سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

دریاچه لیپار ، سيستان و بلوچستان , چابهار

  • دریاچه لیپار

دریاچه لیپار چابهار، جاذبه زیبای چهار فصل

چابهار با توجه به اینکه پر است از جاذابه های گردشگری زیبا و کم نظیر، اما از مناطقی است که آنگونه که باید و شاید آن را نشناخته ایم و از این حیث مظلوم ماندهاست.
سرزمین ایران کلکسیونی از جاذبه های طبیعی و توریستی بسیار زیباست. از شمالی ترین نقطه ایران تا جنوبی ترین منطقه آن، هر کدام زیبایی های خاص خود را دارد، اما این بار با شما به گوشه ای از سرزمینمان سفر خواهیم کرد که بسیار مظلوم واقع شده و شاید آن جور که باید و شاید شناخته نشده است.
دریاچه های فراوانی در جهان وجود دارد اما تعداد اندکی از آنها رنگی هستند. یکی از این دریاچه های رنگی بسیار زیبا، دریاچه صورتی چابهار است که دریاچه صورتی لیپار نامیده می شود.
این دریاچه، در 15 كیلومتری چابهار، در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر قرار دارد. خاک منطقه ای که دریاچه در آن قراردارد، قرمز رنگ است و به همین دلیل آب دریاچه صورتی به نظر می رسد.
البته از نظر کارشناسان محیط زیست علت رنگی بودن آب، فعالیت پلانکتونها عنوان شده است. وجود پلانكتون‌هاي گياهي زياد در منطقه، وفور مواد آلي و معدني باعث افزايش زياد توليد بيولوژيكي در بعضي از فصول سال می شود، به طوري كه اين عوامل به همراه جريانات دريايي حاصل از طوفان‌هاي مونسون كه از ويژگي‌هاي منحصر به فرد حوزه اقيانوسي درياي عمان است، موجب افزايش بيش از حد تعداد پلانكتون‌هاي گياهي مي‌شود كه اين تعداد در آذر ماه به حداكثر ميزان خود مي‌رسد و به همین دلیل در ماه‌هاي بهمن، اسفند، فروردين، شهريور و مهر شاهد پديده جزر و مد قرمز در منطقه خليج گواتر هستيم. در واقع در این ماه ها، می توان از این منظره زیبا و رنگی لذت برد.
این دریاچه، از آب دریا در منطقه ای بنام "رمین" سرچشمه می گیرد و علت ایجاد آن، وجود 2 کوه با فاصله بسیار کم می باشد که آب بندی ایجاد شده و آب های سرگردان در این آب بند جمع شده و آبگیری به طول 14 کیلومتر ایجاد شده است.
در این آبگیر زیبا، انواع بوته‌ها و درختچه‌ها، منطقه‌ای بكر با اكوسیستم خاصی را به‌وجود آورده‌اند. این منطقه، زیستگاه گونه های فراوانی است و طي بررسي‌هاي بعمل آمده در منطقه، تاكنون 93 گونه پلانكتون گياهي، 31 گروه پلانكتون جانوري، 64 گونه از انواع نرم‌تنان، 85 گونه انواع ماهي، 24 گونه از سخت پوستان، 14 گونه مايوبنتوز و 46 گونه مختلف از جلبك‌ها شناسايي شده‌اند.
ماهی‌های كوچك زیادی هم در آب هستند كه حتی روی قایق‌ها هم می‌پرند. البته کناره های دریاچه، حالت باتلاق گونه دارند و برای نزدیك‌شدن به آب آن بایستی دقت شود.
این تالاب در ایران منحصر به فرد می باشد و یکی از مناطقی است که در تمامی سال می توان از آن بازدید کرد واز جاذبه های 4 فصل ایران می باشد.
 اگر در فصل زمستان قصد مسافرت دارید، پیشنهاد ما به شما،شهر زیبای چابهار، روستای لیپار و دریاچه صورتی رنگ آن است.


آدرس :

15 كیلومتری چابهار، در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر، روستای لیپا


سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400