سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

قبرستان جن ها ، سيستان و بلوچستان , چابهار

  • قبرستان جن ها

استان سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان های ایران است و پس از استان خراسان ،دومین استان وسیع ایران به حساب می آید که در جنوب شرقی کشور واقع شده است.

مرزهای طولانی آبی و خشکی سیستان و بلوچستان با افغانستان، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس موقعیت  خاصی را به این استان بخشیده و گویش های مختلف ، چند قومیتی و چندگانگی مذهبی و تعلقات قومی و قبیله ای از دیگر ویژگی های این استان است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1375 استان سیستان و بلوچستان  دارای هفت شهرستان، 29 بخش، 16شهر، 92 دهستان و 6038 آبادی دارای سکنه بوده است.
شهرستان‌های آن عبارتند از: ایرانشهر، چابهار، خاش، زابل، زاهدان، سراوان و نیک شهر.
 
چابهار:

چابهار جنوبی ترین شهر استان سیستان و بلوچستان است که بخاطر نزدیکی به منطقه استوایی از تغییرات دمای اندکی در فصول مختلف سال برخوردار است.در واقع این شهر زمستان و پاییز ندارد و همواره هوای این شهر بهاری است.دلیل نام گذاری این شهر به چابهار هم همین مطلب است یعنی چهار بهار  در 4 فصل سال.

این شهر در زمان قدیم بندر تیس نام داشت که خرابه های آن در 9 کیلومتری چابهار امروزی واقع است.
قدمت این روستا به 2500 سال قبل می رسد و نام آن در کتاب های فتوحات اسکندر مقدونی  به عنوان تیز معروف بوده که بعدها به تیس تبدیل شده است.

قبرستان جن ها:

این قبرستان بر روی تپه ای  در پای کوه پیل بند در روستای تیس قرار دارد و به قبرستان شماره یک معروف است  و اگر چه قبرستان انسان ها هم در نزدیکی قبرستان جن ها قرار دارد ولی  اهالی این روستا به گونه ای به قبرستان می روند که به تاریکی هوا  برخورد نکنند چرا که آنها  اعتقاد دارند در شب ها جن ها به بالای سر امواتشان می آیند و به مرثیه سرایی می پردازند و اگر کسی در نزدیکی آن مکان باشد مورد نفرین آنها قرار میگیرد و چند روز  بعد میمیرد.

 
 
شکل این قبرستان به گونه ای است که از  توان ساخت انسان خارج است . قبر های کوچک و بزرگی که در دل صخرهای  سنگی حفر شده اند  با سنگ قبرهای عظیم الجثه سوال های زیادی را ایجاد میکند ، چه کسی این قبرها را درست کرده است؟ .با چه وسیله ای در دل سنگ ،قبر ایجاد کرده اند؟ . قبرهای با بزرگی 225 سانتی متر متعلق به چه کسانی است؟. و چون انسان ها پاسخی برای این پرسش ها ندارند ساخت این مکان را به نیروهای ماورالطبیعه نسبت می دهند مثل جنیان و باور دارند این مکان قبرستان جن ها است.


شاید بگویید چرا جن ها؟  چون میگویند جن ها می توانند  حتی اجسامی با 500 تن وزن را جابه جا کنند . برای همین هم هست که ساخت اهرام ثلاثه مصر را هم به جنیان نسبت داده اند.بعضی مردم محلی می گویند که در شب ها از این منطقه صدا های مانند صدای گریه و شیون  شنیده اند برای همین افراد بومی  در شب ها از این منطقه دوری میکنند.به نظر شما قبرستان جن ها واقعیت دارد؟


موقعیت بر روی نقشه :

طراحی سایت: رایان پرتو :: تمامی حقوق متعلق است به شرکت تجارت الکترونیک دیاکو