سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

مناره باغ قوشخانه ، اصفهان , اصفهان

  • مناره باغ قوشخانه

مناره باغ قوشخانه‎‎‎ در شمال‎ غربی‎ محله جویباره اصفهان‎ در کنار باغ قوشخانه‎ قرار دارد. کارشناسان با توجه به تزئینات و شیوه معماری زمان بنیاد آن را سده­ی هشتم هجری و یادگار دوره­ ی ایلخانی می‌دانند.

این مناره یکی از دو مناره‌ای بوده که در دو سوی مسجدی به نام مسجد بابا سوخته یا مصلی قرار داشته که جفت آن از میان رفته‌است. دلیل معروفیت این مناره به باغ قوشخانه مجاورت آن با باغ سلطنتی است که در آن پرندگان شکاری پادشاهان نگهداری می‌شده. اکنون این مناره در نزدیکی دروازه کهن طوقچی جای گرفته و به همین دلیل آن را به نام‌های باقوشخانه و طوقچی نیز می‌خوانند و زمانی  نیز به علت همسایگی با آرامگاه علی بن سهل، منار علی بن سهل نیز خوانده می‌شد.

‏منار باقوشخانه به جای‌ مانده یکی از دو منار کناره های مسجد مصلی است که اکنون نشانه‌ای از آن نیست. تزیین آن به خط بنایی فیروزه‌ای بر زمینه آجری به گونه مارپیچ از تکرار الله اکبر درست شده‌است. کتیبه مناره به شکل گردنبند است که قسمتی از آن خراب شده و با خط نسخ و کاشی های معرق سفید و لاجوردی و فیروزه ای تزئین شده است. ارتفاع مناره در حدود 40 متر است و پلکان آن معمولی است. با توجه به تزیین‌ها و گونه معماری زمان ساخت آن را مربوط به دوران مغول‌ها می‌دانند.


آدرس :

اصفهان، بیرون از دروازه طوقچی


این سامانه به فروش می رسد. 09391400770 لطفا در واتساپ پیام دهید