سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

سقاخانه اسماعیل طلا ، خراسان رضوی , مشهد

  • سقاخانه اسماعیل طلا

سقاخانه اسماعیل طلا

سقاخانه اسماعیل طلا، در مرکز صحن عتیق و روبروی پنجره فولاد قرار دارد. سنگ بنای این سقاخانه را نادرشاه افشار نهاد و یکی از فرماندهان فتحعلی شاه، آن را به روکش طلا مزین کرد.

سنگاب ظرف سنگی بزرگی است که در گذشته آن را از آب پر میکرده اند و برای وضوگرفتن یا آشامیدن بکار میرفته است. ماجرا از این قرار است که بین سال‌های 1144 تا 1145ق به دستور نادرشاه افشار سنگابی یکپارچه از سنگ مرمر که از جنگ هرات به غنیمت گرفته بود را در کنار جوی آبی که آن زمان از وسط صحن عتیق عبور می‌کرده نصب می شود تا مردم برای رفع تشنگی از آب درون این سنگ که سه کر گنجایش داشته، استفاده کنند.

اسماعیل خان یکی از سرداران فتحعلی شاه بوده که جان وی را از خطری احتمالی نجات می دهد. آن زمان از طرف یکی از دول های خارجه، بسته‌ای به عنوان هدیه به دربار می رسد و شاه قصد گشودن آن را می کند اما اسماعیل خان که بسته را مشکوک می بیند درخواست دارد این کار در محوطه کاخ به وسیله خدمتگذاران انجام شود تا احتمال سوء قصد از شاه دور بماند.

اتفاقاً هنگام بازکردن، بسته منفجر می شود. شاه برای پاداش از دور اندیشی وی، هم وزن اسماعیل خان به او طلا اهدا می کند. او این طلاها را صرف ساختن جایگاه آن سنگاب می کند تا گنبد و پایه های سقاخانه با روکشی از طلا مزین شود. از آن زمان سقا خانه را «سقاخانه اسماعیل طلائی» نام می گذارند.

اسماعیل خان بر فراز سنگاب پوششی هشت ضلعی و سقفی گنبدی شکل بنا و آن را طلا کاری می کند. سقف گنبدی شکل سقاخانه بر روی پایه‌هایی از سنگ مرمر کنده کاری شده و قرار دارد و سطح آن از بالای کاشی پایه‌ها با خشت های طلا و پیرامون آن با اسماء الله تزيین شده است.

در گذشته آب سقاخانه اسماعیل طلایی از طریق چشمه‌ای به نام چشمه گیلاس در فاصله ۴۸ کیلومتری مشهد امروز تامین می‌شد. بسیاری از زائران با آوردن قمقمه های خالی از این آب را برای تبرک و تیمن و بردن آن به شهر خود برمی دارند.

بسیاری از زائران از سقاخانه حرم امام رضا (ع) آب به نیت شفای بیمارشان برده اند. برخی برای تامین روشنایی اطراف سقاخانه شمع نذر کرده اند و نذر برخی دیگر لیوان هایی است که در اختیار زائران قرار می گیرد. بسیاری در حرم امام رضا (ع) یه یاد جدشان امام حسین (ع) و مشک پرخون سقای کربلا و گلوی خشک شهید شش ماهه عاشورا، آب را با بغض و اشک می نوشند و واقعا که چنین آبی، جز روشنی نیست.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400