سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

کویر مرنجاب ، اصفهان , اصفهان

  • کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. یکی از بهترین جاذبه های گردشگری استان اصفهان برای آنهایی که کویر را دوست دارند.کویر مرنجاب در مسیر جاده ابریشم قرار دارد. به دستور شاه عباس صفوی کاروانسرایی در کنار کویر مرنجاب ساخته شد تا امنیت آن قسمت از جاده ابریشم با 500 سرباز مسلح که در کاروانسرا حضور داشتند برقرار باشد.
کویر مرنجاب
کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می‌شود.

چگونه به آنجا برویم:

برای رفتن به کویر مرنجاب باید از شهر آران و بیدگل از کنار امامزاده هلال بن علی جاده ای را که به سمت شمال می رود و با تابلو نیز مشخص شده است "به سوی مرنجاب" را طی کنید. بعد از چند کیلومتر طی مسیر آسفالت ، به ورودی منطقه گردشگری مرنجاب می رسید. بعد از پرداخت ورودی! ، که مشخص نیست دقیقا بابت ارائه چه خدماتی است! و مبلغ آن بستگی به نوع خودرو دارد!! وارد یک جاده خاکی می شوید. که خالی از خطر نیست.

از ابتدای ورودی ، تا کاروانسرا حدود 45 کیلومتر است. توصیه می شود که با خودرو های شاسی بلند و دو دیفرانسیل به آنجا بروید و با خودروهایی مانند پژو، سمند و مانند اینها به علت مناسب نبودن جاده به آنجا نروید. البته رفتن به آنجا با خودرو های سواری غیر ممکن نیست ولی با سختی زیاد همراه است.

در تمامی طول مسیر ، جاده پر از دست انداز و موج هایی است که باعث می شود اکثر خودرو ها نتوانند با سرعتی بیشتر از 30 کیلومتر در ساعت در جاده برانند در نتیجه شما مسیر 45 کیلومتری را در حدود یک ساعت و نیم الی 2 ساعت خواهید پیمود. در بعضی جاها نیز شن های روان جاده را پوشانده اند و رانندگی با سرعت کم در این شن ها باعث ماندن و فرو رفتن ماشین در شن می شود. البته با خودرو های شاسی بلند و مخصوص کویر می توان با سرعتی بیش از 70 کیلومتر در ساعت نیز در جاده برانید.

از تجهیزات ضروری که باید با خود داشته باشید می توان به این موارد اشاره کرد: آب آشامیدنی به مقدار فراوان (چون در طول مسیر و حتی در تمامی منطقه مرنجاب آب آشامیدنی وجود ندارد. در کاروانسرا ، قنات آب دارای آبی شور است که قابل خوردن نیست و فقط آب معدنی با قیمت بالا بفروش می رسد. چاه آب شیرین دستکن نیز اغلب اوقات به علت تردد شتران ، آب تمیزی ندارد) لاستیک زاپاس - کرم ضد آفتاب - کلاه و عینک آفتابی - غذای کافی و در صورتی که می خواهد شب را در کاروانسرا بمانید حتما چادر خواب با خود ببرید چون ممکن است اتاق های کاروانسرا پر باشند ، در این صورت در محوطه بیرونی می توانید چادر بزنید که امنیت خوبی نیز دارد. برای این کار حتما تا قبل از عصر به آنجا برسید.

شب های کویر را ببینید و آنرا از دست ندهید و از آسمان زیبا ستاره ها را بچینید!  اگر دوربین دوچشمی یا تلسکوپ دارید حتما با خود ببرید.

اما بهترین راه و کم دردسر ترین راه برای رفتن به آنجا ثبت نام در تورهای کویر نوردی است.

شب های کویر مرنجاب
در چند کیلومتری کاروانسرا ، بر روی یک تپه ، یک دکل مخابراتی مربوط به اپراتور همراه اول وجود دارد که باعث می شود در منظقه مرنجاب با سیم کارت همراه اول بتوان تماس برقرار نمود یا به اینترنت متصل شد اما با سیم کارت های اپراتورهای دیگر به هیجچ عنوان امکان تماس وجود ندارد چون هیچ پوشش دهی از اپراتورهای دیگر وجود ندارد.

از مکان های دیدنی و جذابیت های مرنجاب می توان به این موارد اشاره کرد: کاروانسرای عباسی - پبه های شنی زیبا - قنات آب - چاه آب شیرین دستکن - دریاچه نمک - جزیره سرگردان - آسمان پر ستاره کویر در شب و آرامشی ناب که در شب های کویر وجود دارد که وصف آنرا در جملات نمی توان گفت و باید آنرا تجربه کرد. در ادامه به هرکدام از موارد بالا می پردازیم.

کاروانسرای مرنجاب:

کاروانسرا و قلعه ای در کنار دریاچه نمک آران و بیدگل واقع شده‌است و توسط شاه عباس در سال ۱۰۱۲ قمری ساخته شده‌است. قدمت آن حدود 350 سال است. کاروانسرای مرنجاب که دارای ۳۵۰۰ مترمربع زیربنا و ۲۹ عدد اتاق می باشد، در حاشیه جنوبی دریاچه قم و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز شهر آران و بیدگل واقع شده‌است. کاروانسرای مرنجاب در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و راه ارتباطی بین خراسان و اصفهان از آنجا می‌گذشته است.

