سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

آرامگاه خواجه مراد ، خراسان رضوی , مشهد

  • آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد، آرامگاهی واقع در دل کوه های خراسان است که از نظر گردشگری مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

خواجه مراد لقب «ابوحبیب هرثمه بن اعین» یکی از اصحاب امام رضا (ع) بوده است. به دلیل اینکه مردم به کرامات وی ایمان داشتند ایشان را لقب خواجه مراد نامیدند.

آرامگاهی در حوالی شهر مشهد قرار دارد که به خواجه مراد نسبت داده شده است. این آرامگاه در ۱۵کیلومتری جنوب شرق مشهد و در دامنه کوه‌های امتداد یافته از رشته کوه بینالود واقع شده است.

آرامگاه خواجه مراد در حال حاضر بسیار بزرگتر از حالت اولیه ی خود است. این بنا در ابتدا یک اتاق چهار ضلعی به ابعاد ۴متر در ۴.۵متر بوده است و اتاق هایی که در اطراف آرامگاه به چشم می خورند بعدا برای سکونت زائران ساخته شده اند.

این مقبره دارای ایوان بزرگی با ارتفاع 5 متر است که آیینه کاری زیبایی بر روی آن انجام شده است و قسمت پشت کناره‌های ایوان با کاشی های هفت رنگ تزیین شده است که جلوه خاصی به بنا داده است. دو گل دسته کم ارتفاع کاشی کاری شده در بالای ایوان و در دو سمت آن نیز به زیبایی بنا افزوده است.

ایوان آرامگاه به همت خواجه اباصلت آینه کاری شده است و بر پیشانی بنا برو روی کاشی ها نوشته شده مقبره شریفه هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد که در سال ۲۱۰هجری قمری وفات یافته اند.

این بنا اکنون توسط اداره اوقاف و امور خیریه خراسان اداره می شود.

در کنار آرامگاه خواجه مراد که در کمرگاه ساکت و دور افتاده کوه قرار دارد چشمه آبی است که خود باعث جذب گردشگر شده است.

همچنین در اطراف آرامگاه وی اتاق هایی برای اقامت زائران، رستوران، پارکینگ و بازارچه به چشم می خورند که به آبادسازی منطقه و رفاه حال گردشگران بیش از پیش کمک کرده اند.


آدرس : مشهد، 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد
موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400