سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

  • طرقبه

طرقبه

طرقبه، یکی از جاذبه های بسیار زیبای شهر مقدس مشهد محسوب می شود. طرقبه که در ۱۵ کیلومتری مشهد و در دامنه كوه های بینالود قرار گرفته است، دارای قدمتی طولانی است و به عنوان یکی از مناطق دشت توس به نام تروغبذ در قرون اسلامی مطرح بوده است.

در گذشته طرقبه مشهد یکی از روستاهای کوچک و خوش آب و هوای طوس بوده است، که به عنوان ییلاق در نیمه اول سال مورد استفاده قرار می گرفته است. اما امروزه پس از گذر زمان، به شهر کوچکی تبدیل شده که دارای امکانات تفریحی و گردشگری بسیاری بوده و توجه مسافران و زائران مشهد را به خود جلب کرده است.

طرقبه به معنای آبادی بزرگ می باشد، دلیل این نام گذاری باغ های بزرگ میوه ای است که در این منطقه وجود دارد به طوری که به هر گوشه ای از شهر که نگاه می کنید باغ های میوه انبوهی را می بینید. این باغ ها مملو از درختان میوه گوناگونی می باشند اما معروف ترین محصولی که در طرقبه برداشت می شود گردو است.

علاوه بر باغ های بزرگ و سر سبز طرقبه، از زیبایی های آن چشمه های آب شیرین بسیاری است که در هر گوشه و کنار از دل طبیعت بیرون آمده است. همچنین علاوه بر تمامی این ها رودخانه ای زیبا و چشم نواز از کنار طرقبه مشهد می گذرد.

شغل اکثر بومیان این منطقه کشاورزی بوده و علاوه بر آن پرورش گل و گیاه نیز از مشاغل فعال طرقبه مشهد نیز محسوب می شود.

طرقبه

از غذا های لذیذ طرقبه نیز نمی توان گذشت. غذا هایی نظیر کباب شیشلیک، دیزی، فسنجان، اشکنه یا همان کله جوش و انواع قرمه ها در هیچ جای دیگری نظیر ندارند.

جالب است بدانید دیزی غذای محلی این شهر می باشد، اما شیشلیک پر طرفدار ترین غذای طرقبه مشهد به حساب می آید و بسیاری از گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند زمانی را برای رفتن به شاندیز طرقبه و خوردن شیشلیک در برنامه های خود قرار می دهند.

شیشلیک های این منطقه اساساً بره بریانی و گوشت و استخوان گاو است که به شکل حرف T همراه با برنج سرو می شود.

از غذا های معروف و پر طرفدار خود بومیان آن منطقه فسنجان می باشد، چرا که از محصول باغ‌ های گردو بهترین فسنجان را درست می کنند.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400