سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

دریاچه و باغ تاریخی عباس آباد ، مازندران , بهشهر

  • دریاچه و باغ تاریخی عباس آباد

در 9 کيلومتري بهشهر(مازندران) وقتي به سمت عباس آباد حرکت ميکنيد با گذر از جاده اي کوهستاني - جنگلي با پيچ و خم هاي بسيار و زيبايي افسون کننده، بناها و راه هاي زيبا و با ابهتي به چشم ميخورد که مربوط به بقاياي باغ تاريخي عباس آباد مي باشد که در دوره شاه عباس کبير بنا گرديده.

دریاچه عباس آباد مازندران


اين کاخ در زمان آباداني از مشهورترين باغ هاي صفوي بوده که بناهاي مختلف آن با توجه به موقعيت استثنايي آن از يک طرف به دريا و از سوي ديگر به جنگل زيباي آن منطقه ديد دارد و اين ويژگي، آن را به يک مجموعه بي نظير و فوق العاده چشم نواز تبديل کرده است.


درياچه عباس آباد يک درياچه دست ساز و مصنوعي بوده که در طول سال با کم آب و پر آب شدن امکان استفاده و اتراق در کنار آن فراهم ميشده و اکنون نيز محلي است ديدني و به ياد ماندني براي اسکان گردشگران و طبيعت دوستان.

دریاچه عبای اباد بهشهر


آثار به جا مانده از اين مجموعه متشکل از محوطه سازي ها، صفه سازي ها، برج و باروها، باغ ها، حمام و جاده هاي سنگفرشي است که اعضاي اين مجموعه را به هم متصل مينمايد.
متاسفانه وضعيت خاص محيطي اين مجموعه به علاوه بي توجهي که پس از دوران صفوي نسبت به آن صورت گرفته است، باعث تخريب بسيار اين مجموعه شده است و رويش درختان در دل بناهاي آن و ريزش برگها، آن را در زير خروارها خاک مدفون ساخته است.
در سالهاي اخير نيز حفاريهاي غير مجاز در آن منطقه باعث تخريب مضاعف اين مجموعه گرديده است.

بناهاي موجود در مجموعه تاريخي عباس آباد بهشهر

با کاوش هاي صورت گرفته مشخص شد که بناهاي موجود در اين مجموعه از اين قرار است:

1- سد و برج کنترل جريان آب
2- بناي داخل درياچه مصنوعي که احتمالا پايه اي براي کاخ روي آن بوده است.
3- برج هاي ديده باني دو گانه به فاصله 175 متر در شرق درياچه
4- محوطه سازي شمالي
5- صفه و محوطه سازي جنوبي
6- حمام مجموعه در جهت غرب صفه سازي شمالي


درياچه و سد

شاه عباس درياچه اي در وسط دره اي عميق با بستن سدي محکم ايجاد نمود که آبهاي زمستاني را از اطراف و با کمک کانال هايي جمع آوري و در تابستان مقدار زيادي اراضي برنجکاري را آبياري ميکرده است.
در برج کنترل آب دريچه هايي در ارتفاع هاي گوناگون تعبيه شده که با کشيدن آنها آب براي دهکده هاي اطراف فرستاده مي شود.
ميتوان گفت که در حال حاضر با توجهي که در کيفيت ساخت آن شده و نيز با مرمت هاي صورت گرفته و شايد توجه اهالي سالمترين بناي کل مجموعه همين سد و برج باشد.

سد تاریخی عباس آباد

سد تاریخی عباس اباد بهشهر


بناي ميان آب
در ميانه درياچه بنايي هست که تا کمر در آب فرو رفته و در اصل پايه يک کاخي بوده که اکنون اثري از آن موجود نيست. مصالح به کار رفته در اين بنا آجر و ساروج است.

شاهد اين مدعا صفحه 157 کتاب عباسنامه است که در مورد اين مجموعه است:

'' شاه عباس دوم پس از گردش و شکار به اشرف رفت و در عباس آباد هم توقف کرد.
گماشتگان در دور و اطراف درياچه دايره وار با بهترين وجهي چوب بندي و نرده کردند و آن حدود را نيز به بهترين وجهي زينت دادند و بر کنار درياچه اي که از آب زلال سرشار بود، چراغهايي چيده و از فروغ و روشنايي آن بر صفاي آب افزودند. شاه به جزيره (ساختمان وسط استخر ) رفت و در تالار نياي خود به بزم و شادماني نشست ... ''

اين کاخ با پل چوبي معلقي به صفه سازي شمالي متصل مي شده است.

دریاچه عباس اباد بهشهر

دریاچه عباس اباد مازندران


صفه سازي شمالي

اين صفه سازي ها بر روي تپه اي با ارتفاع 30 متر از کف استخر و به شکل پلکاني ايجاد گرديده است که در بالاترين نقطه سکوي مرکزي را تشکيل ميدهد.
اين سکو ها به احتمال قوي و با توجه به جاي ستونهاي سنگي موجود، زير سازي کاخي با سازه چوبي بوده که اکنون از ميان رفته است.
نحوه شکل گيري اين صفه ها و جوي هاي آب در داخل آنها باغسازي ايراني را جلوه گر ميسازد.
اين جويها با حرکتي که بر روي صفه ها دارند و تشکيل آبشار ها و حوضهاي گوناگون مناظري بديع و چشم نواز را تشکيل ميدهند.
آبرساني به صفه مرکزي که آب بقيه صفه ها را تامين ميکند از طريق لوله هاي سفالين که اصطلاحا تنبوشه ناميده ميشوند، از چشمه هاي اطراف که آب آنها بر اين سکو سوار بوده است صورت مي گرفته، و پس از آن آب از حوض مرکزي در سراسر باغ به حرکت در مي آمده است.

صفه سازي جنوبي

هنوز بخشهاي زيادي از صفه سازي جنوبي در زير خاک مدفون است اما با پيدا شدن حوض هاي آب و کفسازي آن ميتوان حدس زد که اين بخش شبيه صف سازي شمالي بوده است. اما آنچه مشخص است آن که اين بخش هرگز اهميت بخش شمالي را نداشته و موقعيت آن نيز آن را به فضايي دست دوم تبديل کرده بوده است.

باغ تاریخی عباس آباد

باغ عباس آباد بهشهر


حمام

آب سکوي مرکزي در پائين ترين ارتفاع به حمام مجموعه در غرب کاخ شمالي مي رسيده است.
حمام اين مجموعه کوچک اما داراي خصوصيات سنتي حمام هاي گذشته است.
انتقال آب در آن از طريق تنبوشه ها و از داخل ديوارهاي ضخيم خشتي آن صورت ميگرفته است. همچنين مسير خروج دود از تون آن کاملا در زير کف حمام پيچيده بود تا گرماي دود کاملا جذب فضا شود و بيهوده هدر نرود.
از داخل اين حمام کاشي هايي با نقشهاي متداول آن دوران و با رنگهاي لاجوردي، فيروزه اي و زرد يافت شده است.

باغ عباس اباد

نقشه هوایی دریاچه عباس آباد

آثار تاریخی عباس آباد


آدرس : 9 کیلومتری جنوب شرقی بهشهر
موقعیت بر روی نقشه :

طراحی سایت: رایان پرتو :: تمامی حقوق متعلق است به شرکت تجارت الکترونیک دیاکو