سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

روستاى ليوس ، خوزستان , دزفول

  • روستاى ليوس

روستاى ليوس در 73 كيلومترى شمال شهرستان دزفول در بخش سردشت واقع شده است.

على رغم گذشت ساليان زياد از عمر اين روستاى تاريخى، در بافت كهن آن، هنوز هم شاهد نحوه معيشت، فرهنگ و سنن، گويش، آداب و رسوم و برپايى مراسم مختلف به شيوه كاملاً سنتى مي باشيم. اين روستا علاوه بر بافت زيباى تاريخى خانه ها داراى جاذبه هاى گردشگرى طبيعى و بكر شامل كوهستانها ،مراتع بسيار زيبا ، باغهاى ميوه ، رود خانه، آبشار و... مي باشد.  اين روستا داراى يك سبك خاص معمارى مي باشد كه از تمام بخشهاى موجود در يك ساختمان استفاده بهينه مي گردد.

به طور مثال از ستونهاى ساختمان به عنوان انبار گندم استفاده شده است يا طراحى و جنس مصالح ساختمان به گونه اى بوده كه در فضاهاى مختلف دماى مورد نياز براى نگهدارى اجناس و مواد مورد نظر را داشته باشد. معابر عمومى آن داراى ويژگى خاصى مي باشد و به گونه اى طراحى شده كه سرعت و سلامت براى عابر در رسيدن به محل فعاليت در اطراف روستا يا برگشت به منزل فراهم باشد.

چنار و چشمه جارى در كنار آن يكى از چشم اندازهاى زيباى اين روستا مي باشد. از ابنيه تاريخى و مذهبى آن مقبره سيد ولى الدين گوشه مي باشد كه جد سادات گوشه و كاظمينى در دزفول است.  این روستا در فصول بهار و پاييز و زمستان به علت آب و هواى مناسب مي تواند پذيراى گردشگران زيادى از سراسر جهان باشد.


منابع :
اداره میراث فرهنگی دزفول – خانم گیتی فروز
تحقیقات حضوری محمد آذرکیش
سایت iranchto.ir
عکس : محمد آذرکیش

روستاى ليوس


سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400