سامانه گردشگری و رزرو هتل های کشور

  • منار جنبان

منار جنبان اصفهان در خیابان آتشگاه در فاصله شش کیلومتری غرب شهر اصفهان و در مسیر اصفهان به نجف آباد در محله ‌ای به نام کارلادان واقع شده ‌است که البته پیش از این روستایی بوده که اکنون جز اصفهان به حساب می آید.

بنیان این مناره در دوره‌ ایلخانی و در اواخر پادشاهی «اولجایتو» بر زمین گذاشته شد. بنایی که به ‌عنوان مقبره ‌ای برای “عمو عبدالله” عارف و زاهد دوره‌ ایلخانی ساخته شد و شامل یک سنگ بزرگ مرمری و یک پارچه روی قبر بود و دورتادور آن به خط ثلث و به ‌صورت برجسته سوره‌ “یاسین” حجاری شده بود.

برخی از محققین عقیده دارند که مناره ها بعدا به ایوان مزبور افزوده شده است بدین معنا که در آن زمان روی آرامگاه “عمو عبدالله کارلادانی” فقط یک بنای بدون مناره ساخته شد، بنایی شامل یک ایوان آجری که مکانی را برای زائران این زاهد فراهم می‌ کرد.

اما تاریخ این بنای ساده و ارزشمند، 300 سال پس از ساخت مقبره‌ متفاوت شد، زمانی‌ که دانشمندان دوره صفویه دو مناره روی این مقبره ساختند تا آن را متفاوت با دیگر بناهای شهر اصفهان کنند. مناره ‌ها طوری طراحی شده ‌اند که می ‌توان آنها را تکان داد، با تکان دادن یک مناره، دیگری نیز تکان می ‌خورد به همین دلیل به آنها منارجنبان می ‌گویند.

از دیگر شگفتی های آن زمان ساخت این بناست چیزی حدود 800 سال پیش، همانطور که گفته شد قدمت منارجنبان اصفهان به دوره  ایلخانیان (654-736 ه ق ) و به میلادی به (1256-1353 م ) می رسد و از طرفی حرکت دادن یک مناره نه تنها مناره دیگر را به حرکت در می آورد بلکه تمامی ساختمان مرتعش می شود.

ارتفاع ایوان مقبره عمو عبدالله از سطح زمین بقعه 10 متر و ارتفاع هریک از دو مناره 7/5 متر است. در این ایوان مزار عمو عبدالله قرار دارد و راه صعود به بام و مناره ها نیز به وسیله درگاه کوچکی است که با پلکانی مارپیچ به بام مربوط می شود.

در مناطق دیگر جهان نیز منار جنبان هایی وجود دارد. در کشور عراق و عربستان منار جنبان هایی وجود دارد. و جالب است بدانید که تمامی آنها در یک دوره زمانی و با معماری ایرانی ساخته شده اند. حتی در شهر های دیگر ایران نیز بناهایی مشابه منار جنبار وجود دارند مانند منار جنبان خرانق در اردکان یزد.

تکان خوردن مناره‌های منارجنبان تا مدت ‌ها برای دانشمندان پرسش برانگیز بود. معماری اسرار آمیز این بنا برای بسیاری هنوز هم در هاله ابهام باقی مانده‌ است. منطقی ‌ترین علتی که برای تکان خوردن مناره‌ها وجود دارد، پدیده فیزیکی تشدید یا پدیده رزونانس است. چون مناره‌ ها سبک معماری مشابهی دارند، تکان خوردن یکی روی دیگری اثر می ‌گذارد. اما هنوز هم دلیل تکان خوردن منارجنبان با قطعیت مشخص نشده است.

مقبره های زیادی در اطراف منار جنبان وجود دارد. ظاهرا در قدیم این محل ، قبرستان دهکده کارلادان بوده است. امروزه از قبر های اطراف منار جنبان اثری نیست و چند قبر بیشتر باقی نمانده است.

ایوان منار جنبان نیز که از یکی از آثار به جا مانده از دوره ایلخانی است که از لحاظ معماری بسیار مورد توجه است. این ایوان با کاشی های فیروزه ای رنگ به شکل ستاره چهار پر تزئین شده است.

پیشنهاد بیاسفر :

از دیگر جاذبه های تاریخی در نزدیکی منارجنبان، کوه آتشگاه اصفهان است که در صورت تمایل می توانید از این جاذبه گردشگری دیدن کنید.


آدرس : خیابان آتشگاه
ساعات بازدید : ایام نوروز : 9 صبح الی و در طول سال : 9 صبح الی 16:30
تسهیلات : فروشگاه بستنی و تنقلات ، عکاسی ، فروشگاه سوغات و کتاب ، سرویس بهداشتی
موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری بیاسفر. 1394 - 1400