سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

زیگورات چغازنبیل ، خوزستان , شوشتر

  • زیگورات چغازنبیل

 چغازنبیل یکی از زیباترین آثاری است که در ایران وجود دارد و هم زمان با تخت جمشید و میدان نقش جهان اصفهان در سال 1358 خورشیدی در یونسکو ثبت شد.

در واقع این سه بنا اولین آثاری بودند که در ایران  به ثبت جهانی رسیدند.. این بنا در 45 کیلومتری شوش (شهر باستانی) در شمال استان خوزستان  قرار دارد. زیگورات به معنای پرستش گاه است.


اونتاش ناپيريشا شاه ايلام در قرن سيزده پيش از ميلادآنرا ساخته است. 

«چغازنبیل» که نام باستانی این بنا است، واژه‌ای محلی و مرکب از دو واژه «چُغا» (در زبان لری به معنی «تپه») و زنبیل (به معنی «سبد») است که اشاره‌ای است به مکان معبد که تپه بوده و آن را به زنبیل واژگون تشبیه می‌کردند.


این مکان نزد باستان‌شناسان به «دور-اونتَش» معروف است که به معنای «دژِ اونتش»» است .چغازنبیل پرستش گاهی است که یونانیان باستان  برای خود ساخته بودند. این پرستشگاه 5 طبقه بوده و 52 متر ارتفاع داشته است و در طبقه پنجم معبد اینشوشیناک پادشاه ایلامی قرار داشته است. او حافظ شوش پایتخت ایلامیان بوده است .ایلامیان اعتقاد داشته اند که او  از این مکان به آسمان میرود و دوباره به زمین باز می گردد.


امروزه بخاطر بی دفاع بودن این بنا و نابسامانی های جوی و همچنین حمله آشوری ها (آشوربانیپال در ۶۴۰ پیش از میلاد) 2 و نیم طبقه به ارتفاع 25 متر از این بنا به جا مانده است.

4گوشه این بنا درست در یکی از جهات جغرافیایی ساخته شده است و این نشان میدهد که آن ها شمال جنوب شرق و غرب  را به خوبی می شناختند.

طیقه اول 105 متر در 105 متر است و یک متر با زمین فاصله دارد و دیوار هایش 3 متر عرض دارد.

طبقه دوم 8 متر ارتفاع و حدود 16 متر عرض دارد اين طبقه اتاقهايي داشته كه در ارتفاع 6 متري آنها ، طاقهايي به عرض 2.10 و طول حدودي 8 تا 10 متر روي آنها را پوشيده بودند.

اتاقهاي طبقه اول با ورودي هاي طاق داري به ارتفاع 4 متر به هم راه داشته اند ولي اتاقهاي طبقه دوم از هم مستقل هستند و هر اتاق تنها از طريق پلكان خود قابل دسترسي است.


اين بنا توسط ميليونها خشت و هزاران آجر ساخته شده است كه حدود 5000 آجر آن نوشته دارد.
اكثر آنها متن واحدي دارند.آجرها توسط مهر مكتوب نشده اند و هركدام جداگانه با دست نوشته شده اند و اين نشان ميدهد ايلاميها از خط براي تزيين استفاده كرده اند. از اينگونه آجرها در بوشهر نيز وجود دارد.
 در سال 1876 صدها آجر مكتوب توسط هيات حفار  از دل خاك بيرون آمده است و اكنون در موزه هاي مختلف جهان قرار دارد.


آدرس : ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر
موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400