سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

آرامگاه خواجه ربیع ، خراسان رضوی , مشهد

  • آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع در شمال غربی مشهد و در انتهای خیابان خواجه ربیع واقع شده است. این بنا توسط شاه عباس صفوی و به توصیه شیخ بهایی در نیمه اول قرن هجری ساخته شده است.

نام خواجه ربیع در تاریخ ربیع بن خثیم است. او از یاران و سرداران علی بن ابی طالب بوده است. وی از اصحاب پیغمیر اسلام بوده است.

وی از قدیمی ترین رجال مدفون در اطراف شهر مشهد است. مدفن او طی چهارده قرن گذشته همواره محلی محترم و زیارتگاه عموم مسلمانان بوده است.

روستایی که باغ آرامگاه خواجه ربیع در آن واقع شده روستای «حسین‌آباد خواجه ربیع» نام دارد و از موقوفات مزار خواجه است.

باغ خواجه ربیع یکی از قبرستان‌های مهم شهر مشهد نیز می‌باشد. فتحعلی خان، جد قاجارها که در سال ۱۱۳۹ه‍.ق توسط نادرقلی افشار در همان باغ کشته شده نیز در زیر گنبد مقبره خواجه مدفون است.

مقبره خواجه ربیع بنایی باشکوه در باغی وسیع و مصفا است به همین دلیل مورد توجه و مراجعه ساکنین مشهد و مسافرانی است که به مشهد مشرف می شوند.

بقعه خواجه ربیع از نظر هنری نیز جایگاه والایی دارد.

آرامگاه در نمای بیرونی هشت ضلعی است و در درون چهار ایوانی است. از انتهای ایوان های اضلاع بزرگ راهروهایی به درون باز شده‌اند. بر فراز بنا، گنبدی فیروزه‌ای رنگ قرار گرفته است. ارتفاع این گنبد ۱۸متر می‌باشد.

از میان دیوار و پشت ایوان‌های چهارگانه اصلی، چهار ورودی وجود دارد که به شاه نشین ها راه دارند.

ورودی اصلی از یک ایوان بلند تشکیل گردیده است که در دو طاق نما در پایین و بالا ایجاد شده و در میان طاق نماها، درِ ورودی و پنجره مستطیل شکلی جاسازی گشته است.

درون بنا هم مزین به نقاشی های طلایی رنگ است.

نمای خارجی بنا، از تزئینات جالب و چشمگیری برخوردار است که عمده تزئینات آن به صورت معقلی انجام شده‌است و تزئینات کاشی‌کاری در زیز ایوان نیز، به مجموعه بنا جلوه خاصی بخشیده‌است.

کاشی کاری بنا از نوع یک رنگ و معرق و زیر رنگی است که نقش‌های زیبای هنری و گیاهی و کتیبه‌ها را شکل داده‌اند.

کاشی‌های الوان در نمای خارجی، نقاشی‌های طلایی رنگ بر رویة دیوارة داخلی و نیز دو کتیبه به خط علیرضا عباسی جلوه خاصی به آن بخشیده‌است.

این دو کتیبه زیبا با تاریخ‌های ۱۰۲۶و ۱۰۳۱ه‍.ق در داخل گنبد و ساقه خارجی آن سال‌های احداث و تزیین بنا را می‌نمایاند.


آدرس : مشهد، بلوار قائم، بلوار خواجه ربیع
موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400