کاروانسرای مرنجاب

این کاروانسرا در گذشته محل نگه داری گوسفندان و شتران بوده است و استفاده شخصی داشته است. اما در سال 1378 توسط میراث فرهنگی خریداری شد و بازسازی گردید و امروزه گردشگران کویر ، شب را در این کاروانسرا اقامت می کنند.

حمله ازبک ها و افغان ها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند ، شاه عباس را برآن داشت تا در کنار دریچه نمک کاروانسرایی را بنا نهد و جلوی تهدید دشمنان از آن منطقه را بگیرد. در این کاروانسرا همیشه 500 سرباز مسلح به طور ثابت وظیفه حفظ امنیت منطقه مرنجاب را بر عهده داشتند.

 در مجاورت کاروانسرا، قناتی به طول 2500 متر برای تامین آب مورد نیاز کاروانسرا احداث می شود. کندن چاه های قنات در این زمین های ماسه ای و شن های روان به قدری سخت و مشق بار بوده است که این منطقه به "مرد رنج آب" مشهور می شود و به مرور زمان برای راحتی تلفظ به "مرنجاب" تغییر می یابد.

کاروانسرای مرنجاب
در گذشته آب قنات شیرین و قابل خوردن بوده است ولی اکنون آب قنات به سمت شوری میل کرده است و قابل خوردن نیست.

چاه آب شیرین دستکن:

دستکن (دست کند) ، محل انشعاب جاده اي بوده كه كاشان را به گرمسار و ورامين مرتبط مي ساخته و شاخه اي به طرف اردستان و شاخه اي به جانب يزد ادامه مي يافته است. این محل بین کاروانسرا و تپه های ماسه ای کویر قرار دارد. اگر از کاروانسرا حدود 4 کیلومتر به سمت شرق بروید به چاه آبی میرسید که محل آبشخور شتران است. این چاه آب که از دریچه چهاه تا سطح آب حدود 2 متر است دارای آب قابل خوردن می باشد و از شگفتی های کویر مرنجاب است از این جهت که خاک و آب منطقه مرنجاب کاملا شور است اما این چاه آب ، دارای آبی شیرین و قابل خوردن می باشد.

دریاچه نمک آران و بیدگل (دریاچه نمک مسیله):

یکی از زیباترین نقاط دیدنی ایران دریاچه نمک آران و بیدگل یا همان دریاچه نمک مرنجاب می باشد.

این دریاچه دارای طولی حدود 80 کیلومتر و پهنای 30 کیلومتر و به شکل مثلث است. وسعت دریاچه نمک حدود 647 کیلومتر مربع است. آب دریاچه به حدی شور است که قطعات نمک در آب شناور می شوند و مناطقی از دریاچه که خشک شده به طور یکدست با نمک و با ضخامت زیاد پوشیده شده است.

دریاچه نمک مرنجاب
زمینهای اطراف دریاچه به شدت باتلاقی است. وسعت باتلاق ها در سمت غرب دریاچه بیشتر است. به شدت به گردشگران کویر توصیه می شود که از مسیر های غیر عادی به سمت دریاچه نمک نروید چون ممکن است باتلاق ها شما را غافلگیر کنند. چندی پیش 4 گردشگر در یکی از باتلاق های اطراف مرنجاب گرفتار شدند که متاسفانه باعث جان باختن 2 نفر از آنها شد.

آب دریاچه تقریبا خشک شده است و فقط در فصل زمستان به خاطر بارندگی، کمی آب در دریاچه جمع می شود (در حد چند سانتی متر).

در مناطقی از دریاچه که آب وجود دارد به دلیل نبود خاک در کف دریاچه، (چون کف دریاچه پوشیده از نمک است) آب آن مناطق بسیار بسیار زلال و شفاف می باشد.

دریاچه نمک مرنجاب
یکی از جاذبه های دیدنی دریاچه نمک ، جزیره سرگردان می باشد. اطلاق نام سرگردان به جزیره به ایت دلیل است: اگر از دور به جزیره سرگردان نگاه کنید به دلیل گرمای زیاد منطقه و پدیده سراب جزیره را به شکل یک کشتی شناور در دریاچه مشاهده می کنید و در زمانی که دریاچه دارای آب است (در حدود 5 سانتی متر) با نگاه به جزیره سرگردان از دور به دلیل شفافیت آب و انعکاس آسمان در آب ، جزیره را به شکل شناور در آب مشاهده می کنید.


آدرس : شمال شهرستان آران و بیدگل، کویر مرنجاب
ساعات بازدید : همیشه
تسهیلات : کاروانسرای شاه عباس با امکان اسکان برای گردشگران و وسایل رصد ستارگان
موقعیت بر روی نقشه :

این سامانه به فروش می رسد. 09391400770 لطفا در واتساپ پیام دهید