سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

مناره چهل دختران ، اصفهان , اصفهان

  • مناره چهل دختران

مناره چهل دختران در منتهی الیه شمالی محله جوباره از محلات قدیمی اصفهان و محل سکونت یهودیان این شهر واقع شده است.

این مناره در حدود 24 متر ارتفاع دارد و اگر5متربلندای پایه آجری مناره را در نظر بگیریم ارتفاع کل مناره 29 متر می باشدکه ظاهرا1متر ازنوک آن از بین رفته است. قطر مناره در پایین 9/2متر بوده و در بالا باریک تر است. سکویی که میله مناره بر آن استوار است شکل هشت ضلعی دارد.

بدنه مناره با طرح های آجری مختلفی تزیین شده است و در بالاترین قسمت مناره تاج مناره با برجستگی کمی به چشم می خورد.پنجره بزرگی در قسمت بالای مناره در ثلث دوم بدنه رو به سمت جنوب موجود است که دهنه آن مستطیل شکل و قسمت بالای آن از چوب و در طرفین دارای ستون های گرد کوچکی است که نیمی از آنها در داخل دیوار مناره جای گرفته اند .

کتیبه فوقانی مناره به خط کوفی، آجری برجسته بوده است که بر زمینه آجری آن 5 آیه اول سوره طه است و در قسمت فوقانی قاعده سکوی مناره به خط ثلث برجسته بر زمینه آجری کتیبه ای زیبا گچ بری شده است.بر روی یکی از اضلاع قاعده مناره بر زمینه آجری ساده کتیبه ای شش سطری به خط کوفی آجری برجسته موجود است . اين كتيبه به عربي و در شش سطر بوده كه ترجمه آن به شرح ذيل مي باشد و به قولي تنها مناره كتيبه دار منفرد شهر اصفهان است كه هم نام واقف و نيت وي و هم سال ساخت آن به صورت مستند بر روي بدنه آن خوشبختانه هنوز موجود مي باشد که بانی مناره را ابی الفتح بن محمدبن عبدالواحد الهوجهی و سال انجام آن را   510هجری تعیین می کند. ترجمه مفاد كتيبه آن از اين قرار است. « اين مناره از دارائي سپهسالار ابي الفتح نهوجي به عنوان يكي از موقوفات وي به جهت نزديكي به درگاه خداوند پاك منزه و بلند مرتبه جهت خوشنودي اش و كسب پاداش بي كران بنا گرديد. باشد تا پروردگار اين كار خير را از وي پذيرفته و او را در اتمامش ياري رساند.»

پنجره بزرگی در قسمت بالای مناره در ثلث دوم بدنه رو به سمت جنوب موجود است که دهنه آن مستطیل شکل و قسمت بالای آن از چوب و در طرفین دارای ستون های گرد کوچکی است که نیمی از آنها در داخل دیوار مناره جای گرفته اند .آدرس :

آدرس : اصفهان- خیابان سروش - کوچه 22بهمن - کوچه شهرام


ساعات بازدید :

-


تسهیلات :

-


این سامانه به فروش می رسد. 09391400770 لطفا در واتساپ پیام دهید