سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

پل قديم (ساسانی) دزفول ، خوزستان , دزفول

  • پل قديم (ساسانی) دزفول

پل قديم دزفول مهمترین اثر تاریخی شهر دزفول می باشد اين پل كه دو منطقه شرقي و غربي  را به هم وصل مي سازد ، در حقيقت يكي از راه هاي رابط منطقه جندي شاپور و سرزمين بين النهرين بوده ، كه به دستور شاپور اول ساسانی پس از پيروزي بر والرين امپراطور روم و با بكارگيري اسراي رومي در سال 263 میلادی ساخته شده است. و هنوز با گذشت نزدیک به 18 قرن از احداث آن و  با وجود تغيير و تحولات مختلفی که در طول عمر خود داشته، هنوز به شكل تقريبي اوليه اش ، به يادگار مانده است و زينت بخش و مايه افتخار اين گوشه از سرزمين ماست و نام شهر دزفول (دژپل) به سبب وجود چنين بناي با شكوهي است.

پل قدیم دزفول به دلیل اهمیت ارتباطی خود، در روزگاران گذشته در دوره های مختلف از جمله ديلمي ، صفوی ،قاجار وپهلوی  تعمير و مرمت شده است.

پل تاريخي دزفول با گذشته سالیان درازهمچنان پابرجاست و به عنوان قديمي ترين پل استوار جهان شناخته مي شود. اين پل به شماره 84 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است و با توجه به قدمت و اثر بخشی آن می تواند یکی از آثاری باشد که در فهرست میراث جهانی نیز به ثبت برسد.

در سال 1390 با ساخت میدانی آجری در ورودی آن توسط شهرداری این شهر با همراهی میراث فرهنگی کاربری پل بعد از نزدیک به 1750 سال به گردشگری تبدیل شد و در حال حاضر یکی از دیدنی ها و جاذبه های مهم شهر دزفول و استان خوزستان به شمار می رود.


منابع :
کتاب پل قدیم دزفول نوشته احمد لطیف پور
اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول – آقای پورنوروز
مستند همسایگان آب شبکه خوزستان
عکس : محمد آذرکیش

پل قديم (ساسانی) دزفول


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400