سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

  • کوه آتشگاه

آتشگاه اصفهان یا کوه آتشگاه از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر اصفهان و از یادگارهای ایران باستان است. این مجموعه دارای پیشینه تاریخی کهنی است و در زمانهای گوناگونی از آن بهره برده‌اند. نام اصیل و کهن بنا «مهربین» بوده که اخیراً بدان آتشکده اطلاق شده است.

اكثر مورخين اسلامي از جمله ابن خردادبه و حمداله مستوفي و ابن حوقل از اين بنا نام برده و آن را آتشكده معرفي كرده اند و دانشمندان خارجي نيز درباره آتشگاه پژوهش و بررسي كرده اند كه از جمله آنها ماكسيم سيرو و آندره گدار فرانسوي هستند.

چنانچه مورخين قرون اوليه اسلامي نوشته اند، يكي ازآتشكده هاي معروف اصفهان بوده است . تعيين تاريخ قطعي آن مشكل است ولي آنچه مسلم است قدمت آن به دوره قبل ازاسلام و به ويژه دوره ساساني باز مي گردد. ازجمله نوشته شده است : ((اين كوه را اكنون آتشگاه خوانند ازجمله بيوت عبادات بوده است درعهد طهمورث ، وآن را مينودز خوانده اند وبتان نهاده بودندي بسيار ، چنانچه ازجمله شهرهاي مشرق آنجا آمدندي به حج كردن تا روزگار گشتاسب ، و اسفنديار به فرمان پدر آن را از بتان خالي كرد وآتشگاه كرد وهم برآن بماند تا شاه اسكندر آن را خراب كرد.))
 موقعيت محلي اين جهت كه زرتشتيان قديم آتش مقدس را همواره درجايي قرار مي داده اند كه درمقابل ديدگان مردم باشد وديگر كيفيت ونقشه ساختمان ومصالحي كه درآن به كار رفته وشهرت اين محل به آتشگاه نشان مي دهد كه بر روي اين كوه يكي ازآتشگاه هاي زرتشتي وجود داشته است ودرروي بلندي برهمه جا اشراف داشته است. حمزه اصفهاني مورخ بزرگ قرن چهارم هجري معتقد است كه سه آتشكده ازطرف بهمن پسر اردشيرايجاد شد كه يكي ازآنها درقلعه ماربين به نام شهراردشيربود

 ويژگي بنا‌:

آنچه مهم است خشتهاي تشكيل دهنده ويرانه هاي فعلي آتشگاه است كه از نظر اندازه كمتر اثري داراي اينچنين خشت هائي است كه به گفته كارشناسان اين خشت  ها از ملات همراه گل با ريگ ريزه هائي است كه ني هاي حاشيه زاينده رود را نيز به آن اضافه مي كرده اند تا استحكام بيشتري داشته باشد. بررسي دانشمندان نشان مي دهد وجود كوه آتشگاه در جلگه مسطح ماربين و ساختماني كه برفراز آن ساخته شده و همچنين همجواري يكي از روستاهاي بسيار قديمي اصفهان با آن (يعني سده قديم و خميني شهر امروز) قديمي ترين مراكز اجتماع انسانها را در حول و حوش اين تپه قديمي تأئيد مي كند.

در مورد ساختمان آتشگاه:

زمان ساخت بنا را قديم تر از عصر ساسانيان مي دانند. مطالعات مؤسسه (ايزمنو IZMEO) قدمت بناي آتشگاه را به دوران تمدن ايلام و حكومتي مي رساند كه آن زمان ناميده مي شده است. اين نظر را مطالعات و پژوهش هاي انجام شده بر روي آتشكده هاي بر جاي مانده از دوران ساساني در نطنز و كاشان و يزد و آذربايجان و نائين تأييد ميكنند چرا كه در آن روزگاران آتشكده ها را بر روي كوه يا بر فراز تپه نمي ساختند بلكه آتشكده ها در مكانهايي احداث مي شدند كه دسترسي به آنها آسان باشد بنابراين مي  توان با قاطعيت آتشگاه اصفهان را نشانه اي از حضور تمدن هاي قديم تر از ساساني و سلسله هاي قبل از آن به شمار آورد.

از آنجا كه سازه بناي آتشگاه از خشت و گل است طبعاً در برابر عوارض طبيعي آسيب پذير بوده و دچار ضايعات فراواني شده است كه عمليات استحكام بخشي و مرمتي بر روي آن انجام شده است.

 موقعیت

آتشگاه اصفهان در غرب اصفهان و ۸ کیلومتری مرکز شهر در خیابان آتشگاه قرار دارد. این بنا در نزدیکی رودخانه زاینده رود، بر روی کوهی قرار دارد. از بلندای این تپه، تا کیلومترها از هر چهار سوی اصلی را می‌توان به خوبی مشاهده کرد.

مشخصات تپه

این تپه از جنس سنگ‌های رسوبی است. تراز پایینی آن در ارتفاع ۱۶۱۰ متر از سطح دریا (حدود ۵۰ متر بالاتر از تراز مرکز شهر اصفهان) و فراز آن در ارتفاع ۱۷۱۵ متری از سطح دریا واقع شده‌است. این تپه از نظر زمین‌شناسی در دوره کرتاسه تشکیل شده است.

وضعیت کنونی
امروزه در نگهداری از این مجموعه توجهی صورت نمی‌گیرد. در بافتِ ساختمان‌های این بنا می‌توان سوراخ‌های زیادی را دید که به دستِ گنج یابان کنده شده‌است. بازدید کنندگان نیز خود باید راه بالا رفتن را انتخاب کنند و با توجه به ساختار تپه و خشتی بودن این سازه، سرعت تخریب بوسیله بازدیدکنندگان - بویژه در روزهای بارانی- بیشتر می‌شود.


آدرس :

اصفهان، خیابان آتشگاه


سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400