سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

آرامگاه نادرشاه و موزه نادری ، خراسان رضوی , مشهد

  • آرامگاه نادرشاه و موزه نادری

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا قرار دارد. دستور ساخت این آرامگاه را نادرشاه خود در هنگام حیاتش داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در خیابان نادری که بعدها به شهدا تغییر نام داد از خشت و گل ساخته شد.

ساختمان تا مدتی بر پا بود تا این که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی در شأن نادرشاه برای وی در همان محل ساخته شود. این کار از سال ۱۳۳۶ شروع و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید.

ساختمان جدید آرامگاه نادرشاه افشار در تاریخ ۱۲ فرودین ماه سال ۱۳۴۲ با حضور محمد رضا پهلوی به همت انجمن آثار ملی ایران در باغ نادری بازگشایی شد.

مجسمه نادر شاه سوار بر اسب به همراه سه تن از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع ساخته شده است.

مجموعه باغ موزه نادری به مساحت 14400 متر مربع  شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و یک موزه است.

موزه نادرشاه نیز از دو تالار تشکیل شده است. تالار اول به تالار اصلی معروف است و دارای انواع سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از جنگ ها و نادرشاه، وسایل سوارکاری مانند زین اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی و دو شمشیر نادرشاه می باشد. تالار دوم شامل انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر است.

آرامگاه نادرشاه


آدرس : مشهد، چهار راه شهدا ، آرامگاه نادر، موزه باغ نادری
موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400