سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

کویر مصر ، اصفهان , خور و بیابانک

  • کویر مصر

کویر مصر:
مصر نام روستایی است از توابع خور و بیابانک ،این روستا در دشت کویر ایران در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور قرار دارد.


وجه تسمیه : (مزرعه یوسف ، چاه دراز ، کلاته یوسف )
 یوسف نام شخصی بود که بنیانگذار این روستا به حساب می آمد. او به شغل شبانی و چراندن گوسفند ها مشغول بود. بنابراین مردم ،این روستا را مزرعه یوسف می نامیدند.تا اینکه قنات های روستا کم آب و خشک شد و یوسف مجبور به حفر چاه گردید.

چند سال پس از حفر چاه سفره های زیرزمینی پایین تر رفت و او مجبور به حفر چاه های عمیق تری شد و پس از آن اهالی روستاهای همجوار نام این روستا را چاه دراز نامیدند.
یوسف از  آنجایی که  از این نام خوشش نمی آمد از مردم خواهش کرد که نام این روستا را مصر بگذارند چرا که نام او یوسف بود  و داستان یوسف پیامبر هم در مصر اتفاق افتاده بود.پس از آن مردم بخاطر احترامی که برای یوسف قائل بودن این روستا را مصر نامیدند.

یوسف پیش بینی روزهایی که کویر مصر مملو از گردشگر میشود را کرده بود بنابراین خیابان عریضی در وسط این روستا ایجاد کرد.

در این منطقه پشه های زیادی وجود دارند. اگر پوست حساسی دارید از پمادهای مخصوص استفاده کنید و برای رصد ستارگان ،دور تا دور مکانی که هستید را گازوئیل سوخته بریزید تا از گزند حشرات و نیش حیواناتی مثل عقرب دور باشید.
اگر در زمستان قصد دارید  شب را  در کویر بمانید حتما لباس گرم همراه داشته باشید. برای گشت زدن در کویر از گروه جدا نشوید  و یا همراه یکی از افراد محلی بروید زیرا تپه های هم شکلی که در کویر هستند شما را سردرگم خواهند کرد و ممکن است راه را گم کنید . حتما قطب نما ، آب و خوراکی همراه داشته باشید . کفش راحت و جوراب های ضخیمی بپوشید.
 
اهالی کویر مصر که در مهمانوازی زبانزد هستند و دلی به وسعت کویر دارند تا قبل از رونق این روستا به شغل دامداری و کشاورزی مشغول بودن ولی پس از آنکه مسافران زیادی به این کویر حیرت انگیز آمدند خدماتی  را در رابطه با اسکان و رفاه گردشگران انجام میدهند.


کفش هایتان را در بیاورید و با تمام وجود شن های آفتابی را لمس کنید تجربه ای که مطمئنا به زودی دلتان برایش تنگ میشود.سکوت و آرامش کویر شما را به عظمت خلقت به فکر فرو میبرد.


در شب ها میتوانید دستتان را دراز کنید و ستاره ای بچینید !!. گویا که ستاره ها جشنی برای حضور شما گرفته اند .منظره ای وصف ناپذیر که هر ببینده ای را مجذوب خود خواهد کرد.


می توانید شب را در یکی از اقامتگاه های کویر مصر سپری کنید و  یا اگر همراه گروه هستید میتوانید در کنار آتش چادر بزنید و از طبیعت بکر کویر لذت ببرید.

و اگر خواستید تجربه ای از زندگی مردم محلی کویر مصر داشته باشید میتوانید خانه های با صفای آن ها را که  برای میزبانی از مسافران آماده میکنند بگیرید و از صفا و سادگی این خانه ها لذت ببرید. و در آخر پیشنهاد میکنیم که حتما از مردم زحمتکش این منطقه خرید کنید تا به امرار معاش آن ها کمکی کرده باشید.


آدرس : در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری خور
موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400