر شاندیز ابتدای روستای ابرده وجود دارد که متعلق به حافظ بهاءالدین عمر ابردهی از مهمترین شیوخ توس بوده است.

سوغات مهم این شهر، صنایع دستی و به ویژه پوستین‌دوزی است. پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر بشمار آمده و کلیه محصولات پوستی مانند کت و کلاه و …از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌گردد.

اگر قصد تفریح در شاندیز دارید به یاد داشته باشید که غذای معروف آن را در رستوران پدیده شاندیز امتحان کنید. غذای معروف شاندیز، شیشلیک بوده که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می‌شود و شهرت جهانی دارد.

 شاندیز


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400